Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Taşeli (Toroslar) Yöresine Bir Uçak Düştü..

Tarih 22 Mayıs 2011, 12:33 Editör Naci Sözen

Karlı, fırtınalı ve soğuk bir kış günü, Orta Torosların (Taşeli) Çandır Alanı çevresinde bir motor gürültüsü ve sonrasında GÜM diye bir çarpma sesi duyuldu... Bu sesi duyanlar, bu zorlu kış gününde, bu yerlere. GEVEN çıkarmaya gelmiş olan Kazancılılardı...

TAŞELİ (ERMENEK) YÖRESİNE BİR UÇAK DÜŞTÜ–(2)

 

 

         Ermenek bağları üzerine, 1943 yılı Ekim ayında bir Alman uçağının düştüğünü yazımızın birinci bölümünde anlatmış ve sonunda  Taşeli (Ermenek) Yöresine başka uçak düştü mü? “ diye sormuştuk. Elbette, geçen zaman içinde bölgeye başka uçaklar da düşmüştü. Bu elim kazalarla ilgili bilgilerimizi sunmaya devam ediyoruz.

 

1963 yılı sonbaharında, Ermenek Ortaokuluna yeni başladığımız günlerdi. Bir hafta sonu, şehirde, arkadaşlarımızla gezerken, bir savaş uçağının şehir üzerinden alçak uçuşla Gargara (Güneyyurt) istikametine doğru gidişini izledik. Kısa bir süre sonra, Serper deresine bir uçak düştüğü haberi yayıldı. Kaza yerine kadar gidip olanları görmek istediğimizden, arkadaşlarla birlikte yayan olarak Gargara’nın yoluna düştük. Teperi aşarak  kaza yerinin göründüğü yere geldiğimizde vadiden dumanların yükseldiğini gördük. Bu sırada bir helikopter üzerimizden Ermenek istikametine geçti. Kaza yerinin çok uzak olduğu ve akşama kadar geri dönmemizin zor olacağını söyleyen arkadaşlara uyarak geri dönmeye, hiç olmazsa helikopteri görmeye karar verdik.

 

Ermenek’e geldiğimizde, helikopterin Tekke top sahasına indiğini ve yaralı kurtulan pilotu alarak ayrıldığını öğrendik. Uçağın Konya’dan havalanan F-100 tipi savaş uçağı olduğu ve pilotun paraşütle atlayarak yaralı kurtulduğu söyleniyordu. Enkazın askeri araçlara yüklenerek götürüldüğü de aldığımız duyumlar arasındaydı. İşte, bölgemize düşen ikinci uçak olayına tanıklığımızda bu şekilde olmuştu.

 

Bu uçak kazasının üzerinden uzun yıllar geçtikten sonra, 1983 yılı kış mevsimi, bir günün akşam bültenlerine “ Kıbrıs’tan kalkan bir askeri nakliye uçağının, Anamur yaylaları üzerine geldiğinde radarlardan kaybolduğu, telsiz temasının kesildiği, durumun araştırıldığı “ haberi düşmüştü. Olayın Kazancı yakınlarında olması nedeniyle gelişmeleri takip etmiştik. Günün ilerleyen saatlerinde, Ercan (Kuzey Kıbrıs) hava alanından kalkan, C-47 tipi askeri nakliye uçağı, iki pilot ve bir teknisyenle birlikte Kaş yaylasını geçtikten sonra düştüğünün tahmin edildiği de duyurulmuştu.

 

Bu kazanın olduğu gün, tesadüf olacak ki, Kazancı Kasabasından bir gurup, Geven sökmek için Çandır ovasının üzerindeki tepelere gitmişti. Geven bitkisi, kalın ve yağlı kökleri olan, toprak hizasındaki dalları dikenli bir ot olup, topraktan sökülerek dikenleri ateşte yakılır (ütülür), evlere getirilince keserle ezilerek yumuşatılır, küçük parçalar şeklinde kıyılır ve özellikle öküzlerin samanı üzerine yem olarak atılarak yedirilirdi. Ekip çıkardığı gevenleri ütmeye başladığında kara bulutlar etrafı sarmış ve rüzgar uğultusu arasında kar atıştırmaya başlamıştı.

 

Ekibin tecrübeli kişileri, herkese seslenerek, en kısa zamanda dönüş yoluna çıkmaları gerektiği, havanın daha da kötüleşmesi halinde tipiye yakalanacakları konularında arkadaşlarını uyarmaya çalışıyordu. Gevenler hayvanlara yüklenerek yola çıkılacağı sırada, bir motor gürültüsü duyuldu. Bu sesi herkes duymuş olmasına rağmen bir anlam verememişlerdi. Fakat, o şartlarda karşı tepeleri aşarak araştırma yapmalarına imkan ve ihtimal yoktu. Ekip acele ile dönüş yoluna koyuldu.

 

Geven ekibi geç saatlerde kasabaya döndü. Kaza haberini duyduklarında Jandarma Karakoluna giderek, duyulan motor sesi hakkında bilgi verdiler. Gece vakti yapılacak bir şey olmadığından, sabah olunca, birlikte olay yerine gidilmesi ve araştırmalara yardımcı olunması kararlaştırıldı. Sabahın ilk saatleriyle birlikte, zamanın  Anamur Radar Mevzi Komutanı Alb. Metin KIVIRCIK ve araştırma personeli, Kazancı Jandarma Karakolundaydı. Geven ekibi dahil olmak üzere, kalabalık bir Kazancılı gurubu resmi görevlilerle birlikte Çandır mevkisinde araştırma yapmaya başlamıştı. Gece boyunca yağan karlar her şeyi örtmüş olduğundan, bir biri arkasına sıralanmış dağ, tepe ve vadiler arasında uçak enkazı bulmak hiç de kolay olmayacaktı.

 

Akşam saatlerine kadar süren aramalarda hiçbir ip ucu bulunamamıştı. Umutların tükendiği bir sırada, uzak bir tepeden etrafı gözetleyen bir Kazancılı “ karşı dağların birinde parlayan bir cisim gördüğünü “ sesleniyordu. Herkes o tarafa yöneldi. Nihayet uçak enkazı bulunmuştu. Uçak, bir ardıç ağacına çarptıktan sonra yere çakılmış, parçalar ve hediyelik eşyalar geniş bir alana yayılmıştı. Karlar arasından şehit olan  üç askeri personelin naaşları bulundu, parçalar köylülerin de yardımıyla toplandı. Bazı parçalar da, baharda yaylaya çıkan çobanların görebileceği şekilde karlar altında kaderlerine terk edildi. Kazancılılar, böyle elim bir kazaya tanıklık etmenin ötesinde, güçleri ile araştırmalara destek vermiş olmanın, acı ve üzüntüleri paylaşmanın anılarıyla olay yerinden ayrıldılar. Daha sonra yayınlanan haberlerde, uçak kazasına orta Toros dağları üzerindeki kötü hava şartlarının neden olduğu bildirildi.

 

Gelecek yazımızda, bölgemize düşen son uçak ile ilgili bilgiler aktarmayı umut ediyoruz. Saygılarımızla….

 

Derleyen : Av. Naci SÖZEN ,  Kazancı / ERMENEK

 

Bu haber 2218 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültürümüz ve Anılarımız

Zafer Ustadan Nameler

Zafer Ustadan Nameler Kasabamızın yetiştirdiği ender saz ustalarından Zafer Altınsoy dan nameler....

MEHMET GOCANIN SAYA DEVESİ

MEHMET GOCANIN SAYA DEVESİ “Kazancı’da Saya yapmak” Saya, Saya sallı deve Dört ayağı nallı deve Saya geldi gördün mü? Selam verdim aldın m...

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi