Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Sana Derim Sana Burçalanı

Sana Derim Sana Burçalanı

Tarih 26 Mayıs 2010, 11:10 Editör Kazancı Haber

Sana derim, sana, Burçak Alanı
Başına takmışsın, sümbül, laleni.
Ezelden ebede, adet böyle mi?
Hep senden mi geçer, Barcın güzeli..
Çolak Hasan

YAKIMIN  (MANİ)  HİKAYESİ : 

Kazancı Kasabası üzerinden göç katarlarının, Barcın, Kamışlı ve Köpüklü yaylalarına doğru gelip geçtiğini, bu geçişlerin merakla izlendiğini ve sürülerin arkasında salınarak yürüyen yaylagüzellerine yakımlar yakıldığını önceki yazılarımızda anlatmıştık. İşte, böyle bir göç sırasında gördüğü Barcın güzelinden etkilenerek bu maniyi söyleyen değerli büyüğümüz Hasan SONGUR’u saygı ile anıyoruz. Bu maniyi kendisinden yıllar önce dinlemiştim. Başka mani ve şiirleri de olduğunu ve yazılmadığı için unutulup gittiğini de biliyoruz.

 Kazancı Merkez mahallede halen yaşamını sürdürmekte olan Sayın Hasan SONGUR, tespitlere göre 99 yaşı ile kasabanın en yaşlı kişisi durumundadır. Önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, kendisi, Kazancılı Filozof insanların en sonuncusudur. Son yıllarda rahatsız olduğu için kahvelere ve sokağa çıkamamaktadır. Benim araştırmalarım sırasında, eski devirlere ait birçok bilgiyi ondan almıştım.

Kazancıda Türkçe eğitimin başladığı 1924 yılında ilkokula giden ve okuma-yazma öğrenenler arasındadır. Kendilerine eğitim veren öğretmenlerinin resmini uzun yıllar sonra kahve duvarına asılmasını sağlamıştır. Kendisi, koyu bir kitap dostu ve okuma hastasıdır. Kabalak yaylasında köylünün kovanlarını beklediği yıllarda, her hafta bir çanta kitap okuduğu, kovan sahiplerinin de “ kitap isteğine dayanamadık, gerisi önemli değil “ diyerek dert yandıklarını biliyorum. Haftalık erzak getirene, sudan, yemekten önce kitap getirmelerini istermiş.

Çolak Hasan büyüğümüzün derin bir kültürü ve siyasi bilgisi vardı. Uzun yıllar önce, siyasilerin konuşma yaptığı bir mitingde kürsüye çıkarak öyle bir konuşma yapmış ki, hayran kalan milletvekili adayları bir takım elbise hediye etmişlerdi. Çocukluğunda, Körhana ve Ayyanı (Ağayanı)  denen yerlerde saray yıkıntısı olduğu ve duvarlar arasında oyun oynadıklarını, Derecikköy’de evler olduğunu anlatmıştı. Bu tarihler, yaklaşık 1906 yıllarına rast gelmektedir. Kısacası, kendisi yaşayan bir tarih ve bilgi kütüphanesidir. Kendisine, acil şifalar ve uzun ömürler diliyoruz.   Bir başka manide buluşmak dileğiyle…..

Derleyen: Av. Naci SÖZEN,  Ocak 2008 / ANKARA

Bu haber 1416 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manilerimiz

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU Yar bana bir eğlence! Aman bana bir eğlence!

Manilerimiz

Manilerimiz Keten gömlek giyme dedim, giymişsin Yakasını oyma dedim, oymuşsun Üstüme yar sevme dedim, sevmişsin Ahımı bir gü...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi