Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kaybolmuştu,  kızcağızın babıcı

Kaybolmuştu, kızcağızın babıcı

Tarih 26 Mayıs 2010, 11:13 Editör Kazancı Haber

Kaybolmuştu, kızcağızın babıcı
Baktılar ki, oğlan olmuş, höbücü..
Bağırınca, şavkarttılar çırayı
Bir sıçradı, oğlan açtı arayı…
Sinanın Çolak (Hasan ŞENSES )

YAKIMIN  (MANİ)  HİKAYESİ :

Eski Kazancı düğünlerinin önemli bir bölümü de kadınların yaptıkları düğün olurdu. Bu düğüne “garı düğünü“  denirdi. Tamamen kapalı ve geniş bir mekan hazırlanır, kasabanın tüm kadınları buraya dolar ve gece yarılarına kadar, çevreye, elle çaldıkları davulun sesi, söylenen türküler ve çalınan ağaç kaşıkların sesi yayılırdı. Bu düğünleri izlemek ve sevdikleri kızın oynayışını görmek gençlerin en çok istedikleri şeydi.

İşte, böyle bir düğünün, “ büyük kına “ gecesinde yapılan Garı Düğünü mekanının damına yatarak gizlenen bir gurup genç, içeriyi gözetleyemese de, kapıdan girip çıkanları görmek için sabırla bekliyordu. Düğünden ayrılmalar başlamış ve guruplar halinde çıkanlar karanlıkta şakalaşarak dağılıyorlardı.

Bir gurup kadın daha kapıya gelmiş, eli çıra tutan arkadaydı. Her gurupda eli fenerli veya çıralı bir şavkçı (ışıkçı) olurmuş. Kapıdan ilk çıkan bekar bayanlardan biri, hemen kapı üzerinde gözetlemede olanların birinin yavuklusuymuş. Bayan kapı önüne çıkınca, damdan bir kuş gibi atlayan oğlan, kızın tam sırtına abanarak (halk diliyle höbüc olarak) gizlenmiş. Sırtında biri olan kızcağız ses çıkaramamış ve görülmesini de istemediğinden, kapı içinde çıra tutana “ çırayı, buraya da şavkart, babıcımı kaybettim “  diye sesleniyormuş. Aslında, babıç ayağında, fakat bu sesi duyan höbüçdeki kimsenin, atlayıp kaçmasını istiyormuş.

Nitekim çıra, seslenen bayana doğru tutulurken, oğlan bir çeviklikle sıçrayıp yere inmiş. Bu olay bir anda gerçekleşmiş olmasına rağmen,  gören de olmuş. Halk arasında yayılan bu olay yakımcımızın kulağına gidince de bu yakım ortaya çıkıvermiş..

Bu yakımı, yaşlı kişilerden yaklaşık 40 yıl önceleri dinlemiştim. Yakımda geçen bayan ve bayın gerçek isimleri yakımın ilk söylenişlerinde varmış. Fakat, zaman içinde isimler gizlenerek bu şekline dönüşmüş… Bu yakım, bir olayı veya durumu gizlemek ve gerçeklerden kaçmak için başka bahanelere veya olaylara sapan (üreten) kişiler için kullanılır olmuş. Bir başka manide buluşmak dileğiyle…..

Derleyen: Av. Naci SÖZEN,  Şubat 2008 / ANKARA

Bu haber 1358 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manilerimiz

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU Yar bana bir eğlence! Aman bana bir eğlence!

Manilerimiz

Manilerimiz Keten gömlek giyme dedim, giymişsin Yakasını oyma dedim, oymuşsun Üstüme yar sevme dedim, sevmişsin Ahımı bir gü...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi