Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Çekmeler çiçek açtı

Çekmeler çiçek açtı

Tarih 26 Mayıs 2010, 11:15 Editör Kazancı Haber

Çekmeler çiçek açtı
Helkelerden süt taştı.
Sultancığı sorarsan
Sevdiceğine kaçtı
Sinanın Çolak (Hasan ŞENSES )

YAKIMIN  (MANİ)  HİKAYESİ:

Kazancı yaylaları, eski devirlerde, ilkbaharın gelişi ile birlikte tümden yeşile bürünür, rengarenk çiçekler (çiğdem, nergis, sümbül, menekşe, gelincik ve niceleri) açarak, araziler büyük bir tabloyu andırırdı. Bu güzellikler oluşurken, Kabalak yaylası başta olmak üzere, İlabadı, Bozdağ, Çömlekçi, Popas, Karagovanlık yörelerindeki sayısız yurtlara, zamanın ünlü çobanları obalarıyla göçer, böylece, her taraf şenliğe ve türkülere tanık olurdu.

Manimizde geçen “çekme” bitkisi, yaylalarımızın her yerinde bulunan, sabit köklü bir bitki olup, genellikle Kırkkuyu yaylası belenleri bu bitki ile kaplıdır. Mayıs, Haziran aylarında, bu bitkinin üzerinde sarı çiçekler açar. Toprağın üzerini kaplayan bu çiçekler her tarafı sarıya bürünmüş  gibi gösterirdi.

Böyle bir mevsimde, Kırkkuyu korumacısı olan merhum Hasan ŞENSES (Sinanın Çolak) bir taşın üzerine oturmuş etrafı gözetlemektedir. Yakından geçen bir obacı kızına “obalarda ne var, ne yok, kaçan göçen var mı?” diye sorar. Soruya cevap veren kız “ Sultancık dün akşam obaya gelmedi, birine mi kaçmış, deniyor,  öğrenemedik “ der. Bu cevabı olan ünlü Manici, gözleriyle süzdüğü sarı çiçekli çekmelerden esinlenerek bu maniyi döktürür.

 Bu yakım dilden dile, kulaktan kulağa aktarılarak günümüze kadar ulaşabilmiş az sayıda yakımdan biridir.  Yazmak mümkün olmadığından, şairlerimizin, ozanlarımızın ve aşıklarımızın tüm söyledikleri unutulup gitmiştir. Hiç olmazsa, hatırlarda kalan az sayıda kültür ürününün kaybolmasını önleyelim…

Bir başka manide buluşmak dileğiyle…..

Derleyen: Av. Naci SÖZEN,  Şubat 2008 / ANKARA

Bu haber 1390 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manilerimiz

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU Yar bana bir eğlence! Aman bana bir eğlence!

Manilerimiz

Manilerimiz Keten gömlek giyme dedim, giymişsin Yakasını oyma dedim, oymuşsun Üstüme yar sevme dedim, sevmişsin Ahımı bir gü...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi