Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kız  bohçayı  topladı

Kız bohçayı topladı

Tarih 26 Mayıs 2010, 11:17 Editör Kazancı Haber

Damdan dama hopladı,
Kak sepetini yokladı..
Hanım gözün kör olsun.
Kız bohçayı topladı..
Sinanın Çolak (Hasan ŞENSES )

YAKIMIN  (MANİ)  HİKAYESİ :

Kazancılı ailelerden birinin kızını seven bir genç, yakınlarını göndererek istedir. Kız ailesi bu isteğe olumlu yaklaşmaz. Kızlarını başka bir ailenin oğluna vermek istemektedirler. Fakat, ailenin istediği bu işe de kızları  karşı çıkmaktadır.

Böyle durumlarda, kızın, kendi istediği gence kaçma olasılığı hep vardır. Bu olasılık zayıf olsa bile, mahalle arasında “ kız istediği gence kaçacakmış “ şeklinde söylenti yayılmaktadır. Aslında, kızın aklında kaçma fikri olmasa bile, çevreden veya oğlan evi tarafından bazı gizli aracılar, kaçma fikrini kızın aklına sokarlarmış. Bu durulmada, kızın kaçmasını teşvik eden veya kaçması için onu yönlendirenler için “ kızın önünden kaçmış “ tanımlaması kullanılırdı. Bunun anlamı, kızın aklına kaçma fikrini sokmuş veya aklını çelmiş demektir.

İşte, bu maninin de böyle bir öyküsü var. Kızın sevdiği ve kendisini resmen isteyen kişiye karşı, kızın ailesi sıcak bakmamaktadır. Bu arada, bir kaçma olayıyla karşılaşmamak ve kızın önünden kaçılması /aklının çelinmesi durumunun gerçekleşmemesi için sürekli gözetimde bulundurmaya çalışmaktalar ve gece bile dikkat kesilmekteler.

Bir akşam, aile fertleri yatmış ve çoğu derin bir uykuya dalmıştır. Kızın babasının içinde bir sıkıntı var ve uyku tutmuyor. Baba, hanımına seslenerek, kızın bohçasını toplayıp toplamadığını kontrol etmesini tembihlemektedir. Kızlar kaçarken ellerinde özel eşyaları ve çamaşırlarının doldurulduğu bir bohçası olurmuş. Kızın annesi de, sesleri dinleyerek veya gizlice gözetleyerek bu bohça toplama işinin anlamaya çalışırmış..

Ailenin tüm dikkat ve denetimine rağmen, sabah uyandıklarında kızın kaçmış olduğu anlaşılır. Kız bohçayı önceden toplamış ve damdaki kak sepetine gizlemiştir. Sabaha karşı pencereden dama atlar ve sepet içindeki bohçayı elle yoklayarak alır, aşağı hoplayarak uzaklaşır. Yaşanan bu olaylar dillere düşünce de bizim ünlü yakımcı, bu satırları söyler ve bu dörtlük bize kadar gelir… Bir başka manide buluşmak dileğiyle…

Derleyen : Av. Naci SÖZEN,    Mart  2008 / ANKARA

Bu haber 1519 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manilerimiz

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU Yar bana bir eğlence! Aman bana bir eğlence!

Manilerimiz

Manilerimiz Keten gömlek giyme dedim, giymişsin Yakasını oyma dedim, oymuşsun Üstüme yar sevme dedim, sevmişsin Ahımı bir gü...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi