Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Bu Issız Mezardayım

Bu Issız Mezardayım

Tarih 26 Mayıs 2010, 11:19 Editör Kazancı Haber

Yolcular arasında
Kazancılı Fazlıyım
Anamın tek kuzusu
Birazcık da nazlıyım
Gelecek umuduyla

Düştüm gurbet yoluna
Duvardan uçtu kamyon
Kaldım ecel eline
Yok üstümde beddua

Belki bir nazardayım..

Ecel Dersi’ndeki,

Bu ıssız mezardayım…..

Derleyen : Naci SÖZEN

AĞITIN  (MANİ)  HİKAYESİ:

Kazancı Merkez mahallesinde, “ Fazlı Garı “ adıyla bilinen, yüzünden tebessümü hiç eksik olmayan bir ninemiz yaşardı. Hazin bir hayat hikâyesi olan bu nur yüzlü ninemizin bir dürüstlük ve gurur abidesi olduğunu da öğrenmiştim. Herkes, yaşlılık aylığı ve yoksulluk yardımı almaya koşarken, “ ben devlete ne hizmet yaptım ki bana para versin, emeğimin karşılığı olmayan parayı almam “ demek asaletini göstermiş olduğu dilden dile dolaşıyordu. Kendisi ve ailesinin hazin hayat öyküsünü ayrıca yazacağız.

Bu ninemizin tek ve biricik oğlu Fazlı, 1948 yıllarında, Ermenek – Karaman yolunun açıldığı ve ara sıra kamyonların bu yoldan gelip gittikleri günlerde, Kazancılı 2 arkadaşı ile birlikte, iş ve aş uğruna gurbet yollarına düşer. Karaman üzerinden şehre gelen bir buğday kamyonu kasasına, çevre köylerden gelenlerle birlikte kalabalık bir yolcu gurubu dolar ve Yellibel üzerinden yola çıkılır. Ecel Deresi adıyla bilinen ve asırlar boyu birçok yolcuya mezar olan yeri geçerken, kamyonun tekerinin altındaki kuru duvar yıkılır ve araç dereye doğru savrularak uçar.

Birkaç takladan sonra  kamyon karşı yamaca dayanmış ve yolcular çevreye saçılmıştır. Ağaç ve çalılar arasından hafif yararlar içindeki yolcular, feryat ve çığlıklar arasında toplanır. Karaman’da yaşayan oğluna misafir giden yaşlı bir kadının, takla sırasında bir ardıç ağacının dalları arasına savrulduğu görülür. Kadın ağacın başından “ benim yağ çömleğim nerede? “ diye bağırmaktadır. Oğluna götürmekte olduğu tereyağı çömleği kaybolmuştur.

Herkes toplanmış ve ölen yoktur. Biraz sonra, yolculardan,  Fazlı isimli Kazancılının ortalarda gözükmediği anlaşılır. Çevrede aramalar başlar. Bir yolcu “ yetişin “ diye bağırır. Karşı yamaca yaslanarak yan yatmış olan kamyon kasasının altına bakmaktadır. Herkes oraya koşar. Araç takla atarken, önce, talih siz Fazlı yamaca doğru fırlamış, arkadan, kamyon kasası üzerine düşerek onu ezmiştir..

Yaşanan bu büyük acıdan sonra, gerekli işlemler yapılır ve cenaze hemen yol kenarına defnedilir. Benzer kazalarla, bu dere kenarına birçok Taşeli insanı daha defnedilmiştir. Eşini yıllar önce hastalıktan kaybeden Fazlı Nine, bu kaza ile dünyadaki tek varlığı ve umudu oğlunu da kaybeder. Zamanın güçlüklerine dayanarak olay yerine gelir ve mezarı yaptırır. Fakat zaman gelir kendiside bu dünyadan göçüp gider. Zaten, araç yolu başka istikametlere Mut) kaymış olduğundan, uzun yıllardan beri bu yolu kullanan ve mezarın olduğu yeri bilen hiçbir Kazancılı Ecel Deresi’ne uğramaz olur. Bu ve benzer ağıtlar olay sonrasında söylenip durur. Kaydedilmeyen birçok mısra da unutulup gider. Bu ve benzer ıssız diyarlarda kalanlar dahil, dünyamızdan göçüp giden tüm Kazancılılar için sonsuz Rahmetler diliyoruz. Bir başka ağıt veya manide buluşmak dileğiyle...

Derleyen: Av. Naci SÖZEN,    Mart 2008 / ANKARA 

Bu haber 1421 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manilerimiz

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU Yar bana bir eğlence! Aman bana bir eğlence!

Manilerimiz

Manilerimiz Keten gömlek giyme dedim, giymişsin Yakasını oyma dedim, oymuşsun Üstüme yar sevme dedim, sevmişsin Ahımı bir gü...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi