Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Bir Yar Seçelim

Bir Yar Seçelim

Tarih 26 Mayıs 2010, 11:22 Editör Kazancı Haber

Önges pınarından bir su içelim
Alin yamacını gece geçelim
Tozlu çeşmesinde mola verince
Güzeller içinden bir yar seçelim
Derleyen: Naci SÖZEN

YAKIMIN  (MANİ)  HİKÂYESİ:

Manicimiz, tarihsel zaman içinde, Kazancı ve Kazancılılar için önemli sayılmış olan,  Önges pınarı, Alain ve dik yokuşu, Tozlu çeşmesi ve obaların güzel kızları gibi unsurları bu dörtlükte toplamıştır.  Önges pınarı, tatlı ve güzel içimli suyu ile çevresindeki köylere asırlardır hayat veren, adını Roma – Bizans dönemlerinden beri koruyan, birçok hikâye, şiir ve maniye konu edilmiş olan tarihi bir su kaynağıdır.  Tarihi Alain (Alin) ve keskin yamacı da her devirde önem taşımış, savunma hattı ve kültürel saha olarak kullanılmış bir bölgenin adıdır. Bu dik yamacı tırmanacak olanlar, günün sıcağı çökmeden, gece veya sabahın serinliğinde yolculuğu gerçekleştirmeyi hedeflerlerdi. Bu yamaçları tırmandıktan sonra, ilk mola verilecek yer de,  insanların ve hayvanların hasretle ve iştahla suyunu içmesini bekleyen Tozlu çeşmesidir. Bu çeşmenin başı, su doldurmaya ve sürülerini sulamaya gelmiş olan güzel obacıların çığlıklarının havada yankılandığı mekânlardandı.

Yaylalarımızın, obacılar ve sürülerle dolu olduğu devirlerde, Bozdağ, Karakovanlık, Kırkkuyu ve Kabalak yörelerinde yerleşen obaların içme suları ve sürülerinin sulanma ihtiyaçları, kısmen, Popas ve Çömlekci kuyularından, buralardaki sular kafi gelmeyince de Tozlu çeşmesinden karşılanırdı. Yaz günlerinde bu çeşmenin başı bir mahşer yerini andırır, insanlar ve sıra bekleyen sürüler tozu dumana katardı. Bu kargaşa ortamında zamanla tartışmalarda yaşanmış olup, civardaki Kanlı Say denilen yerde, 3 Gülnarlı (Günnerli) çobanının öldürüldüğü olay da anılardadır.

 Tozlu çeşmesin başında yaşanan bu su içme ve kaplara doldurma mücadelesinin bir iyi yanı, gençlerin, güzel obacıları ve oğlakları otlatan çoban kızlarını görüp incelemek ve gözüne kestirdiklerini akıllara almak (bellilik koymak)  olarak bilinirdi. İşte, manicimiz, Önges pınarından suyunu içerek yola düşen köy delikanlısını, Alain yamacını serin havada tırmanacak şekilde yola çıkarıyor, kuşluk vakti ulaşmış olduğu Tozlu çeşmesinin başında “mola” verdiriyor, bu sırada, çeşme başına doluşan yayla güzellerini inceleme fırsatı yakalatıyor ve sonuç olarak, bu güzeller içinden, beğendiği, gözüne kestirdiği birini kendisine “ yar “ (sevgili) olarak bellemesine imkân sağlıyor.

Manimizin asıl hedefi, bilinen çevre unsurlarını kullanarak, bir subaşında, güzel kızlarla, yakışıklı gençleri buluşturmak ve insanlığın asırlardır yaşadığı ve sonsuza kadar yaşamaya devam edeceği sevginin (sevdanın-aşkın) doğmasını sağlamaktır. Bu maniyi,  gençliğini muhtelif obalarda geçirmiş olan, günümüzün yaşayan bir kaç eski obacısından biriyle yaptığım görüşmede derledim. Maninin kim tarafından söylendiği bilinmemektedir.  Bu güzellikleri üreten ve yıllarca hafızasında tutarak günümüze ulaşmasını sağlayan tüm Kazancılılara saygılar sunuyoruz. Bir başka manide buluşmak dileğiyle…..

 Derleyen: Av. Naci SÖZEN,    Mayıs 2008 / ANKARA

Bu haber 1475 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manilerimiz

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU Yar bana bir eğlence! Aman bana bir eğlence!

Manilerimiz

Manilerimiz Keten gömlek giyme dedim, giymişsin Yakasını oyma dedim, oymuşsun Üstüme yar sevme dedim, sevmişsin Ahımı bir gü...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi