Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Karanfiller  açacak

Karanfiller açacak

Tarih 26 Mayıs 2010, 11:28 Editör Kazancı Haber

Karanfiller açacak
Ucu boncuk saçacak
Obanın bir tek kızı
Kel çobana kaçacak
Derleyen : Naci SÖZEN

MANİNİN ( YAKIM ) HİKAYESİ :

Kazancılıların Yakım (Mani) kültüründe zengin bir döneme rastlayan bir asır öncesi günlerinin  ürünleri kayıt altına alınmadığından tamamına yakını unutulup gitmiştir. Yaşayan yaşlı kişilerin akıllarında kalanlar ile kuşaklar arası anlatımlarla  günümüze ulaşabilenleri derlemeye devam ediyoruz.

Nisan 2008 ayı içinde, Ankara’da karşılaştığım, kasabamızın en eski obacılarından olan muhterem bir hemşerimizden eski anılarını anlatmasını ve hafızasının derinliklerinde gizlenmiş satırları dile getirmesini istedik. Obalarımız ve Obacılık kültürü üzerine yaptığımız araştırmalar sırasında da, kendisinin  çok faydalı bilgilerinden istifade etmiştik. 

Bu defa da ricamızı kırmayan bu muhterem “ obacı “ yukarıdaki satırları söyledi. Bazı kelimeleri değiştirerek söylediğini tahmin ettik. Fakat, yine de geçmişimize ait olan bu satırları okuyucuya sunmaktan mutluyuz.

Kızlar için söz konusu olan  kaçma-kaçırılma  kavramlarını önceki yazılarımızda açıklamıştık. Manimiz, yine bir kızın kendi isteği ile, ailesine rağmen, sevdiği bir oğlana kaçma ihtimali veya söylentisi üzerine söylenmiştir. Maninin şairi bilinmemektedir.

Manimizde, sevilen çiçek karanfilden hareket edilmekte ve konu her zaman olduğu gibi, sevdaya, aşka ve sevgiye getirilmektedir. Burada, kız biraz övülürken, kaçacağı oğlan yerilmektedir. Kim bilir, manici, belki de, kızın bu oğlana kaçmasına razı değildir.  Dilimizde, “ kel “ kelimesi saçı olmayan kişiler için kullanılmakta ise de, halk dilinde, beğenilmeyen, iyi olmayan şeyleri, kötü durumları tanımlamak için sıkça kullanılmaktadır. Huysuz olanlara “kel” denildiği gibi, zayıflamış bir kişi veya hayvanı anlatırken “ kel olmuş “, hastalığı ilerleyen için “kelleşmiş” tanımları kullanılır.

Tarihimizde, kızların kaçması konusunda çıkan söylentilerin hepsi de gerçekleşmiş değildir.  Diğer yandan, nadiren de olsa, kız, istediği oğlanın evine kaçıp geldikten sonra, çeşitli nedenlerle, tekrar babasının evine döndüğü durumlarda yaşanmıştır.

Bu ve benzer zenginlikleri yaşayan,  kelimelere dökerek anlatan ve günümüze kadar ulaşmasını sağlayan herkese saygılar sunuyor, rahmetler diliyoruz…

Yazan: Av. Naci SÖZEN, Mayıs 2008 / ANKARA

Bu haber 1646 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manilerimiz

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU Yar bana bir eğlence! Aman bana bir eğlence!

Manilerimiz

Manilerimiz Keten gömlek giyme dedim, giymişsin Yakasını oyma dedim, oymuşsun Üstüme yar sevme dedim, sevmişsin Ahımı bir gü...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi