Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Mektup Yazdım

Mektup Yazdım

Tarih 26 Mayıs 2010, 11:31 Editör Kazancı Haber

Mektup yazdım, kış idi
Kalemim gümüş idi
Daha yazacak idim
Ak ellerim üşüdü
Derleyen : Naci SÖZEN

MANİNİN ( YAKIM ) HİKAYESİ :

Kazancı ve Kazancılıların geçmişinde en çok söylenen, yazılan ve herkes tarafından bilinen manilerden biridir. Mektuptan başka haberleşme aracının  olmadığı  devirlerde, askere gidenlerin sılalarına yazacakları mektuplar ve ailelerden askerlere yazılan mektuplar başta olmak üzere, gurbet ellere düşenler ile köylerinde kalıp, uzaklardakileri bekleyenler (sevenler) arasındaki  haberleşme sayfalarının sonlarına  bu mani  mutlaka yazılırmış.

Manideki tema, duyguların bitmediği, fakat, kağıdın bittiği, her şeyin satırlara dökülemediği  noktasındadır. Mevsimin kış, kalemin gümüş olması sadece kafiye sağlamak içindir. Ellerin üşümesi nedeniyle yazmayı bırakacağı ise bir yakıştırmadan ibarettir. Mektup sayfalarının duyguları almaya yetmediği gerçeği vardır.

Savaş zamanlarında askere gidenler 10-15 sene zaman rağmen dönmezlermiş. Bizim çocukluğumuzda, Jandarmalar 30 ay askerlik yapardı. Askere gidenlerden hiç izine gelmeden hizmetini tamamlayıp terhis olunca köye dönenler olurdu.. Şimdiki gibi, her çeşit telefon, internet ve medya yoktu. Bir mektup ve içinden çıkacak bir resim aylarca beklenirdi. Yaşlı bir Kazancılının çocuğu ve torunlarının resmini beklerken “ ben ölmeden resimler gelse de bir görsem “ diyerek dua ettiğine tanık olmuştum.

Bu maninin ilk defa kim veya kimler tarafından söylenip yazıldığı bilinmemektedir. Kazancılılara mal olmuş olan bu güzel satırları söyleyen ve yazanlar ile günümüze kadar ulaşmasını sağlayan herkese saygılar sunuyor, rahmetler diliyoruz…

 

Derleyen : Naci SÖZEN,   12 Haziran  2008 / ANKARA

Bu haber 2208 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manilerimiz

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU Yar bana bir eğlence! Aman bana bir eğlence!

Manilerimiz

Manilerimiz Keten gömlek giyme dedim, giymişsin Yakasını oyma dedim, oymuşsun Üstüme yar sevme dedim, sevmişsin Ahımı bir gü...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi