Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Ayırdı Felek

Ayırdı Felek

Tarih 26 Mayıs 2010, 11:32 Editör Kazancı Haber

Ekin ektim, bir evlek
Düşlendi hacı leylek
Yazın, beraber idik
Kışın, ayırdı felek
Derleyen : Naci SÖZEN

 MANİNİN ( YAKIM ) HİKAYESİ :

Bu manimizin de şairi bilinmemekte olup,  halka mal olmuş (anonim) bir dörtlük olarak, dilden dile, gönülden gönüle söylenerek günümüze kadar ulaşmıştır. Tarlalara çiftle tohum ekilirken, arazi evleklere bölünerek bir düzen içinde iş yapılırdı. Ozanımız, İlkbahar mevsiminde tarlasına ekinini ekmeye gidiyor. Evleklere elle serpilen buğday, arpa toprak üzerinde dururken, bir köşeden çiftle tarla sürülmeye başlanır, işte bu sırada, arazide yiyecek sıkıntısı çekmekte olan kuşlar, evleğin en uzak köşesine konarak toprak üzerindeki tohumları yemeye başlar. Çiftçi bu kuşları sürekli kovalamak zorunda, değilse, ekin olmaz.

 Bu manimizde de, tohum ekilmesi ve kuşların bu tohumlara saldırmaları mizansen olarak kullanılmıştır. Düşlendi kelimesinin anlamı, üzerine düştü, öte gitmedi, çullandı demektir. Ekinler biter ve gelişir. Sevgililer bu ekinlerin biçildiği ve hasatın yapıldığı yaz mevsiminde birliktedirler. Yani, sevda devam etmektedir. Fakat, kış mevsimi geldiğinde, felek, yani kader, talih, tecelli, kara talih bu sevdaya müsaade etmemiş ve sevgilileri birbirinden ayırmıştır.

Manimizde, ayrılığın kış mevsimine rastlaması da bir anlam taşır. Kışın sert, kırıcı, kurutucu, dondurucu ve yıpratıcı özelliği de kullanılır. . Bu yaklaşım birçok kültürde vardır. İngiliz atasözü “ önce kış gelir – first comes winter “  işlerin kötü gitmeye meyli varsa, önce en kötü şeyler ortaya çıkar, sabırlı olunması sonrası, iyileşme başlar. Kıştan sonra ilkbahar, yani umutlar ve mutluluklar gelişir. Bu deyişin aksine bir söz, Yahudi deyişi olan “ kahkahadan sonra gözyaşı gelir “ şeklindedir. Abartılı sevinç ve kulakları sağır eden kahkahalar, aşırı mutluluk gösterilerinden sakınılmalı, yoksa arkadan felaketler gelir manasındadır.

Bu maninin ilk defa kim veya kimler tarafından söylenip yazıldığı bilinmemektedir. Kazancılılara mal olmuş olan bu güzel satırları söyleyen ve yazanlar ile günümüze kadar ulaşmasını sağlayan herkese saygılar sunuyor, rahmetler diliyoruz…

Derleyen : Naci SÖZEN,  08 Ağustos 2008 / ANKARA

Bu haber 1538 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manilerimiz

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU

KASABAMIZDA KARAGÖZ ve HACİVAT GÖLGE OYUNU Yar bana bir eğlence! Aman bana bir eğlence!

Manilerimiz

Manilerimiz Keten gömlek giyme dedim, giymişsin Yakasını oyma dedim, oymuşsun Üstüme yar sevme dedim, sevmişsin Ahımı bir gü...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi