Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Körkuyu Kültür Şenlikleri

Körkuyu Kültür Şenlikleri

Tarih 20 Mayıs 2010, 22:55 Editör Kazancı Haber

Amacımız, Kazancıda ve dışarıda bulunan Kazancılıların yardımlaşması ve dayanışmasını sağlamaktır.

Körkuyu Şenliklerinde yaşadığız bölgenin, örf ve adetlerini tanıtmak yok olmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerimizi yeni kuşaklara aktarmak, birlik ve beraberlik içinde tanışma ve kaynaşma ortamı yaratmaktır. Kültürel, tarihsel mirasları ve doğal değerlerini sahiplenmek, Kazancıda ve dışarıda bulunan Kazancılıların yardımlaşması ve dayanışmasını sağlamaktır.
5.Kazancı Kültür Şenlikleri;(2006 )

 

Belediye Başkanı, Bu yıl 5. düzenlenecek olan "Kazancı Kültür Şenlikleri"nin Ermenek ve Göktepe belediyeleri ile birlikte eş güdümlü bir şekilde yapılacağını bunun bölge açısından  tam bir dayanışma anlamına geldiğini söyledi.

Ermenek sıla festivalini 16 Ağustos, Göktepe, 18 Ağustos, Kazancı ise 20 Ağustos'ta da şenlikler yapılacak. Kazancı Kültür Şenlikleri bu yıl Kazancı merkezde yapılacağını bunun da sebebinin BM Firması (Baraj inşaatını yapan firma) tarafından yapılacak olan Düğün Salonunun, 20 Ağustosta şenlikler kapsamında açılışının yapılacak olması olduğunu söyledi. Ayrıca; Kültür şenliklerinde beldemizin kültürünün tanıtılacağı değişik konularda stantlar oluşturulacak ve isteyen bu stantlarda ürünlerini ve becerilerini sergileyebilecek. Kazancının mahalleri ve civar köylerinde tanıtım stantları açılması düşünülüyor.

 

4.Körkuyu Kültür Şenlikleri:(2005)

 

Kazancı Kültür Şenliklerine iştirak eden, etkinliklerin yapılmasında destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlar ile Kazancı halkına, Kazancı Belediye Personeline teşekkür ederiz.

3 Yıldır Kazancı Beldesi Körkuyu Mevkiinde düzenlenen Kültür Şenlikleri, 07 Ağustos 2005 günü belde merkezine alınarak daha coşkulu ve modern bir şekilde kutlandı. Bu yıl 4.sü düzenlenen Kazancı Kültür Şenliklerine Karaman Milletvekili Fikret ÜNLÜ, Ermenek Kaymakamı Hulusi ALTUNEL, Ankara Ermenekliler Derneği Başkanı Mehmet AYDOĞDU, İl ve İlçe siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda civar yerleşim yerlerinden hemşerilerimiz katıldılar.

 

Şenlikler saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile açıldı. Şenlik programının açılış konuşması Kazancı Belediye Başkanı Uğuz TEKİN tarafından yapıldı. Daha sonra konuşan Karaman Milletvekili Fikret ÜNLÜ bu yıl şenliklerin belde merkezine alınmasının çok isabetli olduğunu ifade etti. ÜNLÜ, böylesi daha medeni olmuş, şimdi buraya eksik olan bir de düğün salonu yapılacak. Onunda sözünü aldık, Bölgenin içinde bulunduğu sulama sorunu da mutlaka çözüme kavuşacaktır dedi.

Kaymakamımız Mahmut ALTUNEL de yaptığı konuşmada şenliklerin amacına ulaşmasını temenni etti ve Kazancının tüm ihtiyaçlarını bire bir takip ediyorum. Kazancının kalkınması yolunda her türlü imkânları kullanmaya devam edeceğiz şeklinde konuştu. Yapılan protokol konuşmasından sonra Mut Belediyesi Folklor ekibinin gösterileri izlendi. Şafak ve Arkadaşlarının oluşturduğu yöresel oyunlar sergilendi ve Halk ozanı Aşık Mehmet AKBABA nın verdiği mini konser katılanlar tarafından zevkle dinlendi. Şenliklerin devamında ise Antalya Abdal Musa Kültür Derneği nin semah ekibi gösterileri yer aldı. Çıplak ayaklarla gösterilerini sunan semah ekibinin sergilediği oyunlar katılanlar tarafından dikkatlice izlendi.Bu gösterilerden sonra belde halkından oluşan kaşık ekibinin oyunları takip etti.

 

Tören alanındaki bu etkinliklerden sonra Kazancı Belediyesi tarafından belde merkezindeki meydana yaptırılan Atatürk Büstü nün açılışına geçildi. Atatürk Büstünün açılışını Karaman Milletvekili Fikret ÜNLÜ ve Mahmut ALTUNEL tarafından açıldı.ve bu hizmetlerinden dolayı Belediye başkanı Uguz TEKİN kutlandı.

 

Öğle üzeri ise şenlikler için kurulan kazanlarda pişirilen ve Kazancının yöresel yiyeceklerinden olan Keşkek ve Çılbır halka dağıtıldı. gelen konuklara ikram edildi. Yine yöresel yemeklerinden Kapama, Saçböregi, Tuluk Ayranı ve Bazlama gibi yemekler konuklara ikram edildi, gelen konuklar Şenlik alanının yanına kurulan semt pazarını da gezdiler, daha sonra Aybaham suyunun aktığı dere kenarında bulunan Dere Kahvenin bahçesinde konuklara yemek ikramında edildi.

 

4. Kazancı Kültür Şenliklerine öğle ikramlarından sonra da devam edildi. Yine şenlik alanında yöremiz saz sanatçısı Zafer ALTINSOY ve Serkan KÖKSOY tarafından ve Şafak ve Arkadaşları tarafından gün boyunca verilen konserler katılanlar tarafından zevkle izlendi.

 

Şenliklerin amacı bölgenin kültürel yapısını canlı tutmak, yüzyıllardır süren örf, adet ve geleneklerini yaşatmak ve kasabanın tanıtımını sağlamak olduğunu açıklayan Belediye Başkanı Uguz TEKİN, 3 yıldır körkuyu mevkiinde yapılmakla olan etkinliklerimizi bu yıl kasaba içine aldık. Körkuyu mevkiinde gerekli olan alt yapı hizmetleri sağlama imkanı bulursak yine orada yapmayı, orayı da canlandırmayı mutlaka düşünürüz. Ama bu günkü imkânlarımızla ve bölgenin o hali ile körkuyu mevkiinde etkinlik düzenlenmesi hem güç oluyor, hamda gerekli olan katılımı sağlayamıyoruz. Bu da bölgede hazırlanamayan altyapı hizmetleri hizmetlerinden kaynaklanmaktadır, dedi. Şenlikler halk konseri tamamlandı.

  

3.Körkuyu Kültür Şenlikleri:(2004)

 

Karaman Ermenek İlçesi Kazancı Beldesinde her yıl geleneksel hale getirilen 3. Körkuyu Şenlikleri, bu yıl da yöre halkının çeşitli etkinlikleri çerçevesinde coşku ile kutlandı.

 

Protokol ve davetlilerin yoğun ilgi gösterdiği körkuyu şenlik kutlamaları, Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Şenliğe Karaman Milletvekillerinin yanı sıra Ermenek Kaymakamı İsmail Karadaş, Ermenek Belediye Başkanı Uğur SÖZKESEN, ERÇEV Başkanı Reşit Keskin ve Vakıf Heyeti, Şair Mustafa Ertaş, Ermenek Ankaralılar Derneği, yöre halkı ve çevre köyler, Ermenek, Anamur ve Bozyazı İlçe ve köyleri ile, Taşeli yaylarından çok sayıda misafirin katıldığı öğrenildi.

 

Kazancı belediye başkanı ve şenlik tertip komitesi başkanı Uğuz Tekin, şenlikte yaptığı konuşmada, tarihte önemli bir yeri olan yayla şenliklerinin kültürün yaşatılması, geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi, ekonomimizin canlandırılması ve turizm potansiyelimizin arttırılmasına önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Şenliğe Antalya'dan katılan Mustafa Aygün ve grup elemanları, sazları ve sözleri ile yöre halkına halk müziği ziyafeti çekti.

 

Öte yandan Körkuyu Şenliği için yazılmış olan şiirden bestelenen şu dörtlükler topluca söylendi; "Körkuyu uyanmış, gözü açılmış, Etrafına neşecikler saçılmış, Çadırıyla keşkeğiyle göçülmüş, Senin başın bayram yeri Körkuyu. "Bu özlem ve sevgi dolu dörtlükleri tamamlayan şiirden sonra, eğlence programına devam edildi. Şenliğe katılan müzik grupları, sanatçılar ve konuşmacılar için hazırlanmış olan onur plaketleri belediye başkanlığı tarafından verildi. Anamurlu saz ekibi ve arkadaşları tekrar sahne aldı ve yöresel oyun havaları ile halkı coşturdu. Konsere Mersin Milletvekili Şefik Zengin de katılarak bir de teşekkür konulması yaptı. Şenlik sonunda, şenlik tertip komitesi tarafından emeği geçen tüm kurum, kuruluş, esnaf, dernekler ve belediye çalışanlarına, folklor ekibine ve sanatçılara teşekkür mesajı yayınladı.

 

 2.Körkuyu Kültür Şenlikleri:(2003)

 

Kazancı geleneksel Körkuyu Şenliklerinin 2.si,17 Ağustos 2003 Pazar günü Körkuyu yaylasında büyük bir katılım ve coşkulu eğlencelerle yapıldı. Protokol ve davetlilerin 09.00 da şenlik alanına gelişleri ile birlikte, Kazancı Belediye Başkanı ve Şenlik Tertip Komitesi Başkanı Sayın Cafer TAŞTEKİN yaptığı açılış konuşmasında; tarihimizde önemli bir yeri olan yayla şenliklerinin kültürümüzün gelişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması, birlik ve beraberliğimizin pekiştirilmesi, ekonomimizin canlandırılması ve çevrede tanınmamıza önemli katkısı olacağını belirtti.

 

Bu yılki şenliğe tüm Kazancılılar ve çevre köylerden katılımcılara ilave olarak Anamur şehir ve yaylalarından çok sayıda misafir, Ermenek Belediye Başkanı Sayın Uğur SÖZKESEN ve mesai arkadaşları, Göktepe Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim AKSU ve arkadaşları, ERÇEV Başkanı Sayın Reşit KESKİN ve Vakıf Heyeti, Eğitimci Şair Yazar Sayın Mustafa ERTAŞ ve Eğitimci Şair Yazar Sayın Halit BARDAKÇI, Ankara Ermenekliler Derneği Başkanı Sayın Mehmet AYDOĞDU ve arkadaşları, Karaman Milletvekili Sayın Mevlüt AKGÜN ve heyeti ile çok sayıda misafir katılmıştır.

 

Katılımın rekor seviyede olması nedeni ile şenlik alanında yer bulamayan insanlar Körkuyu yaylası çevresindeki Akbelen, Köristan, Kilise, Yenicesu ve Sığırlık muhitlerindeki ağaçların gölgesine dağılmışlardır. Açış konuşmasını takiben söz alan sayın Mustafa ERTAŞ, Halit BARDAKCI, Reşit KESKİN ve Uğur SÖZKESEN, duyguları ve dileklerini dile getirerek bu tür faaliyetlerin gerekliliğini vurgulamışlardır. Karaman milletvekili Sayın Mevlüt AKGÜN ise konuşmasında, karşılaştığı coşkulu kalabalık ve gördüğü sıcak ilgiden dolayı memnuniyetini belirtmiş ve bölge sorunlarının çözümü konusunda desteğinin artarak devam edeceğini söylemiştir.

 

Kazancı Folklör Ekibinin çalıp söylediği müzik eşliğinde, kaşık oyunu, eşim eşim, konyalı, develi, sille, kesik çayır, çiftetelli/aslan mustafa, tiridine bandım/mandilli, gökçukur/emmioğlu ve kızım-kızım oyunları yörenin en iyi oyuncuları tarafından sergilenmiş olup katılımcı ve misafirlere tam bir halk müziği ve oyunu ziyafeti çekilmiştir. Eğlencenin ortasında geleneksel bir gösteri olan ve Mehmet Goca (Hasan KÖKSOY) lakabı ile tanınan folklörcünün hazırlamış olduğu DEVE OYUNU (Cansız Yapma Deve) gösterisi başlamıştır. Çok eski yıllarda düğün ve sayalarda yapılan bu gösteri, 30 yıl aradan sonra tekrar edilmiş oldu. Misafirler bu gösteriyi büyük bir merakla izlediler ve Video'ya alarak röportajlar yaptılar. Eski obaların tek eğlencesi olan ve bu günlerde unutulan CINGILLAK tekrar canlandırılmış ve alana kurulan 2 adet CINGILAĞIN üzerinden gençler akşama kadar inmeden oynamışlardır.

 

Şenlik programında yer alan ve topluca sünnet edilen 16 çocuğa, ayrıca, yaşları 7-12 arasındaki 150 çocuğa Keskin Kolor A.Ş, ERÇEV, Kazancı Belediyesi, İstanbul ve Konya Kazancılılar Dernekleri tarafından sağlanan hediyeler dağıtıldı. Misafirlere önce, saç böreği, su böreği, kapama, bazlama, batırık sıkma ve yayık ayranı ikram edildi. Daha sonra, bulgur pilavı ve saç kavurma dağıtıldı. Ayrıca, Belediye desteğinde kazanlarda pişirilen yöresel keşkek ve çılbır yemekleri isteyen tüm katılımcılara ücretsiz olarak dağıtıldı.

 

Öğle yemeğini müteakiben sahne alan Ermenek Atatürk İlköğretim Okulu müzik öğretmeni Sayın Murat KORUK, orgu ve türküleri ile coşkuya coşku kattı. Müziğin eşliğinde oynayan gençler tüm maharetlerini sergilediler. Şiir, saz ve sözde Kazancı bölümünde yöresel sanatçılar saz çalıp türküler söylediler. Kazancı ve yaylaları ile ilgili şiirler okundu.

 

Başta Milletvekilimiz Sayın Mevlüt AKGÜN olmak üzere protokol, şenlik alanındaki tüm çadırları ve esnafı tek tek dolaşarak, katılımcılarla tanıştılar ve konuştular, sergilenen kültür ürünleri, el aletleri ve sanat eserlerini incelediler. Yöresel yemekler ve böreklerin yapılışı hakkında bilgiler aldılar, sorular sordular. Programın uygulamasında problemler yaratan seyyar elektrik üretici motorlardan kurtulunması için şenlik alanına elektrik hattı tesis edilmesi ve şenlik alanının bir proje şeklinde ele alınarak yeniden düzenlenmesi konularında her türlü desteğin sağlanması konusunda Milletvekilimiz söz verdi.

 

Şenlik alanında satış yapan fırın, manav ve kasap esnafı dahil olmak üzere tüm katılımcı esnaf önemli miktarda ciro yaptılar. Saat 18.00'dan itibaren geriye dönüş başladı. Bazı katılımcılar gece yarılarına kadar alandan ayrılmadı. Hatta, nostalji yaşamak isteyen bazı vatandaşlar çadırlarda sabahladı. Yaşlı ve hastalarında özel olarak belediye tarafından şenliğe katılmalarını sağlanması memnuniyet yarattı. Körkuyu şenliği kimsenin burnu kanamadan ve üzücü bir olay yaşanmadan, güzelliklerle başladı ve güzelliklerle tamamlandı.

 

 

1.Körkuyu Kültür Şenlikleri:(2002) Buluşalım - Görüşelim / Konuşalım - Bilişelim

 

1. Kazancılı, çok kıymetli hemşerilerimiz., Kazancı Belediyesi desteğinde ve İstanbul Kazancılılar Derneği koordinatörlüğünde olmak üzere, bu yaz, 18 Ağustos 2002 Pazar günü, Kazancı Körkuyu Çeşmesi başında bir piknik yapılacaktır.

2. Piknik günü sabah saat 08.00 da Belediyenin önünden araçlar hareket edecektir. Bu pikniğe Kazancıda oturan ve dışarıda olup ta izine gelmiş olan tüm hemşerilerimizin katılmasını arzu ediyoruz. Özellikle dışarıda olanların izinleri ve işlerini ayarlamalarını ve katılıp birleşmeye, bütünleşmeye destek vermelerini bekliyoruz. Katılıma ve tekliflere göre bu tür birlikteliklerin genişlemesi ve sürekli tekrarlanarak sistemli bir hale gelmesi hayalimizdir.

3. Bu pikniğe nerden ihtiyaç doğdu diye düşünenler olabilir. Günümüzün telaşlı yaşantısı, güçlükleri ve sıkıntıları insanlarımızı bir birinden uzaklaştırmış, hatta yabancılaştırmıştır. Kasabamız dışında yaşayanlar, tesadüf ederse, izinlerde karşılaşıp, görüşebiliyorlar, özellikle ikinci kuşak gençler birbirini ve büyüklerini tanıyamadan yıllar gelip geçmekte, hemşerilik bağı kopup gitmektedir.

4. Ermenek ilçesi çıkışındaki bir levhada dağılıp tükenmemek için el ele diye bir yazı vardı. Bu yazıya nerden ihtiyaç doğdu diye düşünmüştük. Şimdi anlıyoruz ki, zaman içinde aramızdaki bağların kopmasına seyirci kalırsak bizlerde yalnızlığa düşeceğiz.

5. Bu köy bizim köyümüz, bu insanlar bizim insanlarımızdır. Bir Kazancılının bile gözyaşı döküyor olması hepimizi ilgilendirmelidir. Sevinçler ve başarılar da gururlandırmalıdır. Herkesi birliğe, beraberliğe katılmaya ve katkı yapmaya davet ediyoruz.

6. Piknik için herkes yiyeceğini kendisi getirecek, eğlence ve oyunlar oynanacak, sohbetler, kültürel söyleşiler yapılacaktır. Katılımcılardan hiç bir isim altında para veya başka bir şey talep edilmeyecektir

7. Şimdiden notunuzu alınız, planınızı yapınız. Bu duyuruyu adresini bildiğiniz arkadaşlarınıza iletiniz. Birleşmek ve bütünleşmek güç ve kuvvet demektir unutmayınız. Selam ve mutluluk dileklerimizle...

Bu haber 2462 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kazancı'yı Tanıyalım

ÖMER DÜZENLİ

ÖMER DÜZENLİ KASABAMIZIN İKİNCİ ESNAFI...

KAZANCI BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA LOGO YARIŞMASI

KAZANCI BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA LOGO YARIŞMASI Kazancı'nın yeni yüzünü siz tasarlayın.

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi