Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
SON 10 YILDA KARAMAN EĞİTİM YATIRIMLARINDA NEREDEN NEREYE GELDİ

SON 10 YILDA KARAMAN EĞİTİM YATIRIMLARINDA NEREDEN NEREYE GELDİ

Tarih 01 Mart 2013, 21:45 Editör İbrahimDemirtaş

SAYIN MİLLETVEKİLİME TEŞEKKÜR EDİYOR VE SORUYORUM

 
Saygıdeğer okuyucularım…
 
Sayın Vekilim Lütfi Elvan: Karamanı Eğitim üssü yaptık…
 
Sayın Vekilim Mevlüt Akgün: Karaman Eğitimde örnek İl olacak…
 
Ve!
 
Sayın Vekilim Lütfi Elvan: Son 10 yılda Karaman Eğitim yatırımlarında nerden nereye geldi…
 
Diye yeni bir açıklama ve yeni bir haber okudum.
 
Haberi aynen sizinle paylaşalım ve devam edelim.
 
 
                           ***
 
SON 10 YILDA KARAMAN EĞİTİM YATIRIMLARINDA NEREDEN NEREYE GELDİ
 
Ülkemiz, son on yılda her alanda ciddi altyapı yatırımlarına imza atmış ve atmaya da devam etmektedir.

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak yürütülen tüm bu çalışmalara ek olarak ülkemiz insanının talep ve ihtiyaçları da daima göz önünde bulundurulmakta, gelenek ve göreneklerimiz ile toplumumuzun öncelikleri de göz ardı edilmemektedir.
 
Ülkemizde yürütülen altyapı çalışmaları ile birlikte ilimiz Karaman, çoğu zaman diğer illerden farklı olarak pozitif ayrımcılığa tabi tutulmakta, özellikle eğitim yatırımları bu konuda başı çekmektedir.
 
Bundan önce her iki Milli Eğitim Bakanının Karaman’lı olması bir yana, İlimiz Milletvekillerinin gösterdiği yoğun gayret ve çabaların da bu sonuçta etkili olduğu bilinen bir gerçektir.
 
Karaman Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, son on yılda Karaman’ın eğitim yatırımlarında nereden nereye geldiği konusunda açıklayıcı birtakım bilgiler verdi. Sn. Elvan’ın verdiği bilgileri tablolar ve özet bilgiler ışığında Karaman kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.
 
Elvan, Karaman’da 2002 yılı sonu itibariyle derslik sayısının 1.523 olduğunu, 2003–2012 yılları arasında 833 dersliğin yapımı tamamlanarak toplam derslik sayısının 2.356'ya ulaştığını söyledi. 2003 yılına kadar okullarımızda çok az sayıda bilgisayar var iken 2003-2012 yılları arasında 4.314 adet bilgisayarın Karaman’daki okullarımıza gönderildiğini, bu dönemde toplam 198 okula ADSL bağlantısının yapıldığını, 124 Bilgi Teknolojileri sınıfı kurulduğunu, Fatih Projesi kapsamında 548 Akıllı Tahta, 24 Çok Fonksiyonlu Yazıcı, 24 Doküman Kamera, 729 Tablet Bilgisayarın da ilimiz okullarının hizmetine sunulduğunu ifade etmiştir.
 
Elvan şu an okul başına düşen öğrenci sayısının Türkiye genelinde ilköğretimde 323, ortaöğretimde 395, genel ortaöğretimde 476, mesleki ve teknik ortaöğretimde 333 iken Karaman’da ilköğretimde 194, ortaöğretimde 289, genel ortaöğretimde 315, mesleki ve teknik ortaöğretimde 261 olup Türkiye ortalamasına göre çok daha iyi bir durumda olduğumuzun bir göstergesi olduğunun altını çizdi.
 
Derslik başına düşen öğrenci sayısı baz alındığında ise Türkiye genelinde ilköğretimde 30, ortaöğretimde 31, genel ortaöğretimde 28, mesleki ve teknik ortaöğretimde 35 olan ortalamanın Karaman’da ilköğretimde 20, ortaöğretimde 24, genel ortaöğretimde 20, mesleki ve teknik ortaöğretimde 34 olduğunu belirten Elvan, yine bununda Türkiye ortalamasına göre iyi bir seviyede olduğunu söyledi.
 
Elvan, 2011-2012 döneminde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının Türkiye genelinde ilköğretimde 20, ortaöğretimde 16, genel ortaöğretimde 16, mesleki ve teknik ortaöğretimde 16 olduğunu, Karaman ilinde ise ilköğretimde 17, ortaöğretimde 16, genel ortaöğretimde 16, mesleki ve teknik ortaöğretimde 16 olduğunu sözlerine ekledi.
 
2003 yılında Karaman’da 1.974 öğretmen görev yaparken Ocak 2013 tarihi itibariyle 2.762 öğretmenin görev yaptığını dile getiren Elvan, Norm durumuna göre 323 öğretmen ihtiyacının olduğunun da altını çizdi.
 
AK Parti hükümetlerinin başlattığı ücretsiz ders kitabı uygulaması kapsamında Karaman ilimizde 2003-2012 yılları arasında 6.519.210 adet ücretsiz ders kitabının dağıtıldığını da belirten Elvan, bu hususta gelir durumuna bakılmaksızın her öğrenciye eşit muamele yapıldığına da vurgu yaptı.
 
Yükseköğrenim ve Üniversite yatırımları hakkında da birtakım bilgiler veren Elvan, 2007 yılında kurulan Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi bünyesinde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Kamil Özdağ Fen Fakültesi, olmak üzere 3 Fakülte, Karaman Meslek Yüksek Okulu, Kazım Karabekir Meslek Yüksek Okulu, Ermenek Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olmak üzere 4 Meslek Yüksek Okulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ile Sağlık Yüksek Okulu olmak üzere 2 Yüksek Okul, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüsü olmak üzere 2 Enstitü bulunduğunu belirtti. Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kadın Araştırmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türk Dili Uygulama ve Araştırma Merkezi olmak üzere toplam 5 Merkezin hizmete açıldığını, 2010 yılında ise Mühendislik Fakültesinin de açılarak fakülte sayısının 4 e yükseldiği bilgisini  verdi.
 
Elvan, 16.12.2011 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ile Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi bünyesinde Eğitim Fakültesi kurulması kararlaştırıldığını ve çalışmalara başlandığını da ifade etti.
Sonuç olarak ilk ve orta öğretim yatırım harcamaları kapsamında Karaman’da sadece 2012 yılında 33.654.860 TL ödenek gönderildiği bilgisini veren Elvan, 2013 yılında ise Anaokulları için 1.000.000 TL ilk ve orta öğretim okulları için 4.300.000 TL. olmak üzere toplam 5.300.000 TL ödenek gönderileceğini sözlerine ekledi.
 
Ortaöğretim yatırımları hakkında devam eden ve yeni uygulanacak projeler hakkında aşağıdaki tablo açıklayıcı bilgiler vermektedir.
 
İLÇE
KURUM TÜRÜ
KARAKTERİSTİK
2013 Devam Eden Projeler
Merkez
Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
12 Derslik+ 90 Yataklı Uygulama Oteli+ 180 Öğrenci Pansiyon
Merkez
Sosyal Bilimler Lisesi
16 Derslik+ 200 Öğrenci Pansiyon
Merkez
Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi
16 Derslik+ 200 Öğrenci Pansiyon + Spor Salonu + Konferans Salonu
Ermenek
Ortaöğretim Pansiyonu
300 Öğrenci Pansiyon
Merkez
Kız Teknik ve Meslek Lisesi
32 Derslik
Merkez
Anadolu Sağlık Meslek Lisesi
24 Derslik + 200 Öğrenci Pansiyon
Merkez
Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi
12 Derslik + 2 Atölye
Merkez
Anadolu Lisesi Spor Salonu
Küçük Tip Spor Salonu
2013 Yeni Projeler
Ermenek
Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi
16 Derslik + 2 Atölye
Ermenek
Anadolu Lisesi Spor Salonu
Küçük Tip Spor Salonu
Başyayla
Çok Programlı Lise
16 Derslik + 100 Öğrenci Pansiyon
Merkez
Bilim Sanat Merkezi
16 Derslik
Sarıveliler
Ortaöğretim Pansiyonu
200 Öğrenci Pansiyon
 
 
 
 
 
Elvan, Karaman’ın, eğitim konusunda son yıllarda ciddi bir merkez olduğuna ve nitelikli öğretim kurumlarımızın da yaygınlaştığına vurgu yaparak bu eğitim kurumlarımızdan mezun olacak yavrularımızın geleceğimiz için bize umut ve güven verdiğini, ilerleyen zaman içinde göğsümüzü kabartan başarılarına da tanık olacağımızı dile getirerek tüm bu yatırım ve hizmetlerde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.
 
Kaynak: Ermenek Haber
 
          ***
 
Haberler güzel…
 
Ah birde sonuçlar güzel olsa…
 
Eğitim üssü yapılan İlimiz Karaman 81 İl arasında 75’ci sırada yerini aldı ve Karamanda Eğitimde dibe çakıldı diye haberleri de okuduk.
 
Ve hepimiz çok üzüldük.
 
Bunları çok yazdık buraya bir nokta koyalım ve Karaman Eğitimi için yapılan bu hizmetler için sayın vekillerimize ayrı, ayrı teşekkür ederken!
 
Karaman İli Ermenek ilçesine bağlı olan Kazancı ve Kazancı eğitimcileri ve örgencileri için soralım?
 
Karaman Eğitim üssü yapılırken…
 
Karaman Eğitimde örnek İl olurken…
 
Ve!
 
Son 10 yılda Karaman Eğitim yatırımlarında nerden nereye geldi…
 
Diye yazılan listelerde!
 
Kazancı ve eğitimi, eğitimdeki payını ve listelerdeki yerin almadı?
 
Neden?
 
Niçin?
 
Niye?
 
  
İbrahim Demirtaş 01.03.2013 /Mersin
 

Bu haber 4777 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kazancı'yı Tanıyalım

ÖMER DÜZENLİ

ÖMER DÜZENLİ KASABAMIZIN İKİNCİ ESNAFI...

KAZANCI BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA LOGO YARIŞMASI

KAZANCI BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA LOGO YARIŞMASI Kazancı'nın yeni yüzünü siz tasarlayın.

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi