Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Damla Bal Çeşmesi ve Hikayesi

Damla Bal Çeşmesi ve Hikayesi

Tarih 26 Mayıs 2010, 14:46 Editör Kazancı Haber

Derler ya, kelebeklerin ömrü kısa olur
Sende bizim kelebeğimiz oldun…
Güzel yüzüne bakmaya doyamadan.
Dönülmez diyarlara gittin..

Torosların bağrındaki Damla Bal Çeşmesini gören ve Öyküsünü bilen var mı?  Akdeniz sahillerinde tatilinizi geçirdikten sonra, Anamur’dan, Abanoz yaylası – Kazancı Kasabası ve Ermenek istikametinden Orta Anadolu ya ulaşmak için yola çıkarsanız, Çeltikçi ve Bahşiş köylerini, Akköprü’yü geçer ve keskin virajları çam ağaçları içinde dönmeye başlarsınız.

Yolculuğunuz son çay kahvesinden sonra, karşınıza çıkan heybetli Toros dağını döne, döne tırmanıp Kaş yaylasına ulaştığında, kendinizi gökyüzünde hissedersiniz. İşte bu zorlu tırmanışa başladıktan hemen sonra, karşınıza etrafı çiçeklerle süslü, duvar başlarında saksıların bulunduğu, ortada küçük bir çeşmenin nazlı, nazlı aktığı, adeta bir parka dönüştürülmüş bir köşe görürsünüz. Hatta bazı insanların ellerinde kovalarla çeşmeden su doldurup çiçekleri sulamaları dikkatinizi çeker. Çünkü bu kişiler duran arabalardan inmiş yolculardır.

Sizde aracınızı bir kenara çekip inerseniz, çeşmeye doğru yaklaştığınızda küçük bir tabelada “Lütfen çiçekleri sulayın“ yazısını görürsünüz. Burada sürekli kalan kimse olmamasına rağmen, her şeyin düzenli ve yemyeşil olmasının sırrı çözülmeye başlar. Çeşmeden bir su içmek için daha da yaklaştığınızda, çeşme kitabesinin başında aşağıdaki başlığı ve altında da duygu dolu satırları okursunuz. Şöyledir başlık ve satırlar;

Damla Bal Çeşmesi Yazılanlar


Derler ya, kelebeklerin ömrü kısa olur

Sende bizim kelebeğimiz oldun…

Güzel yüzüne bakmaya doyamadan.

Dönülmez diyarlara gittin..

Bir su damlası gibi girdin hayatımıza..

İçindeki sevgi, damla, damla aktı gönlümüze.

Damlalar derya oldu..

Okyanusa ulaşıp, sonsuzluğa kavuştun.

Kim derdi ki, bir gün.

Gözlerimizde yaş, kalbimizde bitmeyecek bir hasret.

Bırakıp gideceksin..

Seni bu sonsuz yolculuğa uğurlarken..

Hep kalbimizde olacağını ve unutulmayacağını.

Bil DAMLA gözlüm…

AİLEN..

 
Bu duygu, sevgi ve özlem dolu satırları okuyunca, sizde duygulanır ve çevrenizden bu köşe ve Damla BAL çeşmesinin öyküsünü sorarsınız. Bilenlerin anlattıklarına göre, yıllar önce tatillerini Anamur’da geçirip, Ankara’ya dönüş yolunda olan bir aile, bu köşedeki su sızıntısını görünce mola vermek için durdular. Küçük kızları Damla pınardan su içti ve etrafı inceledikten sonra “ baba, anne bu yer güzel bir park olsa, pınarın önüne bir çeşme yapılsa, çiçekler, güller dikilse, gelip geçenler sulayıverse, su içseler ve dinlenseler ne güzel olur değil mi? “ dedi. Ailesi de, “ haklısın kızım, çok güzel olur “ diye tasdik ettiler ve yollarına devam ettiler.

Gerçekte küçük Damla amansız bir hastalığın pençesindeydi. Bu yolculuktan bir müddet sonra küçük Damla bu dünyadan Melekler gibi kanatlanıp uçtu gitti. Sevenleri dayanılmaz acı ve gözyaşlarına boğuldu. Ailesi, günler sonra mola verdikleri yerde kızlarının söylediği şeyleri hatırladı. Bu istekleri bir vasiyet gibi değerlendirdiler. Bu yere gelip çeşmeyi yaptırdılar. Etrafı düzenlediler ve çiçeklerle donattılar. Çeşmenin üzerine de, bu satırları yazdılar, sulama ve bakım işini de yolculara emanet ettiler.
Sonsuzluğa akıp giden bu zaman içinde, gelip geçen yolcular bu köşede durur, su içerler, kovayı alarak çiçekleri sularlar. Çiçekler ve güller büyür ve açarlar. Çiçeklerden bal alan arılar, dallara çarpan rüzgârlar ve yağan yağmurlar küçük Damla ve Ailesinin sevgilerini, duygularını ve özlemlerini tüm evrene yaymakta, sonsuzluğa taşımaktadırlar...

Gözlem ve Derleme; Av. Naci SÖZEN - Kazancı /  Ağustos 2001

Düzeltme:----------------------------------
Damla BAL çeşmesinin öyküsünü Bilenlerin anlattıklarına göre bu şekilde yazmıştık. Tabii bu tür hikâyeleri başkalarının anlatımı yazıyoruz. Fakat Damla bal Çeşmesini yapılış öyküsünü bilen ve Damla Bal’ın yakın arkadaşı olan Gamze Demir. bizlere öykünün aslını anlatan mail yazısını gönderdi. işte DAMLA BAL çeşmesinin gerçeği hikayesi;

Sitenizde 18 Ekim tarihinde yazılmış olan bir yazının yanlış olduğunu bildirmek için yazdım bu maili. Damla Bal çeşmesinin hikâyesi hakkında yazılan yazı yanlış. Nerden mi biliyorum çünkü Damla benim en yakın arkadaşımdı ve o çeşmeyi yapan kişide babamdı. Damlanın babası (rahmetli) Av. Metin Bal  Damlanın hatırasına bir çeşme yaptırmak istedi orman müdürlüğüne yapılan başvuruda orası uygun bulundu.

Öyküsüne gelince; Damla 27 yaşında iken bir hız tutkunu yüzünden 21.07.2000 tarihinde öldü. Ayrıntılı bilgiyi hürriyet gazetesinin 24 Ekim 2005 tarihli sayısında bulabilirsiniz. Damlanın ölümüne neden olan kişi şu an serbest ve ceza olarak sadece 1.875 YTL. Ödedi.  Sizlerden ricam lütfen Damlanın anısına bu yazıyı düzeltmeniz. İlginiz için teşekkür ederim..  Gamze Demir tarafından 18.10.2006  tarihinde Düzeltme  Konulu  Mesajı ..... dan yazıldı.

Bu haber 2589 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültürümüz ve Anılarımız

Zafer Ustadan Nameler

Zafer Ustadan Nameler Kasabamızın yetiştirdiği ender saz ustalarından Zafer Altınsoy dan nameler....

MEHMET GOCANIN SAYA DEVESİ

MEHMET GOCANIN SAYA DEVESİ “Kazancı’da Saya yapmak” Saya, Saya sallı deve Dört ayağı nallı deve Saya geldi gördün mü? Selam verdim aldın m...

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi