Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kazancılılara  Sesleniş

Kazancılılara Sesleniş

Tarih 21 Mart 2014, 19:12 Editör Kazancı Haber

Bağımsız Belediye Başkan Adayı Halil SAYDAM ın Kazancılılara Seslenişi.

Güzel Kasabamızın Güzel İnsanları,

Ben ve Ekip Arkadaşlarım Hepinizi Saygı ve Sevgi İle Selamlarız.

Bu Bölümde sizlere ekip arkadaşlarımı tanıtacak, Sizlerden belediye başkanlığı yetkisi alırsam Kazancıyı nasıl yöneteceğimizi ve nasıl hizmet edeceğimizi anlatacağım.

 Kazancıyı gelecek 5 yılda  yönetmeye ve Kazancıya hizmet etmeye talip olan ekip arkadaşlarım;

Sami Yıldız, Şinasi Turan, Mehmet Altınsoy, Hüseyin Bayran,Yakup Şen, Nazmiye Özkan ( Nazmiye Özkan derken kadınlarımız için birkaç cümle söylemeden geçemeyeceğim. Evet analarımız, halalarımız teyzelerimiz, bacılarımız, kızlarımız kısaca bizi biz yapan kadınlarımız hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Sayın Kazancı halkı şu anda beceriksiz bir yönetim iş başında. Tespit edebildiğim Yönetim becereksizliklerini    sizlere yani Kazancı Kasabasına maliyetini biraz sonra tek tek sıralayacağım.

Pekala !  Biz  Kazancıyı nasıl yöneteceğiz.

1-Sorun değil çözüm üreteceğiz,

2-İşimizi zevk alarak yapacağız,

3-Planlı çalışacağız,

4-Yenilikçi bir ruh ile, değer yaratmak için inatla çaba harcayacağız,

5-Kendimize gerçekçi hedefler koyacağız ve sahiden gerçekçi olacağız,

6-Yapılan hatalardan ders çıkaracağız.

7-Yeni şeyler öğrenmeye ve Kazancı için düşler kurmaya devam edeceğiz. Kurduğumuz düşleri gerçeğe dönüştüreceğiz.

8-Kazancı ve Kazancı halkı için, geleceği için dostluklar kuracağız,

9-Bize karşı olanlara nazik davranıp onları anlamaya çalışacağız,

10-Sevilen biri olmaktan çok saygı duyulan birisi olacağız,

11- Kazancıyı akıl, bilim ve bilgi ile yöneteceğiz. Belediyeyi yuvarlak masa toplantılarıyla yöneteceğiz, muhalif olan  belediye meclis üyelerini hiçbir şekilde dışlamayacağız görüş ve  önerilerini değerlendireceğiz Onlara da  söz hakkı vereceğiz. Zaman zaman  Şimdiye kadar görev yapmış olan belediye başkanlarını ve başkan adaylarını aynı masa etrafında bir araya getirerek Kazancı ile ilgili görüş ve önerilerini almaya çalışacağız, tecrübelerinden faydalanacağız. Gerekli durumlarda meydan toplantılarıyla sizleri de sürece dahil edeceğiz. Kısacası yönetimde ortak aklı hakim kılacağız. Hata yapma lüksümüz yok. Evet hata yapma lüksümüz yok.

Sayın Kazancı Halkı,

Önce sayın belediye başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. 10 yıl boyunca yapmış olduğu icraatlar adına yönetim zafiyetlerini ve beceriksizliklerini 15.Şubat.2014 tarihinde Kazancı Haber internet sitesinde 7 sahife olarak yayınlamıştır. Bu yayınlanan yazıyı hepinizim okumasını istiyorum. Şu soruyu kendi kendinize soracağınızdan eminim. Acaba başka bir Kazancı varda biz orda mı yaşıyoruz?

Ben bu yazıdan döküm alıp içeriğini onlarca Kazancı vatandaşı ile paylaştım.

Yazıyı gören vatandaşlarımızın değerlendirmesi şöyle : Biz bu icraatların ve yapılan hizmetlerin hiç birisinden faydalanmadık. Sayın başkan hayal görüyor. Hezeyan içerisinde. Bizleri de aptal yerine koyuyor.

Üslup

Önce sayın başkanın üslubundan bahsetmek istiyorum. Yazısına ‘’ Sayın Kazancı Halkım ‘’ diye başlıyor ve aynı üsluba yazı boyunda devam ediyor. Kazancıyı ve Kazancı halkını kendi malı gibi görüyor. Arkadaşlar ile yaptığım değerlendirmelerde de 10 yıl boyunca Kazancıyı ve Kazancı halkını böyle görmüş. Bu yönetim tarzını ancak padişahlar benimser. Ne kendisi padişah, nede kazancı halkı onun kulu. Sorarım size sayın başkanın  kulu musunuz? Yoksa Kazancı’da yaşayan onurlu bir Türk vatandaşı mı?

Emek ve emekçiye saygı,

Emek ve emekçiye saygı konusuna gelince bugüne kadar sayın başkan kimin emeğine saygı duydu. 2004 yılında göreve geldiği zaman yaptığı ilk icraat hukuku ve kanunları hiçe sayarak belediyede asgari ücretle çalışan emekçileri kapı önüne koydu. Eğer kadro fazlası çalışan işçileri işten çıkarmanız gerekir ise iş kanununda ne yapılması gerektiği yazıyor. Gereğini yapar haklarını verir iş akdini fes edersiniz.  Bir iş veren olarak bunu yapma hakkınız var. Ama kendisi ne yaptı? Ben belediye başkanı seçildim, ben ne dersem o olur, yarından itibaren işe gelmeyin dedi. Bu davranışının Kazancıya maliyeti ne oldu biliyor musunuz? Ben elimdeki bilgilere belgelere göre kısaca anlatayım.  Mahkeme kararlarına  ulaşabildiğim 26 işçi için bilgi vereceğim. O günün şartlarında 26 işçi kanuni yol izlenerek işten çıkarılsa idi ödenecek tutar 50.000.- TL  idi. Bu işçilerin bütün yasal süreç tamamlandıktan sonra belediyeden tahsil etmek için icra müdürlüğüne başvurdukları tutarların toplamı 400.000.-TL . Bu para Kazancı Belediyesinden tahsil edildi. Bunun yanında belediye kasasında para olmadığına göre bu ödemeyi yapmak için kredi kullanılmıştır. Bu kredinin faizini ve avukatlık ücretlerini eklediğimiz zaman tutarın nerelere vardığını siz düşünün. Tahminlerime göre bu tutar 700.000 Tl tutarında bu tutarı 2500 nüfusa böldüğünüz zaman kişi başına maliyet 280 TL. Bu mudur sosyal belediyecilik bu mudur emeğe saygı. Duyumlarıma göre 10 yıldır Kazancı Belediyesinde sigortasız çalışan işçiler varmış. Bu kişiler mahkemeye dava açarsalar 2004 yılında yaşadığımız sürecin benzerini yaşayabiliriz. 

Şimdi sizlere sormak istiyorum sayın başkanın 1 gün bile olsa belediyede sigortasız işçi  çalıştırmaya hakkı var mı ? Burada yönetim hatası olduğu apaçık ortadadır.

Belediye çalışanlarından bahsederken şu hususu da belirtmeden geçemeyeceğim. Eğer bizi seçerseniz belediyeyi şimdiki başkanımızın yaptığı gibi keyfimize göre değil, hukuk kurallarına göre yöneteceğiz. Belediyeyi devraldığımızda hangi personel çalışıyor ise bizde o personel ile çalışmaya devam edeceğiz. Belediye personeli başkan işe almış olsa dahi başkanın adamı değil sizlerin hizmet karı Hizmeti belediye başkanına değil sizlere vermek zorunda. Bir belediye başkanın belediyede çalışan emekçilerin ücretlerinden hiçbir şekilde kesinti yapma hakkı yok. Eğer bunu yapıyorsa suç işliyor. Amacımız hizmet üretmek bu hizmetleri bu personel ile yerine getireceğiz.

Kısaca siz sayın Kazancı halkının hizmetkarı belediye personelinin amiri olacağız.

Belediye personeline belediyenin kaç yılından ne kadar borcu var ?

Belediye Borcu

Sayın başkana şu soruyu sormak istiyorum. 2004 yılında belediye yönetimini sayın Cafer Taştekin’den Devraldığı zaman ne kadar borç devralmış bugün ne kadar borç var.  Şunu bilmenizi istiyorum bu borç sayın başkanın borcu değil sizlerin borcu. Borcu yapan kim? Sayın başkan. Ne için yapmış? Görebildiğimiz kadarıyla ortada kayda değer ne bir yatırım ne de bir hizmet var.

Belediyenin Elektronik Ağı

Sayın başkan belediyenin elektronik ağını yenilediğini ve bunun bir başarı olduğunu öne sürüyor. Bu sayın başkanın bir başarısı değil çağın bir gereğidir. Başkanın belediyeye getirdiğini iddia ettiği teknolojiyi günümüzde 6 yaşında çocuk  kullanıyor. Gerisini siz düşünün. Bu da bir başarı falan değil gerekliliktir.

Belediye Binasının Tadilatı

Yine sayın başkan belediye binasına tadilat yaptığından bahsediyor ve bununda bir başarı hikayesi olduğunu anlatıyor. Bu bir başarı değil  gerekliliktir. Belediye binasının badanasının yapılmasında başarı nerde anlamış değilim. Belediye binasının Taşeli bölgesinin hangi kriterlere göre en düzenli belediye binası ilan etmiştir onu da anlamış değilim.

Belediye Araçları

Araç konusuna gelince yine biraz önceki teknoloji konusunda bahsettiğim gibi günün şartlarına göre kendiliğinden ortaya çıkar. Borçlanarak 100 adet araç alabilirsiniz. Önemli olan aracı satın almak değil bu araçlardan halkın ne kadar istifade ettiğidir. Örnek vermem gerekir ise sayın başkanımız tarafından satın alınan  2 adet lastik tekerlekli kepçe ekonomik ömrünü tamamlamış kullanılmayacak durumdaymış. Bu kepçeler ile ilgili şu soruyu sormadan  geçemeyeceğim.

1-  Bu kepçelerin teknik olarak kaç saat çalışabilecek şekilde üretilmiş, kaç saat kullanılmış?

2-  Kullanım saatinin kaç saati belediye hizmetinde? Kaç saati vatandaşın özel işinde kullanılmıştır?  Vatandaştan kepçe işletilmesinden ne kadar gelir elde edilmiştir?

3-  Bu gelirlerden kaç lirası tahsil edildi vatandaştan kepçe hizmeti dolayısıyla belediyenin ne kadar alacağı vardır?

4-  Sonuç olarak Kazancı belediyesinin şu anda bir araç parkı yok orda bir hurdalık var.

Yol Konusu

Sayın başkanımızın başkanlığı döneminde 50 km arazi yolu yapıldığı bilgisi var. Bu yollar nerelerde sayın başkan tarafından bilgi verilir ise bizde bilgilenmiş oluruz.

Belediye personeline belediyenin kaç yılından ne kadar borcu var ?

Parke Taşı

Parke taşı konusuna gelince bugüne kadar 25.000m2 parke taşı döşendiği bilgisi veriliyor. Fakat bu parke taşlarının bugün itibariyle hiç birisinin olmadığını görüyoruz. Sebebini sorduğumuzda ise eminim şu cevabı alacağız. Kanalizasyon yaptırıyoruz. Tabi ki kanalizasyon bir ihtiyaç şimdiye kadar çoktan yapılması gerekirdi. 10 senedir neden yapılmadı? Ben burada  sayın başkanın 10 yıldır bir yönetim planının olmadığını kasabayı günlük kararlar ile yönettiğini görüyorum. Planlamanın yapılıp önce alt yapının yapılıp sonra üst yapının yapılması gerekirdi. Şimdi 10 yıl boyunca döşenen parke taşı heba oldu gitti. Sorarım size bu maliyet kimin sırtından çıkacak?

Bugüne kadar kaç m2 parke taşı üretildi kaç m2 parke taşı satıldı belediye bundan kaç lira gelir, kaç lira kar elde etti.?

Taş kırma tesisine gelince ; bu tesisin Kazancı Kasabasının ihtiyacı olduğu konusunda hem fikir olmam ile birlikte bu tür tesislerin çevreye zararlı olduğu artık tartışmasız. Durum  böyle iken şu anda kurulduğu yer itibariyle okullara, karakola ve orada bulunan mahalleye ve çevreye zarar verdiği konusu artık tartışma götürmez. Eğer biz seçimi alırsak çok süratli olarak o tesisi oradan kaldıracağız.

Politika, halk için halk ile beraber yapılır. Bir filozof diyor ki ‘’Politika ile uğraşmayacak kadar akıllı olanlar, daha aptallar tarafından yönetilerek cezalandırılır.’’

Burada sayın başkanımız hakkında kahvelerde konuşulan bir cümleden bahsetmek istiyorum. ‘’Fakir belediyenin zengin başkanı.’’ Bu benim düşüncem değil, kahvelerde konuşulan bir  cümle. Kendi adıma başkanımıza böyle bir yakıştırmanın yapılmasından utanıyorum. Bu konunun muhatabı sayın başkanın kendisidir. Cevabını verecek olan da kendisi. 2004 yılında belediye başkanı seçildiği zaman mal beyanı verdi o mal beyanı ile bugünkü mal varlığını karşılaştırır eğer bir artış var ise kaynağını açıklar daha doğrusu sizleri ikna eder bu konuda kapanır gider. Aksi takdirde bu konu konuşulmaya devam eder. Karar kendisinin.

Sevgili Kazancı halkı daha sizlere anlatacağım çok konu var ama bugün sizleri daha fazla sıkmayacağım. Zaman zaman öbür konuları da anlatmaya devam edeceğim. Sözlerimi Hz Mevlana’nın bir sözüyle bitirmek istiyorum.


Dünyanın en güç işi bir şeyin nasıl yapılacağını bilirken, başka birinin nasıl yapamadığını ses çıkarmadan seyretmektir.

Terkedilen değil, tercih edilen  Kazancı için hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Dostça kalın, hoşça kalın. Her şey gönlünüzce olsun.

Bu Yazı  Bağımsız, Kazancı Belediye Başkan Adayı  Halil SAYDAM Tarafından  Yayınlanması İçin Sitemize Gönderilmiştir. Yazının İçeriği ile İlgili  Sitemiz  Asla Sorumluluk  Kabul etmez.

Kazancı Belediye Başkanı Sayın Uğuz TEKİN  de Cevap Hakkını Kullanmak İsterse Sitemiz  Yayınlamaya Hazırdır.

Kaynak: kazancıbucakhaber

Bu haber 1477 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

2014 YEREL SEÇİM_ARŞİVİ

KAZANCI CUMHURBAŞK. SEÇİM SONUÇLARI

KAZANCI CUMHURBAŞK. SEÇİM SONUÇLARI KAZANCI EKMELEDDİN DEDİ

CUMHURBAŞKANIMIZI SEÇİYORUZ

CUMHURBAŞKANIMIZI SEÇİYORUZ 12 'ci Cumhurbaşkanımızı seçiyoruz...

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi