Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ANAMUR MUZ'U TEHLİKEDEMİ?

ANAMUR MUZ'U TEHLİKEDEMİ?

Tarih 09 Haziran 2014, 22:11 Editör İbrahimDemirtaş

NÜKLEER RİSK LOGOSU...

 

NÜKLEER RİSK LOGOSU NEDİR?

Nükleer Risk Logosu, Nükleer Kalıntı Vardır…

Güzel Ülkemde!

Karaman Türkçenin Başkenti…

Anamur Muz’un Başkenti…

Ve!

Ben iç Anadolu bölgemizdeki, Türkçenin Başkenti Karaman iline bağlı, Karaman’dan uzak, iç Anadolu bölgemiz dışında olan ve Muz’un Başkenti Anamur’a daha yakın ve Akdeniz bölgesinde kalan, Kekiğin bittiği,kınalı Kekliğin öttüğü, Torosların nazlı ecesi Kazancı Kasabasında doğdum büyüdüm…
Kısaca Kazancı iç Anadolu bölgesine bağlı ama Akdeniz bölgesinde kalan, Taşelinde şirin bir Kasabadır ve Doğup büyüdüğüm Taşeli bölgemizin bahçesi olan Akdeniz’in kıyısına bölgemiz ve hepimiz için çok büyük risk ve tehlike olan ''Nükleer santral'' yapılıyor. Tehlike ve risk taşıyan bu santralin bölgemizde yapılmasını istemiyorum.
Akkuyu da yapılacak olan Nükleer santral ile ilgili daha önce birkaç kez haber yapıp Kazancı Haberde Sitemizde sizler ile paylaştım. Bu yazılarımda bölgemizde ''Nükleer santral'' istemediğimi yazdım ve okuyucularımdan eleştirenler olmuştu ve her zaman olduğu gibi saygı duydum. Son günlerde yazılı ve görsel medyada çıkan ''Nükleer santral'' ile ilgili haberler bölgemiz ve Anamur için çok üzücüdür.

''Anamur Ekspres’te okuduğum ve üzüldüğüm Anamur Muz’u tehlikede başlıklı haberi paylaşalım ve devam edelim''…

   

Nükleer Risk Logosu, Nükleer Kalıntı Vardır…

 

ANAMUR MUZ’U TEHLİKEDE:

Yapılan bir açıklamaya göre, MUZ Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Güzel, Mersin’in Gülnar İlçesi’nde kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Santralin Anamur Muzunu tehlikeye attığını söyledi.
Anamur İlçesi’ndeki muz seralarında açıklama yapan Birlik Başkanı Mehmet Güzel, tarım ürünlerinin ihraç edilirken ambalajına ’Nükleer Kalıntı Vardır’ logosunun vurulacak olmasının ne anlama geleceğini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açıklamasını istedi. Güzel, "Nükleer santrallerin 200 kilometre yarıçapı çevresinde yetişen gıda ürünleri etki altında kalır. Bu alan içerisinde kalan bölgelerde yetişen ürünlerde, ’Nükleer Kalıntı Vardır’anlamına gelen belge istenecek. Bu da Anamur ile Mersin arasındaki bölgelerde tarımın ölmesi anlamına gelir dedi. Nükleer santrallerin yapılmasına karşı olmadığını da belirten Güzel, şu değerlendirmeyi yaptı.
"Nükleer santral Türkiye için iyi olabilir. Ama bizim bölgemizde tarımımızı yok etme anlamına geleceği düşünülmektedir. Bölgemizde yetiştirilen muz, çilek ve diğer turfanda ürünlerimizin zarar göreceğine inanıyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızdan bu logonun ne anlama geleceğini ve tarım ürünlere zarar verip vermeyeceğini açıklamasını bekliyoruz. Bizim ihracat yapılan çileğimizden, karadutumuzdan böyle bir belge isteneceği söz konusu. Bu belge istenirse, kesinlikle dışarı ihracat yapamayız. Anamur ve Akdeniz bölgesindeki üreticinin ihraç ürünlerinde nükleer kalıntı belgesi istenmesi durumunda ihracat gerçekleşemeyecek ve zararımız çok büyük olacak."

Kaynak: Anamur Ekspres

***

Bir gün bu haberler doğru çıkar, Nükleer santralden dolayı bölgemizdeki yetişen tarım ürünlerine Nükleer Risk Logosu istenirse!
Vay Halimize…
Neden mi?
Evdeki tüp ile Nükleer santralin aynı riski taşımadığının kanıtıdır.

Bu Nükleer Risk Logosunu yalnız Muz’a değil, Çileğe, Akdeniz’de yetişen, Portakala, Limona, Tüm narenciyelere ve İhracat yaptığımız tüm tarım ürünlerine uygulanacak…

     

Bölgemizde Nükleer santral riskinden başka neler etkilenecek?

Bölge Turizmi…

Akdeniz deki Deniz ürünleri…

Caretta Caretta (Deniz Kaplumbağaları)

Taşeli bölgemizde doğadaki, Kekik ve Kınalı Keklikler, Börttüler, Böcekler, Bal yapan arılar, Bitkiler ve Çiçekleri risk altında olacaktır.

 
Bölgemize Nükleer Risk Logosu vurulmamalıdır ve insanlar Nükleer risk ve tehlikesi ile yaşamamalıdır…
Nükleer santrale ihtiyacımız olabilir ama Akdeniz bölgemiz ''Nükleer santrale'' uygun değil ve biz ''Nükleer santral ''için donanımlı ve hazır değiliz.
Güzel Ülkemde 2014 yılında!
Trafoya Kedi girdiğin den dolayı elektriğimiz kesildi!
Trafo patladığından dolayı 301 Maden emekçimiz Şehit oldu!
Ben bu ''Nükleer Santralden'' endişeliyim ve korkuyorum…

YA SİZ?

İbrahim Demirtaş 09.06.2014 /MersinBu haber 1471 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarım ve Hayvancılık

İlk Arıcılık Geo-Portal Sistemi Kurulacak

İlk Arıcılık Geo-Portal Sistemi Kurulacak KOP Bölge Kalkınma İdaresi ve Selçuk Üniversitesi ile birlikte yürütülen ve Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, ...

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2.Hibe Çağrısı

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2.Hibe Çağrısı Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2. Hibe Çağrı Dönem Başvuruları Devam Ediyor Gelir düzeyi düşük, küçük ve ...
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi