Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kazancı ve Çevresinde Organik Tarıma geçildi.

Kazancı ve Çevresinde Organik Tarıma geçildi.

Tarih 17 Mayıs 2015, 20:15 Editör Kazancı Haber

Kazancı Kasabası’nda 13 Mayıs 2015 günü KazancıKasabası ve çevre köylerinde organik tarım faaliyetlerine başlandı.

14 Mayıs günü Kazancı merkez ve Çatalbadem mahallesinde çiftçilerle organik tarım toplantısı yapılarak, bilgilendirmeler yapıldı. Toplantı sonrası örnek bahçeler gezilerek yerinde incelemeler yapıldı ve firma tarafından getirilen organik ilaçlar çiftçilerimize teslim edildi.

 

Çiftçilerimize emeğinin karışığını alabilecekleri sağlıklı bir üretim modeli geliştirdiklerini ve son yıllarda çevresel faktörlerden artan sağlıksız koşullardan dolayıhastalıkların arttığını ve bölgemizin de atadan kalan tohumlarla geleneksel üretim kültüründen uzaklaşıldığından, artık çiftçilerimizin sağlıklı ve pazarlayabileceği ürünler yetiştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Karaman’da organik faaliyetlerinin, 13 mayıs günü Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçeyi resmi dil olarak ilan ettiği günle aynı güne çakışmasından dolayı “Şimden girü hiç kimse ne bahçede ve tarlada ve evde ve pazarda Organik üründen gayri ürün kullanmaya” diyerek günün anlam ve önemine binayken esprili bir şekilde vurgu yaptı. Toplantının yapıldığı 14 Mayıs gününü ise Dünya Çiftçiler Günü olması dolayısıyla bu iki anlamlı günün organik tarım faaliyetleriyle denk düşmesinin ayrıca sevindirici ve anlamlı bir gün olduğunu belirtti. Bilindiği üzere; Karamanoğulları döneminde Türk Dili üzerinde Farsça’nın etkisi her geçen gün tehlikeli bir boyuta ulaştığınıve bu tehlikeyi ilk fark edip tepkisini ortaya koyan devlet adamı Karamanoğlu Mehmet Bey’in olduğunu söyledi.

 

Artık bu dönemde topraklarımız üzerinde kimyasal ilaçla yapılan tarımın, her geçen gün tehlikeli bir boyuta ulaştığınıve bu tehlikeyi fark edip tepki koymaları gerektiğini, bu yüzden organik tarıma geçtiklerini ve ileriki aşamalarda da, başlattığımız bu girişimin inşallah, Türk Dil Bayramı ve Dünya Çiftçiler Günü gibi, çitçilerimizin de Organik Tarım Bayramıolmasını ve inşallah gelecek nesillerimize dilimizle birlikte toprağımızı da temizleyerek ve arı, duru bir şekilde teslim edebileceklerini söyledi.

 

Ayrıca; Kazancı ve çevresini bir kaç yıl içinde organik tarım sertifikalı üretimi yapılan tarım arazilerin çoğalacağını, bölgemizde (Ermenek, Sarıveliler, Başyayla, Karaman, Anamur, Bozyazı vb.) faaliyet yapmaya çalışan çiftçilerimize de Organik Tarıma ilgili her türlü (üretim, ilaçlama, danışmanlık, pazarlama vb.) geçişlerinde yardımcı olabileceklerini bildirdi. İlçe ve köylerimizde meyve bahçelerine halen ilaç atmayan özellikle yayla meyveleri olan çiftçilerimizin bugün itibariyle kendileriyle irtibat kurulduğu takdirde organik tarıma geçebileceklerini bildirdi.

 

Organik Tarıma geçmek için istenen şartlar;

1- Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS)

2- Tapu Fotokopisi

3- Kimlik Fotokopisi (Tapuya kayıtlı kişinin)

Bu belgeleri teslim eden çiftçilerimize, ücretsiz organik tarım ilaç verilecek, ÇKS belgesi organik firma tarafından bakanlığın kontrolör firmasına verilecek ve sisteme girildikten sonra anlaşmalı organik çiftçimiz oluyorsunuz.. Böylece hasat zamanı tüm ürünleri alma zorunluluğumuz doğuyor. (Eğer analizlerde ürün temiz çıkarsa, o yüzden bahçenizi organik ilaçlama yaparak asla ve asla verdiğimiz ilaçtan başka ilaç kullanılmayacak ve komşularınıza da attırmayacaksınız.) yılsonunda da bakanlık tarafından dönüm başına 70 TL destek ödemeniz hesabına yatırılmaktadır.

 

Organik tarımda şu anda pilot bölge olarak Kazancı Kasabası merkez, Çatalbadem mahallemiz ve Görmeli köyü’nde organik tarıma başladıklarını ve çiftçilerimize ücretsiz organik ilaçlarınıvermeye başladıklarını söyledi.

 

Ayrıca firma yetkilileri,bahçelerde tespit edilen yanlış uygulamaları şöyle dile getirdi; Toplantı sonunda örnek bahçeler gezilerek bir takım tespitler yapıldı. Meyve bahçelerindeki tespitlerde; özellikle kiraz fidanlarında incelemeler yapıldı. Bahçelerde meyve ağaçlarının gelişiminin çok iyi olduğunu, fakat satış için meyvenin büyük ve parlak olması için ilave zehirli ilaçların kullanıldığı, bununda insan ve çevreye çok zararlı olduğu bugüne kadar uygulanan bu ilaçların artık kullanılmamasıgerektiği, belirtildiler.

Bu konuda yetkililer; Bize büyük ve gösterişli meyve gerekmiyor, sadece sağlıklı organik ürün gerekiyor, ürün küçük veya şekli bozuk olsun önemli değil, yeter ki ürün üzerinde herhangi bir ilaç kalıntısı olmasın, her boyuttaki meyveyi aynı paradan alacaklarını belittiler.

 

Yetkililer Sulama Konusunda; Bahçelerin bir an önce damlama sistemine geçilmesini, salma sulamada hastalıklı olan ağaçlardan tüm bahçeye hastalık yayılabileceği ve toprağın zehirlenerek bir kaç yıl içinde tüm bahçenin yok olabileceği, Özellikle Ermenek HES baraj gölünün ve Kazancı Gölet’inin bu araziler için bir bulunmaz bir nimet olduğunu, bu kapsamda bir an önce bahçelerin damlama sistemine geçilmesi gerektiğini vurguladılar.

 

Organikİlaçlama ile ilgili Firma yetkilileri; Bahçelerdeki meyve ve sebzeler için firma tarafından çiftçilerimize verilen organik tarımda kullanılan, ilaçların kullanılması,Organik ilacı bahçede bulunan tüm meyve ve sebzelerdeki, Yeşil Sinek, Yaprak Büken, Kabuklu Bit, Kara leke, Küllenme (mantar)hastalıkları için kullanılabileceği, Bahçelerde başka ilacın kullanılmamasıgerektiği, aksi takdirde ürünlerin organik ürün olmayacağı ve organik firmalara satılamayacağını özellikle bildirdiler. Eskiden beri bahçelerde kullanılan zehirli ilaçların yerine artık organik ilaçların kullanılması gerektiği, Organik ilaçları, bizimle anlaşma yapılan çiftçilerimize ücretsiz olarak vereceklerini bildirdiler.

 

Yetkililer; İlaç Hazırlama ve Atım şeklini şöyle tarif ettiler, ilaç atmadan önce eski veya yeni ilaç tankının iç ve dış yüzeylerini sirkeli suyla bir güzel temizlenmesini, ve tankın içindeki sirkeli suyu boşa atım yapılarak, tank hortum ve çıkışlarını dahil temizlenmesi ve sonrada ilaç tankının temiz su ile doldurup boşaltarak tamamen dezenfekte edilerek, durulama yapılması, gerektiğini bildirdiler.

 

Organik ilaçları Bahçe kenarlarında bulunan her türlü çalı ve ağaçlara özellikle söğüt, kavak gibi akar yapan zararlı üreten her türlü meyve ve sebzelere (patates, fasulye, domates vb. tüm sebzelere) bitkilere bu ilacın atılması gerektiği, organik ilaçların kimyasal içermediğinden hiçbir canlıya zararının olmadığını, ilacın temas ettiği yüzeyi her türlü zararlılardan koruduğu, organik ilacın toprağın PH (asitik bazlık oranı) değerini ayarlayarak, bitkinin topraktaki mineralleri bünyesine almayı kolaylaştırdığını, ve bitkinin, meyvenin verimini artırdığınısöyleyerek eskiden beridir uygulanan ilave yaprak gübresi vb. ilaçların artık kullanılmamasıgerektiğini belirttiler.

 

Firma yetkilileri;Şu anda bahçelerde bulunan tüm meyve ve sebzelerde oluşabilecek Yeşil Sinek, Yaprak Büken, Kabuklu Bit, Kara leke, Küllenme (mantar) hastalıklarına tedbir için verdikleri bu ilacın kullanılmasını, daha sonra meyve oluşumuna yakın bir zamanda da meyve iç kurdu ilacının verileceğini, İleri aşamalarda anlaşmalı bahçelerin kontrolünde bir kaç ilaçlama daha yapılacağını, daha sonra hasat zamanına kadar mevsim boyunca başka bir ilacın atılmayacağını söylediler. Ayrıca; ilaçlar Kazancı Kasabası’ndan yetkili elemanlarından temin edebileceklerini belirttiler

 

Yetkililer; Satışve pazarlama aşamasında bu ilaçlamadan sonra artık ürünlerimizi organik ürün olacağından, anlaşmalı çiftçilerin ürünlerinin hepsini alacaklarını,Üstelik yerli tüccarların ve piyasanın üzerinden alacaklarını özellikle belirttiler. Yetkililer çiftçilerimizin emeklerine çok değer verdiklerini ve alın terinin kurumadan paralarını peşin olarak ödeyeceklerini belirttiler.

 

Ayrıca firma yetkilileri;Toprağın tamamen organik olabilmesi için, Üreticilerimiz bu yıl ve devam eden yıllarda da aynı sistemde devam edildiği takdirde toprakların üç yıl içinde tamamen kimyasal zehirden arınarak, organik tarıma hazır hale geleceğini ve artık üç yıl sonra da isteyen çiftçilerin organik sebzecilikte yapabileceğini belirtti. Ayrıca Organik tarımda geçiş aşamalarının olduğu, meyvelerde ilk birkaç yıl içinde organik ürün alınırken sebzeler için bu sürenin üç yıl aralıksız organik mücadele yapılmasıgerektiğini söyledi.

 

Yetkililer; Artık tüm çiftçilerin hakkettiği emeklerin karşılıklarını alacağını, üretimden hasat zamanına kadar önlerini görebileceği, bir tarım yaparak çiftçilerimizin ürün yetiştirme, ilaçlama ve pazarlama konusunda endişelenmelerine gerek kalmadan, daha ürünü yetiştirmeden satabileceklerini bir pazarın biliyor olmaları çiftçiler için çok büyük bir moral motivasyon ve verimlilik olacağını ayrıca belitti.

-------------------------------------------------------------------

Organik Tarım Nedir;

Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalıtarımsal üretim biçimidir. Doğal dengeyi koruyarak hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemidir.

 

Organik tarımda ürün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer tüm işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmamaktadır.

 

Tarım Bakanlığıtarafından yetkilendirilmiş 28 adet Kontrol ve sertifikasyon Kuruluşu tarafından kayıt altına alınarak izlenmekte ve denetlenmektedir. Tüketici aldığı ürüne ait sertifika ile ürünün kim, nerde, nasıl, üretildiğini sorgulayabilir. Laboratuvar analizleri ile ürünün sağlıklı olduğu belgelenmektedir.​

Bu haber 1562 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarım ve Hayvancılık

İlk Arıcılık Geo-Portal Sistemi Kurulacak

İlk Arıcılık Geo-Portal Sistemi Kurulacak KOP Bölge Kalkınma İdaresi ve Selçuk Üniversitesi ile birlikte yürütülen ve Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, ...

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2.Hibe Çağrısı

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2.Hibe Çağrısı Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2. Hibe Çağrı Dönem Başvuruları Devam Ediyor Gelir düzeyi düşük, küçük ve ...
ATATÜRK DİYOR Kİ ;11 Temmuz 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi