Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Ermenek'te

Ermenek'te "Sürdürülebilir Tarım için Organik Tarım" Projesi

Tarih 24 Ocak 2017, 23:38 Editör Kazancı Haber

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) 2016 yılı Teknik Destek Programı kapsamında Ermenek Ziraat Odası Başkanlığı tarafından ajansa sunulan "Ermenek'te Sürdürülebilir Tarım için Organik Tarım" başlıklı proje destek almaya hak kazandı.

Proje sözleşmesi Ermenek Ziraat Odası Başkanı Yusuf Özçelik ve Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman tarafından imzalandı. Proje hakkında açıklamalarda bulunan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, organik tarımın, yönetmeliğin izin verdiği girdiler kullanılarak, üretimden tüketime kadar aşamalı kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimi olarak tanımlandığını söyledi. Organik Tarım Kanun ve Yönetmelik esaslarına göre üretilen bitkisel ve hayvansal tüm ürünlerin de organik ürün olarak değerlendirildiğini ifade eden Akman, "Toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, insan ve hayvan sağlığının korunmasının amaçlandığı bu üretim tarzına dünya genelinde son yıllarda büyük bir yöneliş söz konusu. Bizler de kurum olarak bu projeye verdiğimiz destekle Ermenek ilçemizde organik tarım uygulamalarını yaygınlaştırmayı ve bu işle uğraşacak çiftçilerimizi bu konudaki uygulama ve yönetmelikler konusunda bilgilendirmeyi amaçladık." dedi. Organik üretimin Ermenek'te yaygınlaşmasının aynı zamanda ilçeye de ekonomik anlamda önemli girdiler sağlayacağını belirten Akman, şunları kaydetti: "Çünkü organik ürün sektörü her geçen gün büyüyen global bir pazar haline gelmiş durumda. Tabi sadece bu ürünleri üretmek yetmiyor, bu konuda markalaşmak ve üretilen bu ürünleri pazarlamak da en az üretmek kadar önem arz ediyor. Üzerinde durduğumuz tüm bu konular uzman eğitmenler tarafından çiftçilerimize anlatılacak. Sağladığımız destek kapsamında verilecek eğitimlerin bu konudaki farkındalığı ve organik üretimle uğraşan çiftçilerimizin sayısını artırması temel beklentimiz."

Bu haber 1372 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarım ve Hayvancılık

İlk Arıcılık Geo-Portal Sistemi Kurulacak

İlk Arıcılık Geo-Portal Sistemi Kurulacak KOP Bölge Kalkınma İdaresi ve Selçuk Üniversitesi ile birlikte yürütülen ve Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, ...

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2.Hibe Çağrısı

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2.Hibe Çağrısı Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2. Hibe Çağrı Dönem Başvuruları Devam Ediyor Gelir düzeyi düşük, küçük ve ...
ATATÜRK DİYOR Kİ ;11 Temmuz 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi