Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
NADİRE ( ARDIÇKAYA)

NADİRE ( ARDIÇKAYA)

Tarih 25 Nisan 2017, 22:47 Editör İbrahim Şahin

Bilinmezlik önemsiz kılar her zaman.

 


Nadire ulaşım özelliği ile tipik Ermenek. Ulaşımın sadece kendine özgü oluşu. Hiçbir yerleşim birimine gitmek için yolundan gidilmediği, hiçbir yerleşim birimine komşu olmayışı. Bu özellikleri ile bilinmez tıpkı coğrafyanın kendini dağların eteklerine gizlediği gibi.

Nadire denilince düne kadar köprüsü bilinirdi, değirmenleri bilinirdi. Köprüsüne, değirmenine gelenin yolu hiç mi hiç uğramazdı köyüne. O nedenle Nadire eşittir değirmen, köprü. ‘’Köy varsa da üç beş evdir.’’ denilirdi. Dağlar gizlemiştir köyün kendisini.

Son seçimlerde 643 seçmeni ile Ermenek’in en büyük köyü. 1333 nüfusu ile Ermenek’in en büyük köyü. Ermenek’in en   bilinen köyünden kat kat büyük köyü. Ermenek’in bilinmeyen köyü.

Köprüsü yok ki adı anıla, değirmeni yok ki adı anıla. Belki tünel ile anılacak yeni adı.

Bugünkü nesil nerden bilsin bugünkü zirai ilaçların, tıpbî yerini tutan püsenin, öğsenin üretim yeriydi nadire. Bugünkü Nesil nerden bilsin kerestenin püse havuzlarında  ölümsüzleştirildiğini. Bugünkü nesil nereden bisin çarkların üretiminin Nadire olduğunu. Bugünkü nesil nereden bilsin hizarın olmadığı dönemlerde işleme tahtaların Nadire’de üretildiğini.   Bugünkü nesil nereden bilsin düvenlerin Nadire'de üretildiğini.Bugünkü nesil nereden bilsin Nadire’nin evliyalar diyarı olduğunu.

Nadiren anılır adın
Dağlarında iledin
Ekili tarlana
Yağmur diledin

Yağarsa yağmur
Göğerirse soğan
Katık bulur ekmeğin
Coşar yüreğin

Meleşir koyun kuzun
Serin olur yazın
Gurbetteki uşağın
Belki gelir güzün

İledin kozağa bürülüyse eğer
Kış çetin geçecekmiş meğer
Odunu bollca eyle
Kapatırsa kar yolun vay haline

Bu haber 679 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

‘’ MEMLEKETİMİN DAĞLARINA BAHAR GELMİŞ’’

‘’ MEMLEKETİMİN DAĞLARINA BAHAR GELMİŞ’’ Ozan almış eline sazın inletir Gurbet elde acı acı dinletir ‘’ Memleketimin dağlarına bahar gelmiş Görüşmecim ye...

Anamurlu Astsubay Şehit Oldu.

Anamurlu Astsubay Şehit Oldu. Anamurlu Astsubay Hasan Kuş Afrin'deki Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında devam eden mücadele sırasında helikopt...
Kelimeler ve Şeyler12 Ocak 2018

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve Yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi