Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Hort Hort Neresidir.

Hort Hort Neresidir.

Tarih 28 Mayıs 2010, 22:27 Editör Hasan Köksoy

Hort Hort;Kasabamızın Garin (Kara İn) Boğazından Kazancıya doğru indiğimizde, ilk virajda karşımıza bir yamaçlar ve kayalıklar silsilesi çıkar. Akyokuş yolu altındaki tarla ve fidanlıklardan oluşan bölüme Mihrabın Yaka denir.

Bu ak yamacın sağındaki dere ise Mihrabın Deredir. Sağda, Enek dediğimiz ve Yenicesu alanından inen yaya yolunun devamı olan yolun sağında yüksek ve dik bir kayalar silsilesi uzanır. Bu kayaların bittiği noktadan aşağıya doğru bir dere iner. İşte, Mirabın Dere ile bu Enek Deresi arasında kalan çalılık yere Hort Hortun Yaka denir.

Bu çalılık son dönemlerde Sedir (Katran) fidanlarıyla süslenmiştir. Hort Hort yakasının üst kısmında, uzaklardan bile görünen bir kaya kütlesi vardır ki, bu kaya “ Horthortun Daş” adıyla bilinir. Bu daşın alt bölümüne indiğinizde, yer hizasında, daşın derinliğine doğru ve ancak, apalayarak ilerlenebilen dar bir in bulunur. Bu inin sonuna ulaştığınızda, taş içine tabi olarak oyulmuş bir yalak olup, içinde dört mevsim su bulunur,
 
Çevrede, keçi, koyun ve sığır otlatanlar, susadıklarında, bir ot gövdesi koparırlar, içi boşluk olan bir boru gibidir. Bu su yalağına (kaklık da denir ) yaklaşıldığında, boru (sipsi) ot gövdesi suya uzatılır ve emerek su içilirdi. Sular, bu boru ile çekilirken “ horrt, horrt “ diye sesler çıkardığından, bu sızıntı şeklinde kaynağa dayanan ve hiç kurumayan su yalağına “ hort hort “ denmiştir. Bu su yalağın adı olan Hort Hort, üzerindeki taşa ve altındaki yamaca da isim olmuştur.
Gönderen; Naci Sözen,e teşekkür ederiz...

Bu haber 1600 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KimKimdir, NeNeresidir

TAŞELİ YÖRESİNDE KÜÇÜK BİR DEV ADAM!

TAŞELİ YÖRESİNDE KÜÇÜK BİR DEV ADAM! Okuyunca anlayacaksınız onun nasıl küçük mevkilerde büyük işler becerip başardığını, Taşeli Yöresi’nin çehresini de...

MEHMET ERDEN

MEHMET ERDEN Sitemizin Kim kimdir, Ne neresidir. bölümümüzün bu haftaki tanıtacağımız isim BERBAT EMMİ...

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi