Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun..

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun..

Tarih 23 Nisan 2018, 02:05 Editör Naci Sözen

BU GÜN 23 NİSAN NASIL SEVİNMEZ İNSAN

BU GÜN 23 NİSAN – NASIL SEVİNMEZ İNSAN Yıllar önce kutladığımız bayramlarda okuna bir şiir bu satırlarla başlardı. Ulusal Egemenliğimizin kazanılması ve korunması yönünde çok önemli olan bu günü, yani, 23 Nisan 2018 gününü, Milli Egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan 1920 gününün 98. yılını Milletçe kutluyoruz. Bu gün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış (İlk Meclis- Kurucu Meclis) günü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara ithaf ettiği bayram olması dolayısıyla önemli bir gündür.

Milletçe kutlamakta olduğumuz bu bayramımızın, artan bir coşku ile sonsuza kadar kutlanmaya devam edilmesini diliyor, herkesin bu yüce bayramını gönülden kutluyoruz. Sonuç olarak, 23 Nisan günleri, Kurtuluş Savaşımızın temeli olması, Milli Egemenlik ve Bağımsızlık gününü hatırlatması, Vatan, Millet, Devlet ve Bayrak gibi kutsal sayılan değerlerimize olan sevgimizin pekiştirilmesi yönlerinden bizler için çok önemli bir gündür. Kurtuluş Savaşı sürecinde, Ulu Önder Atatürk’ün demeç ve söylemlerinin iki temel (dinamik) noktasının “ Tam Bağımsızlık ve Millet Egemenliği “ olduğunu biliyoruz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, henüz Milli Mücadele başında, 19 Mayıs 1919 günü, Havza’da halka hitabında, “ sessiz, durgun ve başı eğik kalmayın, uyanınız, Milli bağımsızlığımızı çiğniyorlar, haklarınızı savunmak için birleşiniz. Düşman karşısına dikiliniz. Toplantılar yapınız. Sesinizi duyurunuz.. Bütün dünyaya “ Ben Türk’üm, bağımsızlık bana Atalarımdan miras kaldı. O’nu sana veremem “ diye haykırınız “ demiştir.

Milli Mücadelenin zaferle sonuçlanması ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması sürecinde, üstlendiği sorumluluklar, icra ettiği görevler ve yaptığı katkılar yönünden en önemli unsurlardan biri Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi dir. Yurdumuzun tüm bölgelerini temsilen Ankara yollarına düşen Meclis üyesi bu fedakar insanlardan 115 kişinin katılımı ile meclisin ilk toplantısı 23 Nisan 1920 günü yapılmış, mebus sayısı sonradan gelenlerle 338 kişiye ulaşmıştır.

Anıtkabir Müzesindeki ilk meclis üyeleri tablosunda resmi bulunan, Ermenek için hizmet öncüsü olan merhum Hulusi Bey (GÖKSU) 1. Dönem Konya TBMM üyesi) Milletvekili, olarak listede yerini alır. Bu meclis ki, düşmanın dört bir yandan yurdumuzu işgal ve yağmaya başladığı sırada toplanmış ve Kurtuluş Savaşını yöneterek zafere ulaştırmıştır. Ermenek Ortaokulu Müdürümüz merhum M. Adnan GÖKSU’nun babası olan merhum Hulusi GÖKSU, 1873 yılında Ermenek’te doğmuş, iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış, 1920 yılında Konya Milletvekili (Mebusu) olarak Ankara’daki tarihi mecliste görev almıştır.

. Kurucu Meclis niteliğinde olan bu meclisin üyeleri, işgalci düşmanlar, iç isyanlar ve diğer zorluklar karşısında, içerisinden çıkardığı hükümet, Başkomutan ve Başkanlarla birlikte, vatan ve milletin kurtuluşu için hiç bir fedakarlıktan kaçınmamışlardır. Daha yolun başında hazırlanan 20 Ocak 1921 tarihli Anayasamızda “ egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu “ ilan edilmişti.

Biz bu vatanı nasıl kurtardık ??? Cumhuriyeti nasıl kurduk? Arşiv belgelerinden bir örnek verelim.

“ İstiklal Savaşına ait (Tümen) 61. Fıkra 190. Alay 2-3. Tabur Komutanlığı’nın 414 nolu Er Künye Defterinin 13. sayfasından çıkarılmıştır.

190. ALAY KOMUTANLIĞINA

Sayı: 124

1. Tabur efradının çamaşır, elbise ve ayakkabısı için bir ay evvel Müdafi-i Hukuka müracaat etmiş idim. Bunların hiç birisi şimdiye kadar tedarik edilmedi.

2. Talim esnasında, bir takımın ayakları çıplak olmasından dolayı zarureten koğuşa iade edilmiş olduğu bölük zabitanının müracaatlarından anlaşılmaktadır. Talim esnasında gördüğüm fakir bir er gömlekçe idi ki, ondan başka sırtına giyecek bir şey olmaması yüzünden çarşıya bırakılmadığı gibi kendisinin telef olacağından icabının icrasına müsaade buyrulması maruzdur.

23 Haziran 1336 (1920)Tabur Komutanı Binbaşı Muhtar“

Karınları aç, sırtları çıplak ve ayakları yalın olduğu halde 7 düvelle savaşarak ve canlarını vererek bize bu vatanı emanet eden İstiklal Savaşı kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini minnetle ve rahmetle anıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

Yazan : (Araştıran) Av. Naci SÖZEN, 23 Nisan 2018 /ANKARA

Bu haber 602 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Karaman Ak Parti İl Başkanı İstifa Etti.

Karaman Ak Parti İl Başkanı İstifa Etti. İzmir İl Başkanı Aydın Şengül'ün istifasının ardından Karaman'daki belediye başkanlığı seçimini MHP'ye ...

İlk Arıcılık Geo-Portal Sistemi Kurulacak

İlk Arıcılık Geo-Portal Sistemi Kurulacak KOP Bölge Kalkınma İdaresi ve Selçuk Üniversitesi ile birlikte yürütülen ve Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, ...
ÇANAKKALE ZAFERİ VE 18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ ANISINA17 Mart 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi