Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Alıbubanın Süleyman

Alıbubanın Süleyman

Tarih 06 Haziran 2018, 21:50 Editör Kazancı Haber

Kazancı Beldesi Merkez mahalleden Süleyman KÖKSOY (Çanlı Hasan Oğlu)'un vefatını üzüntüyle öğrendik.

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğünü bildiğimiz Süleyman amcamıza Allah'dan sonsuz rahmetler, kederli ailesine, yakınlarına, komşularına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Merhum, aynı zamandan bu sitenin yöneticisi Hasan KÖKSOY kardeşimizin dedesi olduğu için site yöneticimiz Hasan kardeşimize de ayrıca başsağlığı dileriz.

Süleyman amcamız, yayınladığımız Filistin Cephesinde Bir Kazancılı ( Gazi Kasım Alisinin Hikayesi) dizisinde ismi geçen Alıbubalardan Gazi Süleyman'ın ismiydi.

Filistin cephesinde Arapların kalleşliği sonucu İngilizlere esir düşen Osmanlı Ordusu askerlerinin çoğu esir kamplarında can vermiş, sağ kalanlar hasta ve yaralı şekilde ateş kes sonrası bir gemiyle Mersin, Antalya, İzmir ve İstanbul şehirlerine indirilmiştir.

Bu sıralarda Anadolu işgali başlamış, Atatürk önderliğinde düşmana karşı Kurtuluş Savaşı başlatma hazırlıkları devam etmektedir. İşte esirleri getiren gemide Kazancılı 3 gazi bulunmaktadır.

Gazi Kasım Alisi, Gazi Dunbul Mehmet Efendi ve Alıbubalardan Gazi Süleyman. iki gazi Mersin limanında gemiden iner ve yayan olarak Kazancıya sağ salim gelir. Çok hasta olan Süleyman, yürüyerek köyüne dönemeyeceğini düşünerek gemiyle İstanbul a kadar gitmek, orada tedavi olmak ve mümkün olursa köyüne sonra dönmek kararı vererek yoluna devam eder. Gazi Süleyman'dan bir daha haber alınamaz.

Daha sonra ismi vefat eden Süleyman amcaya verilir. Süleyman amcanın gençliği çok görkemli geçer. Özellikle askerde izinli geldiğinde ve terhisinde asker elbisesi, çivili çizmeler, boy, pos ve havalı görkemiyle sokaklarda yürüdüğünde ayrı bir havası olurmuş.

Kız kaçırma olaylarına da karışmış. Babası Çanlı Goca (Hasan Goca) ile 40-50 yıl önce yaptığım görüşmelerde Kazancının tarihi ile ilgili bilgileri alırken bu özel konuları da konuşmuştuk.

Çanlı Gocanın isminin de Ermenek'i kuşatan Aslan Mehmet Olayı hikayesinde geçtiğini de hatırlayalım. Şehir eşkıyalarca günlerce kuşatma altında tutulurken Kazancı ve Karşıyaka köylerinden toplanan eli silah tutan insanlar şehirde savunma gücü olarak görev almışlardır.

Hasan Goca her fırsatta Ermenek Kaymakamını isyanda ben savundum, Aslan Mehmedi ben vurdum.. derdi.

Ölmeden önce bazı şakacı kişiler (merhum Hacı Ömer Polat gibi) 1970 lerde vurduğun Aslan Mehmetin torunları gelmiş seni arıyorlarmış, demişler..

Goca tedirgin olmuş ve sokaktan geçenlere etrafa bakın Aslan Mehmedin torunları varmı diye sorarmış.. (Bu tarihi bilgileri de paylaşmış olalım. )

Tekrar Süleyman amcaya Allah rahmet diler, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dilerim..

Naci Sözen - 5.6.2018

Bu haber 556 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

KÖRKUYU'NUN VASİYETİ

KÖRKUYU'NUN VASİYETİ ‘’ Bir çınar olup boylayamadım boylu boyuna Sularım akar durur boşu boşuna dağlar dağlar’’

Kazancı Gazipaşa Yolu ÇET Projesi Tamamlandı

Kazancı Gazipaşa Yolu ÇET Projesi Tamamlandı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Antalya, Mersin ve Karaman’ın il sınırları içinde kalan Gazipaşa-Kazancı İl Yolu içi...
ATATÜRK DİYOR Kİ ;11 Temmuz 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi