Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

Şükrü Ünalan vefat etmiş

Şükrü Ünalan vefat etmiş

Tarih 12 Ağustos 2018, 13:47 Editör Hasan Köksoy

1991’de Karaman Ermenek Kazancı Lisesinde Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yapan Şükrü Ünalan öğretmenimizin 19 Eylül 2007 günü, öğretmenlik yapmakta olduğu Ankara’da, genç yaşta vefat ettiğini sosyal medyadan tesadüfen öğrendik ve çök üzüldük.

Mütevazi bir kişiliğe sahip olan Şükrü öğretmenimizden edebiyat hakkında çok şeyler öğrendik. özellikle divan edebiyati ve serveti fünun edebiyatı hakkındaki anlatımları halen belleğimizde yer etmektedir..

"Öldükten sonra da yaşamak istiyorsanız geride ölmez bir eser bırakınız.” sözünün mucibince, ögretmenimizde, Türkçe Öğretimi, Dil ve Kültür, Kişisel Gelişim Teknikleriyle Sözlü Anlatım adlı eserler bırakmıştır... Ruhu şad mekanı cennet olsun..

------------------------------------

Şükrü Ünalan Kimdir.

Dil ve edebiyat araştırmacısı (D. 5 Temmuz 1967, Sorgun / Yozgat - Ö. 19 Eylül 2007, Ankara). Çatma söğüt Köyü İlkokulunu (1978), Sorgun İmam Hatip Lisesini (1985) bitirdi. Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi TDE Öğretmenliği Bölümünde okudu (1985-87). Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Enstitüsü TDE Bölümü (1989) mezunu. Yüksek lisansını aynı üniversiteye bağlı SBE Türkçe Eğitim ve Öğretim Bölümünde “Dil ve Şahsiyet” adlı tezle tamamladı. Aynı yerde doktoraya başladı.

1991’de Karaman Ermenek Kazancı Lisesinde başladığı Türkçe ve edebiyat öğretmenliğini Ankara Sincan’da sürdürdü (Ankara, 1993-97). Türk dili okutmanı olarak 18 Mart Üniversitesi Filoloji Bölümünde (1997-2000) görev yaptı. 2000-01 yılları arasında Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi Filoloji Fakültesinde Türk dili okutmanı olarak çalıştı, 2002 yılında öğretmenliğe döndü.

2003’ten itibaren Talim ve Terbiye Kurulu Ders Kitapları İnceleme ve Materyal Geliştirme Dairesi Başkanlığı Edebiyat Komisyonunun başkanı olarak çalıştı. 2004’te MEB Müsteşarlık Özel Kalemine geçti. Medya, dil, kültür konularında makaleleri 2000 yılından itibaren İlkadım, Yeni Türkiye, Dil Dergisi, Genç Yorum, Kalemkâr, Fecre Doğru, Tezkire, Bilge, Diyalog, Seyir, İlkadım, Anadolu Gençlik, Kalemkâr dergilerinde, Yeni Şafak, Sağduyu gazetelerinde yayımlandı.

Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli bilimsel toplantılara katılarak bildiriler sundu. Bazı kitapları üniversitelerde ders kitabı olarak okutuldu. Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel toplantılara katıldı. Şükrü Ünalan, 19 Eylül 2007 günü, öğretmenlik yapmakta olduğu Ankara’da, genç yaşta vefat etti. Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

ARAŞTIRMA: Türkçe Öğretimi, Dil ve Kültür, Kişisel Gelişim Teknikleriyle Sözlü Anlatım (2003) ÇEVİRİ: Kazak Kültürünün Temelleri (Ali Bulut'la Türkiye Türkçesine.) KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (9. cilt: 2006, 2007; 11. cilt: 2009)

Bu haber 6114 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

Anamur’da Koronavirüs Alarmı

Anamur’da Koronavirüs Alarmı Anamur’da, koronavirüs testi pozitif çıkan 4 kişi hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.Dört kişiyle temas ed...

Anamur’da Kaçak Avcıya Ceza Kesildi

Anamur’da Kaçak Avcıya Ceza Kesildi Anamur’da,bir ihbarı değerlendiren Jandarma ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Koruma ve Kontrol ek...
Lozan Barış (Sulh) Antlaşması25 Temmuz 2020

EN ÇOK OKUNANLAR

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi