Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Şükrü Ünalan vefat etmiş

Şükrü Ünalan vefat etmiş

Tarih 12 Ağustos 2018, 13:47 Editör Hasan Köksoy

1991’de Karaman Ermenek Kazancı Lisesinde Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yapan Şükrü Ünalan öğretmenimizin 19 Eylül 2007 günü, öğretmenlik yapmakta olduğu Ankara’da, genç yaşta vefat ettiğini sosyal medyadan tesadüfen öğrendik ve çök üzüldük.

Mütevazi bir kişiliğe sahip olan Şükrü öğretmenimizden edebiyat hakkında çok şeyler öğrendik. özellikle divan edebiyati ve serveti fünun edebiyatı hakkındaki anlatımları halen belleğimizde yer etmektedir..

"Öldükten sonra da yaşamak istiyorsanız geride ölmez bir eser bırakınız.” sözünün mucibince, ögretmenimizde, Türkçe Öğretimi, Dil ve Kültür, Kişisel Gelişim Teknikleriyle Sözlü Anlatım adlı eserler bırakmıştır... Ruhu şad mekanı cennet olsun..

------------------------------------

Şükrü Ünalan Kimdir.

Dil ve edebiyat araştırmacısı (D. 5 Temmuz 1967, Sorgun / Yozgat - Ö. 19 Eylül 2007, Ankara). Çatma söğüt Köyü İlkokulunu (1978), Sorgun İmam Hatip Lisesini (1985) bitirdi. Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi TDE Öğretmenliği Bölümünde okudu (1985-87). Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Enstitüsü TDE Bölümü (1989) mezunu. Yüksek lisansını aynı üniversiteye bağlı SBE Türkçe Eğitim ve Öğretim Bölümünde “Dil ve Şahsiyet” adlı tezle tamamladı. Aynı yerde doktoraya başladı.

1991’de Karaman Ermenek Kazancı Lisesinde başladığı Türkçe ve edebiyat öğretmenliğini Ankara Sincan’da sürdürdü (Ankara, 1993-97). Türk dili okutmanı olarak 18 Mart Üniversitesi Filoloji Bölümünde (1997-2000) görev yaptı. 2000-01 yılları arasında Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi Filoloji Fakültesinde Türk dili okutmanı olarak çalıştı, 2002 yılında öğretmenliğe döndü.

2003’ten itibaren Talim ve Terbiye Kurulu Ders Kitapları İnceleme ve Materyal Geliştirme Dairesi Başkanlığı Edebiyat Komisyonunun başkanı olarak çalıştı. 2004’te MEB Müsteşarlık Özel Kalemine geçti. Medya, dil, kültür konularında makaleleri 2000 yılından itibaren İlkadım, Yeni Türkiye, Dil Dergisi, Genç Yorum, Kalemkâr, Fecre Doğru, Tezkire, Bilge, Diyalog, Seyir, İlkadım, Anadolu Gençlik, Kalemkâr dergilerinde, Yeni Şafak, Sağduyu gazetelerinde yayımlandı.

Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli bilimsel toplantılara katılarak bildiriler sundu. Bazı kitapları üniversitelerde ders kitabı olarak okutuldu. Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel toplantılara katıldı. Şükrü Ünalan, 19 Eylül 2007 günü, öğretmenlik yapmakta olduğu Ankara’da, genç yaşta vefat etti. Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

ARAŞTIRMA: Türkçe Öğretimi, Dil ve Kültür, Kişisel Gelişim Teknikleriyle Sözlü Anlatım (2003) ÇEVİRİ: Kazak Kültürünün Temelleri (Ali Bulut'la Türkiye Türkçesine.) KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (9. cilt: 2006, 2007; 11. cilt: 2009)

Bu haber 2884 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

Son 5 güne girildi!

Son 5 güne girildi! Vergi ve prim affında son 5 güne girildi!

Kazancılı Yakup Sağlam insanlık dersi verdi...

Kazancılı Yakup Sağlam insanlık dersi verdi... Kocaeli’nin Derince ilçesinde 1 saat annesiyle durakta bekleyen engelli çocuğu kucağına alarak halk otobüsüne bindi...
DEPREM ÖLDÜRMEDİ, ÇÜRÜK BİNALAR ÖLDÜRDÜ…!!!!17 Ağustos 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi