Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Sitemiz 2010 Ylında 10. Yılını Doldurdu

Sitemiz 2010 Ylında 10. Yılını Doldurdu

Tarih 21 Mayıs 2010, 01:34 Editör Hasan Köksoy

1999 yıllarında amatörce başladığımız web tasarımı geliştirmek için giriştiğimiz bu yolculukta nerelere geldik.

Ooo oldu mu o kadar demeyin, evet olmuş, bende şaşırdım zamanın su gibi aktığı şu günlerde benim bile emekliliğime 10 yıldan az bir süre kalmış, yaşlanıyoruz galiba kendimi hep lise yıllarında bir genç olarak düşünürdüm, kızımın bana baba dediğini duymasam ve aynaya bakmasam... Artık bizde bir babayız ve yaşlanıyoruz...
 
Geriye dönük baktığımda 1999 yıllarında amatörce başladığım ve web tasarımı geliştirmek için giriştiğim bu yolculukta nerelere gelmişiz internetin yeni yeni yaygınlaştığı o yıllarda kazancı sitesini internette gören hemşerilerimizin http://site.mynet.com/kazancibeldesi sitesine yazdıkları mesajlar halen bu linkte duruyor okuyun. Hemşerilerimizin bu amatör siteye yazdıkları iyi dilek ve mesajlarını görünce bırakamadım ve siteyi devam ettirme kararı aldım Anladım ki bir kazancılı olarak bende memleketime bu yolla hizmet edebilirdim.

 

Siteyi ücretsiz portallarda 2005 yılına kadar devam ettirdim. 2006 yılında ise Artık sitemiz ücretsiz portallardan kurtarıp profesyonel anlamda yeni bir site ve sitenin logosunu yapma ihtiyacı hissettim ve nihayet sitemiz 10 yılı aşkın bir süreden beri yayında…

 

Beldemizin ilk internet sitesiyiz ve halen kasabamızın internet ortamında yayına devam eden tek siteyiz.  Beldemiz ve bölgemizle ilgili konularda gündem oluşturmaya çalışıyoruz. Kasabamızın adını bölgemizde duyurmaya çalışıyoruz, sitemizi haber ve kültürel odaklı bir site haline getirdik.

 

Sitemizin amacı; hiç bir politik görüş ve herhangi bir kurum ve oluşumların tanıtımı değil sadece ve sadece yaşadığız bölgemizi her yönüyle tanıtmak, örf ve adetlerini tanıtmak yok olmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerimizi yeni kuşaklara aktarmaktır. Birlik ve beraberlik içinde tanışma ve kaynaşma ortamı yaratmaktır. Kültürel, tarihsel mirasları ve doğal değerlerini sahiplenmek, Kazancıda ve dışarıda bulunan Kazancılıların yardımlaşması ve dayanışmasını sağlamaktır.

 

Amacımıza tam ulaşamasak ta bu seviyelere gelmemiz bile başarılı olduğumuzun bir göstergesidir. Bazı konularda kısmen de olsa başarıya ulaştık.  Beldemiz ve kazancılılarla ilgili haber ve gelişmeleri hemşerilerimize yansıtmaya çalıştık. 

 

İnterneti sadece geyik aleminde, laylom gibi kullanmaktan ziyade yararlı bir araç olarak kullanılmasını bu sitemiz sayesinde öğrettik.  Hatta Anamur ve Ermenek gibi ilçelerimizin bile bu kapsamda bir siteleri yok desek abartmış olmayız..

 

Internet haberciliğinde niteliği artırdık. Daha önceleri hemşerilerimiz arasında haber akışı ancak kulaktan duyma ve telefon yöntemleriyle olurdu.... Bugün ise yüzlerce kazancılı sitemiz sayesinde bir birinden haberdar olabiliyorlar

 

İnternette memleket haberciliğinin günlük yapılabileceğini, haftalık veya aylık olarak sitemiz üzerinden her gün girip gelişmeleri takip edebileceklerini hissini hemşerilerimize benimsettik sitemize günlük ortalama 600-700 giriş olduğu, buda ne kadar doğru bir iş yaptığımızın belirtisidir..

 

İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Antalya gibi büyük şehirlerden sitemize yazı yazan köşe yazarlarımız sayesinde hem bulundukları illerdeki kazancılılardan, hem de kazancı ve bölgesel konularda hemşerilerimizi bilgilendirmeye çalıştık...

 

Hatta kazancı dışındaki bölge yerleşim yerlerinden veya kazancıda bir vesileyle bulunmuş çalışmış kurumlarda görev yapmış insanlarımızın da halen sitemizi ziyaret ederek kazancı hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Edirne’den Kars’a kadar tüm yurt genelinde kazancılı ve kazancıyla ilişkisi olanlar sitemizi takip edip okuyorlar.

 

Sitemiz sayesinde beldemizin haber ve kültür merkezini kurduk. Beni de sayarsanız 5 köşe yazarı ve birçok misafir yazarla sabahtan akşama kadar sadece kazancı ve kazancılılarla ilgili haberleri ve konuları bulmak için çalışıyoruz. Sanırım bu, işi ne kadar ciddiye aldığımızı anlatmaya yeter.

 

Sitemizde soru-cevap modelini geliştirdik. Ziyaretçilerimiz Naci Sözen, İbrahim Şahin, İbrahim Türker, İbrahim Demirtaş, Sedat Turan ve bana gerek sitemiz iletişim panelinden, gerekse kendi maillerimizden doğrudan ulaşabilir, yazdıklarımız yazılarla ilgili soru sorabiliyor bilgi ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz..

 

Kazancı haberlerini sitemiz vasıtasıyla tüm kazancılılara duyurmak için büyük bir caba içindeyiz. Fakat kasabamızda internetin evlere kadar girdiği bir dönemde hemşerilerimizden istenilen anlık haberleri alamıyoruz. İleriki aşamalarda umarım daha fazla haber gönderilir bizlerle paylaşılır.

 

Haberlerin daha kolay gönderilmesi için mail atmak yerine sitemiz ana sayfasına haber iletişim formu yaptık ki gönderebilsinler, sitemize haber formundan veya ziyaretçi defterinden gelen haberleri her gün artıyor hemşerilerimizin bir birinden haberleri olabilmesi için lütfen daha çok haber gönderelim sizinde haberiniz olsun... Kazancılıları 600’den fazla giriş yapılan bir sitede toplamayı başardık. Bu sayıyı her gün daha da arttırıyoruz sitemizin gün be gün ziyaretçilerinin artacağını ümit ediyoruz.

 

www.kazancibeldesi.com site yöneticisi olarak interneti bu amaç için kullananlardan birisiyim. Beldemize çok katılımcı, paylaşımcı, dayanışmacı politikalar izlenerek, kazancılıyım diyebilen herkes sitemiz çalışmalarında kendisine yer bulabilecektir. Bizlerin hatırlayamadığı ancak sizlerin hatırladığı konuları paylaşalım Bu tür gönüllük esasına dayanan faaliyetlerin sayısı ne kadar fazla olursa kaliteli hizmet sayısı da artar. Hemşerilerimizi sitemiz faaliyetlerinin içerisinde görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

 

Sitemizi kazancıyla ilgili her konuda aranılan ve araştırılan bir portal haline getirmeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar birçok konularda sitemizde bölümler oluşturduk bunlardan bir kaçı şöyle;

 

-Şiir Radyosu; Kasabamız şiir ve şairlerimizin gün yüzüne çıkarıyoruz aynı zamanda bu şiirlerimizi seslendirerek yöremiz sanatçıların ezgileriyle birlikte harmanlayıp 7/24 saat yayın yapıyoruz.. Yaklaşık 200 seslendirilmiş şiir, 100 tanede yöresel sanatçılarımızdan müzik radyomuzda dönüşümlü olarak çalıyor... Hatta Daran köyünden Daranlı Mustafa (Karaço) bile kendi hazırlamış olduğu Müzik CD’ni bize gönderdi, sitede çalıyoruz. Şiir radyomuz kazancı dahil bölgesel bir Taşeli şiir radyosu yolunda ilerliyor Şiirleri seslendiren Şair İbrahim Şahin öğretmenimize ayrıca teşekkür ediyorum...

 

-Evlenecek Kazancılılar; Evlilik duyurularını yapıyoruz, Yapılacak düğünlerin gün ve davetiyelerini sunuyoruz Mutluluklarını bizimle paylaşmak isteyen kazancılılar düğünleriniz hakkında mail gönderiyor bizde hemşerilerimize ve dostlarınıza duyuruyoruz.

 

-Herkesin Anlatacak Bir Hikâyesi Vardır; Yaşam Kültürümüzün bir parçası kazancıya dair anı ve hatıraları kaleme almanızı istiyoruz Kazancıya dair Herkesin Anlatacak Bir Hikâyesi Vardır bölümünde 50 yakın olan araştırılıp yazılmış yazıyı sitemizde yayınlıyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş hatıralarımızı yazıya dökerek Kazancı ve Kazancılı hemşerilerimizden yaşayan ya da aramızdan ayrılan hemşerilerimizin, inanılmaz yaşam öykülerini sitemizde bulabilirsiniz…

 

-Kazancı Manileri; beldemizde söylenen ve unutulmaya yüz tutmuş manileri derleyip hikayelerini yazıyoruz bu konuda Naci Sözen agbimizin büyük katkıları vardır. Bir kez daha teşekkür ediyorum...

 

-Kurum Haberleri; Kazancı Belediyesi ve Kazancı Derneği hakkında gelişmeleri ve haberleri an be an yayınlamaya duyurmaya çalışıyoruz. her ne kadar bu kurumlardan ciddi bir bilgi akışı gelmese de kişisel çabalarımızla haberlerinden haberdar olmaya çalışıyoruz....

 

 -Eğitime Katkılarımız; Öğrenmek nehrin aktığı yöne doğru kürek çekmek gibidir; ilerlememek gerilemek demektir.”  sitemizde "Bir İnsan Bir kitap” adlı kitap kampanyası düzenledik. Sağ olsunlar duyarlı hemşerilerimiz imkânları ölçülerinde bizlere kitap gönderdiler. yaklaşık 400'e yakın kitap topladık ve bu kitapları İstanbul'dan Lise ve ilkokullarımıza gönderdik.
Ayrıca yine sitemiz aracılığıyla Eğitim kapsamında iki tane üniversite okuyan kazancılı öğrencimize   Emekli Öğretmenimiz İbrahim TÜRKER abimiz burs vererek ihtiyaçlarını karşılıyor. Kendisine eğitim adına yaptığı katkılardan dolayı ne kadar teşekkür etsem azdır..

Yine kendi imkanlarımla 2002 yılında ilköğretim okuluna 10 adet ikinci el bilgisayar bağışlayarak "Bilgisayar Sınıfı" açtım.

 

-Yemek Köşesi; Yöremize ait yemek kültürümüzü tanıtmaya çalışıyoruz aslında kazancının yemeklerini tanıtmak isterdik ama gönüllü bir hemşeri bulamadık, bu konuda bize müracaat edende olmadı.. Bu yemek konusunda kazancı yemekleri ve tarifleri yazabilecek bir hemşerimizi sabırsızlıkla bekliyorum...  Sitemizi internetten bularak bize müracaat eden Konya Taşkentli hemşerimiz Rahime KAYA yemek tariflerini bizlerle paylaştı. Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ederim Rahime KAYA’nın yemeklerin tanıtımı ve resimleri kendi adına “Taşkent’te Geleneksel Yaşam” konulu çalışma olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir.

 

Sitemizin fazla bir gideri yok, Sitenin yıllık hosting (alan barındırma) ve com ücret masraflarını kendi cebimden karşılıyorum kazancıya helali hoş olsun. Herkesin memleketi için özveride bulunması gerektiği düşüncesindeyim. Sitenin gideri sadece emek ve zaman..

 

Sitemize reklam veren yok zaten bizde reklam arayışı içinde değiliz. Sitemizin bu kadar güçlü ve etkili olmasını kendi mesailerimizden çalarak özveriyle çalışmalarımıza borçluyuz tüm ve gayretimizi gösteriyoruz. Hemşerilerimizin bunu bilmesini önemle rica ediyorum. Bazen eleştirirken, istekte bulunurken sorgulayıcı aşağılayıcı bir şekilde değil mantıklı ölçüler içinde yazılar yorumlar yapalım..

 

Özellikle siyaseti sitemizin bir noktasında dahi görmek istemiyoruz sitemizi siyasi polemiklere alet ettirmemeye çalışıyorum bu site hiç kimsenin ve hiç bir siyasi görüş ve oluşumun sitesi değil sadece kazancı ve kazancılıların sitesidir. Bazı hemşerilerimiz farklı pencereden bakabilir, doğru ve ön koşulsuz bakmasını başarabildikleri zaman gerçeği görebileceklerini sanıyorum.

 

Sitemizde taraf gözetmeksizin her kurum ve kişilerle ilgili her türlü haber yapılması gerektiği tezini savunuyorum. Haber yaparken buna itina gösteriyorum. Kişilerin şahsına ve kurumlara yönelik alçaltıcı ve etik olmayan haber ve mesajları sitemizde yansıtmıyoruz.

 

Köşe yazarlarımızda bu konuda çok duyarlı davranıyorlar bu konuda duyarlı olmaları için - Aman kimseyi incitmeyelim yanlış anlamasınlar diye kılı kırk yararak yazılarını yayınlıyoruz, köşe yazarlarımızın yazılarını olduğu gibi yayınlıyorum. Yazılarının bazı bölümleri için kendilerinden izin alarak değiştirmelerini öneriyorum.

 

Hemşerilerimizin olası bir yanlış anlaşılma olmaması için gerekli uyarıları yapıyoruz sağ olsunlar anlayışla karşılıyorlar, hâlbuki kazancıyla ilgili o kadar çok şey yazılabilir aslında, maalesef kalemimiz yazmıyor kol kırılır yen içinde kalır misali... biz kazancının iyi yönlerini yazmayı tercih ediyoruz genelde..

 

Peki geçen 5 yılda hiç hata yapmadık mı? Tabiî ki biz de insanız… Hatalar yapacağız… Bu hatalarımızdan bazısını sıralayayım:

 

Diğer kazancı siteleri yayına başlayacağını haber aldığımda ilgili arkadaşlara mail atmıştım gelin bizim mevcut sitede bunu yapalım herkes bir site açarsa ne olur bunun sonu, içini dolduramadıktan sonra gibi telkinlerde bulunmuştum... Fakat bunun bir hata olduğunu sonradan anladım..

 

Bir kazancı sitesinin kazancıdan yapılması gerektiğini fotoğraflarla ve anlık haberleriyle www.kazancılı.com bunu bize kanıtladı. Gürcan arkadaşımıza buradan teşekkür ediyorum ve bu gibi sitelerin tekrar yayın hayatına geçmeleri gerektiğine inanıyorum..

 

Fakat aynı şeyi www.kazancikasabasi.com sitesi için söyleyemiyorum malum site içeriğinin %70’i bizim siteden alıntıydı. Üstelik bazı bölümlerde bilgilerin alındığı kaynak bile yazılmamıştı. Tabi ki siteler arası paylaşım olacaktı ama kopyalayıp bir şey üretmeden aynısının benzerini yapmak yeni bir şey yapmak değildir. İçerik için malzeme bulamadığından yeni bir şeyler üretemediğinden zaten çok sürmedi kapandı.

 

Yine belediyenin sitesi www.kazancibelediyesi.com içeriğinde bizim siteden beslenmiş. Serkan içerciğini geçtik her neyse de bari üst bannerı olduğu gibi kopyalamasaydın. Belediyenin sitesi geç kalınmış bir site daha önceden yapılmalıydı. Yinede yayında olması güzel ileriki aşamalarda içerik ve format değişikliğine giderler diye düşünüyorum... Aslında sitemizin içeriğinin kullanılması sitemizin kaynak site olarak geldiği yeri göstermesi açısından bizleri gururlandırdı...

 

Bundan sonra ne yapacağız? Bir de bunları sıralayayım. Bizim yaptığımız işin 3 yönü var. Bir taraftan haber yapıyoruz, yani kazancılıların haberleşmesin sağlıyoruz. İkincisi internet yayıncılığı yapıyoruz. Internet ortamında köyümüzü dünyaya açıyoruz. Internet’in önemi her geçen gün artıyor. Artmaya devam edecek. Bir gün gelecek her şey internete kayacak. Biz tüm hazırlıklarımızı ve altyapımızı buna göre kuruyoruz ve planlıyoruz.

 

Üçüncüsü Her kazancılının memleketi için bir şey yapması gerektiğini düşünerek kazancıda olamayan biri olarak, Emniyet teşkilatında bunca zor bir görev yapıyorken bir bilgi işlemci olarak benimde memleketime böyle bir katkım olabileceğini düşündüm...

 

Amacımız şu veya bu değil Bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ben ve diğer arkadaşlarım gerekirse gece yarılarına kadar çalışarak bu yarışı sürdürecekler. Önemli olan memleketimiz. Bu noktada en büyük gücümüz okurlarımız.

 

Biz sadece işimizi yapıyoruz. İşimiz dışında tüm dedikodulara, kötü düşüncelere, negatif fikirlere ve sabotajlara karşıyız. Karşı olmaya devam edeceğiz. Günlük 600 tane girişi olan bir site okurunun bize yüklediği en önemli misyon, doğru, tarafsız, dürüst ve iyi habercilik yapmak. Sizlerin bize olan güvenini hak etmek için çalışmalarımız aynen devam edecek.

 

Hasan KÖKSOY- Aralık 2009

 

Bu haber 2287 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Site Künyesi

DOST SİTELER ve işinize yarayabilecek Linkler

DOST SİTELER ve işinize yarayabilecek Linkler DOST SİTELER ve işinize yarayabilecek Linkler

Sitemizin 13 yaşında

Sitemizin 13 yaşında 1999 yılından bu yana internet ortamında faaliyetine devam eden sitemiz hiç bir kurum ve kişilerin maddi yardımını...

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi