Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

KÖRKUYU FESTİVALİ NEDİR NE DEĞİLDİR

KÖRKUYU FESTİVALİ NEDİR NE DEĞİLDİR

Tarih 26 Ağustos 2019, 14:17 Editör İbrahim Şahin

Derdi gark eyleyip candan gülelim
Kuru yavan ekmeği bölüşelim
Keşkeği çılbırı bolca yiyelim
Yadı yabancı hep tanış olalım

KÖRKUYU FESTİVALİ NEDİR NE DEĞİLDİR

25 Ağustos 2019 Körkuyu Festivali yapıldı. Yedik içtik. Biraz da deyişelim.
Yemekleri pişirenlerin ellerine sağlık. Festivale maddi manevi destek verenlere, organizede emeği geçenlere teşekkürler.

Deyişmezden önce değişken deyişlere bir cevap zaruriyeti hasıl oldu. Sayıları az da olsa bazı Kazancı sever der ki ‘’ Senede bir kez Kazancıya gelen ya da gelmeyen dışarıdan gazel okumasın.’’ Biline ki Kazancı ne Kazancı’da oturanların kıymeti bakiyesi ne de gurbettekilerin. Ne gurbettekiler baki ne de Kazancı’da oturanlar. Baki olan Kazancı. As olan Kazancı’yı kökünden ayırmadan gelecek nesillere taşıyabilmek.

Bugüne kadar Kazancı hakkında yazı yazan başta Av. Naci Sözen, Hasan Köksoy, İbrahim Demirtaş, Azim Pişkin yazdıklarında yazılarını bireyselleştirmedi. Yazılarının öznesi de yüklemi de hep Kazancı oldu. Noktasına virgülüne takılanlar oldu ‘’ Ben seni iyi tanırım, şusun, busun, şucusun, bucusun gibi atışmalarda bulundu. Birinin birini tanıması Kazancı’ya bir artı değer katmaz. Eğer birileri bir fikir üretebiliyorsa, birileri eyleme dönüştürebiliyorsa Kazancı’ya artı değer katar.

Gelelim Körkuyu Festivaline.
Festival yapıldı mı yapıldı. Güzel oldu mu oldu. Omuzlardan yük kalktı mı kalktı.
Omuzlardan yük kalktı mı(!) Kalkmadı, kalkmamalı.
Güzel oldu mu(!) ‘’ Güzel oldu’’ demek değişmez tekrarı getirir. Kolaya kaçmayı gerektirir. ‘’ Daha güzel nasıl olurdu?’’ sorusu koşturmalı peşinden bizi.

Benim peşinden koşup yakaladığım basit soruları eteğimden döküp rahatlamak gibi bir derdim yok. Eteğimden döktüklerimi döküp eteğimi doldurmaya devam edeceğim
Düğün derneklerde toplu yemeklerin olmazsa olmazıdır keşkek, çılbır. Festivalde var mıydı? Vardı. Güzel miydi? Güzeldi. Yeterli miydi? Hayır.

Körkuyu’da yapılan düğün dernek değil bir Kültür Festivali ise keşkeği başkaca yandaşları ile buluşturabilirdik. Örnek mi? Sütlü tahrana, ayran tarhanası. Yeni neslin tatmadığı yöresel lezzetlerimiz. Olmaz demeyin istenirse bu mevsimde, şırası kestirmesi önceden hazırlanıp pekmez bile pişirilebilir.

Oyunların arasında ‘’ Cıngıldak’’ var mıy dı? Yoktu. Olmalı mıydı? Olmalıydı. Olmaz demeyin sizin için önemli olmayan bir başkası için önemli olabilir. Sizin uçağa binerken alacağınız bir zevki ömründe hiç ata binmemiş birinin ata binmesiyle alacağını unutmayın. Ata binmesi, bir Selfi çekinmesi, arkadaşları ile paylaşması hele hele şehirde arkadaşları ile onların dünyasında tarifi mümkünsüzdür. Bir tane at tımarlanıp Selfilik nöbete bırakılabilir mi. Bırakılabilir. Topaç, çelik çomak , üçtaş, beştaş vs. tartışılabilir.

Kültür unsurlarını ele alacak olursak demeden önce Üniversitede tanık olduğum bir olaya değineceğim. Üniversitede öğretim görevlisi Kanuniye yazılmış mersiyede geçen ‘’ Sengri mühürüdür atının nalı’’ mısrasını açıklarken Karamanlı hemşerimiz bir kız öğrencinin sorusu ‘’ Nal atın neresine çakılır?’’ Öğretim görevlisin cevabı ‘’ Alnına’’ oldu. Henüz yeni nesile nalın atın neresine çakıldığını unutturmadık ama çok şeyi onlara unutturmakla kalmadık bizler unuttuk, unutmaya devam ediyoruz.

Bugünkü nesilde ‘’ Elliği, yabayı diğreni, çarkı ilahatı görmeyen bilmeyen var mı ?’’ sorusu yerine ‘’ Gören bilen var mı?’’ denecek boyutta.
Eskiye ait her ne varsa bir sergi oluşturulabilir. Oluşturulmalı mı? Oluşturmalı. Bugün bir çoğunun resmini çekmek için bile bulmak mümkün değil. Çekilecek her resim gelecekte bir belge niteliği taşıyacaktır.

Ölmeye yüz tutmuş el sanatlarımızın bir alanda bir saatlik gibi bir zaman ayırarak bir saatlik ömür verilebilir. Eğirtmeç eğirmesinden tutun ip, kolan örmeye, çark çevirmeye, yolluk dokumaya. Çok yakın bir gelecekte çulfalık çakacak birini bulma şansı kalmayacak, Dokuyan dersen gitti gidiyor. Benzer uygulamalar haber değeri taşıyacaktır. Uygun çekimi yapılıp ulusal basına servis edilebilir.

Festival canlı yayın adında bir birinden bağımsız parça parça sosyal medyada paylaşıldı. Bunun bir belge niteliğinde bütünsel olarak çekilip başta belediyenin kendi arşivinde, sonra sosyal medyada paylaşılması doğru olanıdır. Rahmetli Husamettin Erdem’i Festivalde okuduğu bir şiirle ölümsüzleştirdik. Rahmetlinin şiirinin son mısrası ‘’ Allah uzun ömür versin her sene Körkuyu’da buluşalım’’ şeklindeydi. Sanırım okuduğu şiir Körkuyu’da son buluşması oldu.

Festivallerde, milli bayramlarda, çevre festivallerde bizi temsil edecek bir folklor ekibi olmalı mı? Olmalı. Olabilir mi? İstenirse olur. Unutmayalım yörenin ilk davul zurna ekibi Kazancı’ya ait.

Körkuyu’yu anlatan şiirlerimiz olmalı mı? Olmalı. Festivalde söylenmeli mi? Söylenmeli.

Festivallerde çalıp söylenecek türkülerimiz olmalı mı? Olmalı. Olabilir mi? Olabilir

KÖRKUYU’DA BULUŞALIM
Körkuyu seni çağırır bilesin
Uzak demeyip yolara düşesin
Dağlara kuşlara selam veresin
Gahı ağlayı gahı da gülesin

Gel senede bir toplanalım
Hophop hoplaşalım gülelim

Derdi gark eyleyip candan gülelim
Kuru yavan ekmeği bölüşelim
Keşkeği çılbırı bolca yiyelim
Yadı yabancı hep tanış olalım

Gel senede bir toplanalım
Hophop hoplaşalım gülelim

Sağır sultanlar duysun sesimizi
Yüce Mevlam korusun hepimizi
Körkuyu’da ayırsın yerimizi
Dünya alem duyursun sesimizi

Gel senede bir toplanalım
Hophop hoplaşalım gülelim

Festival yeme içme eğlencesi renklendirilebilir mi? Renklendirilir. Bir genç çiftimizin nikahı orada kıyılabilir mi? Kıyılır. Nikahı kıyılan mutlu olur mu? Olur.

Körkuyu eşittir Kazancı diyorsak yolundan elektriğine, konaklama alanına kafa yormalı mıyız? Yormalıyız.

Körkuyu’ya alternatif oluşturmalı mıyız? Oluşturmalıyız. Üç yılda, beş yılda bir de olsa bir PAPAZKUYUSU, BİR TOZLU OLUKPINAR gibi alanlarda yapmayı bugünden hedeflemeliyiz. Bugün bizim için gezme mesire alanı ihtiyacı olmayabilir, yarınların olacaktır. Benzer alanların ileriye dönük ağaçlandırılması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Festivale çevre il ve ilçelerin yerel basını davet edilebilir mi? Edilebilir. Gelen olu mu? Olur.

Eteğimizdeki taş arttırılabilir mi? Arttırabilir. Yeter ki isteyelim.

İbrahim ŞAHİN

Bu haber 1112 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

KIRINTI İDİ İDEALLERİMİZ

KIRINTI İDİ İDEALLERİMİZ Köyde okuduk okulsuz Köyde okuduk öğretmensiz Köyde okuduk deftersiz kitapsız Öğretilmemişti idealimiz Kırıntıy...

OTOGARDA YAPILAN DÜĞÜNLER VE BAYRAMLAR:

OTOGARDA YAPILAN DÜĞÜNLER VE BAYRAMLAR: Üniversitedeki geleceğin gençlerine ve Kışlada Vatan görevi yapan Askerlerimize selam olsun…
BİRLİK GÜNÜ KAHRAMAN TÜRK MİLLETİ17 Ocak 2020

© 1999 - 2019 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi