Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

DAHA İYİ BİR FESTİVAL İÇİN EL ELE OLUNUR MU

DAHA İYİ BİR FESTİVAL İÇİN EL ELE OLUNUR MU

Tarih 29 Ağustos 2019, 11:05 Editör İbrahim Şahin

El ele verince devrilir koca dağlar
Kanatlanır uçar sevgi pıtırcıkları
Ayrılığa gayrılığa dağlar kuşlar ağlar
………………Sel sel olur akar gözyaşları

Gel hele
Verelim el ele
Bağrımızı gerelim esen yele

DAHA İYİ BİR FESTİVAL İÇİN EL ELE OLUR MU

 Sayın İbrahim Demirtaş Kazancı’nın Çağdaş Sesi Çağdaş Haber’de yayınladığı yazısında ‘’ Daha İyi Bir Festival İçin El Ele’’ başlığını atmış. Başlık güzel olmuş mu? Olmuş. Kulağa hoş geliyor mu? Geliyor? Yazı içten mi? İçten. Samimi mi? Samimimi. Yazı tarafsız mı? Tarafsız. Yazı Kazancı’ya yaraşır mı? Yaraşır. Yazı Kazancı için gerekli mi? Gerekli. El ele olunursa zararı olur mu? Bu sorunun cevabını ne Demirtaş verebilir ne ben. Cevap veren varsa buyursun

 Peki, bir İbrahim Demirtaş’ın yazması ile el ele olunur mu? Olunmaz elbet. Sadece İbrahim Demirtaş mı yazmalı? İbrahim Demirtaş’ın yazdıkları yazdıkları ile mi kalmalı? Tabiki kalmamalı. Kalırsa İbrahim Demirtaş’a değil Kazancı’ya yazık olur. ... Festivalde birinci öncelik keşkek yemek olarak ortaya konursa birliktelik olmaz. Keşkeği bir gün önce düğünde yemişizdir, bir gün sonra düğünde yiyeceğizdir.

Festivalde öncelik bütünleşmek, paylaşmak olmalı. Festivallerde birinci öncelik bütünlüğü sağlamak olmalı. .. Festivalde davet; ‘’ Tamamıyla Belediyemiz Organizasyonluğunda gerçekleştirilen "Kazancı Körkuyu Yayla Şenlikleri Festivali" Bu sene de aynı şekilde Körkuyu mevkiinde kutlanacaktır. Festivalimizde yöresel yemeğimiz Keşkek yapılacak olup Keşkek yemek isteyenlerin, Tabak ve Kaşığı getirmelerini rica ederiz.’’ Şeklinde olmamalıydı

Davette eski başkan ve yeni başkanın fotoğrafını yan yana görmeliydik. İki başkan diyebilmeliydi ‘’ Tarlada desteniz, kümeste tavuğunuz bir günlüğüne serili, bir günlüğüne katılı kalsın tüm halkımızın eksiksiz katılımını bekliyoruz. Katılım için bizler elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.’’

 Yeni belediye başkanımız Sayın, Muhittin Tuncel’in şöyle bir savunması olamaz. Festivale biz kimseyi zorla getiremeyiz, katılmak isteyen katılır. Hani bir sözümüz vardır ‘’ Davetsiz misafirliğe gidilmez.’’ Belli konum ve mevkide olan kişiler duyurularla davet edilmez. Özel davet beklerler. Böyle bir durumda bırakın özel daveti gerekirse el ayak öpülmeli. Aynı şekilde böylesi gelen bir daveti Sayın Uğuz Tekin’in de geri çevirme hakkı olmamalı ‘’ Kazancı’ya hizmet için varım.’’ Söylemleri yerine gelmeli. Bu da Kazancı’ya bir hizmet. Kazancı’nın keşkeğe değil bütünleşmeye ihtiyacı var.

 15 Yıl Kazancı’ya hizmeti geçmiş Uğuz Tekin’nin davete hakkı var mı? Var. Davete icabet etme sorumluluğu olmalı mı? Olmalı.

 Cepheden cepheye koşan Gazi Tahir Hocalar’ın, Kasım Aliler’in yoktu ayrısı gayrısı. Onların Kazancı sevdasından öte bir ulus, bir vatan sevdası vardı. ... Her iki başkanımızın ‘’Ben festivale katılmak isterdim de dım dım da dım Aslı yok yaylasında olacağımdan katılamayacağım.’’ Gibi mazeretlerin ardına sığınma lüksü olmamalı.


Siyasi görüşler farklı olabilir. Beklentiler farklı olabilir. Söz konusu Kazancı’nın bütünleşmesi olunca ayrısı gayrısı bir tarafa bırakılmalı, dökülmeli etekteki taşlar. Hani bir atasözümüz var ‘’ Küssen de komşunun eşeğine dayak ol.’’ Her iki başkanda gerektiğinde dayak olmayı bilmeli. Görebilmeli o dayağa yüklenecek yükleri. İnanın böyle bir birliktelik sergilenseydi ilk paylaşımlar keşkek kazanları olmazdı, başkanların fotoğrafları olurdu. Beğeniler keşkek kazanlarına olmazdı, başkanların fotoğraflarına olurdu. Her iki başkan da diyebilir ‘’ Bizim beğeniye ihtiyacımız yok.’’ Halkın ihtiyacı var. Sizlerin kişisel tercihleri olamaz, olmamalı. Sizler Kazancı’nın çıkarlarını korumakla görevlisiniz.

 Bundan sonraki festivallerde Dernek Başkanının birinci önceliği iki başkanı bir araya getirmek olmalı. Gerektiğinde diyebilmeli ‘’ Ben iki başkanı yan yana getiremezsem halkı bir araya getirememem. Yarım yamalak festivali yapamam, yapmıyorum.’’

 Dernek başkanı bilmeli böyle bir girişimde bizler destekleyicisi olacağız. Bizler Kazancı adına her doğruyu desteklemeyi alkışlamayı, yanlışı eleştirmeyi şiar edindik.

 Haydin gayri, yarına kalmadan ‘’ Daha iyi bir Festival İçin El Ele!’’ haykırışlarını yükseltelim avaz avaz.

 El ele verince devrilir koca dağlar
 Kanatlanır uçar sevgi pıtırcıkları
 Ayrılığa gayrılığa dağlar kuşlar ağlar
 ………………Sel sel olur akar gözyaşları

 Gel hele
 Verelim el ele
Bağrımızı gerelim esen yele

 İbrahim ŞAHİN

Bu haber 1396 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

AH ! BU NASIL ÖLÜM, BEYLER, AĞALAR. !!!

AH !  BU NASIL ÖLÜM,  BEYLER, AĞALAR. !!! SEVGİ MEZARI VE SONSUZ BİR AŞKIN ÖYKÜSÜ – (3)

SEVGİ MEZARI VE SONSUZ BİR AŞKIN ÖYKÜSÜ – (2)

SEVGİ  MEZARI  VE  SONSUZ  BİR  AŞKIN  ÖYKÜSÜ – (2) SEVDİĞİMİN ÇEKİP GİDER OBASI
Nükleer felaketin üzerinden tam 75 yıl geçti! 06 Ağustos 2020

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi