Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

ARAMIZDA DAĞLAR VAR DAĞLAR

ARAMIZDA DAĞLAR VAR DAĞLAR

Tarih 10 Ekim 2019, 17:40 Editör İbrahim Şahin

Dört dağ arası adı bilinmez haritada yeri bulunmaz küçücük ata yurdumuzdan dağları aştık, illeri aştık, kıtaları aştık dağıldık dünyanın dört bucağına. Kimimiz doğduğumuz yeri unuttu, kimimizi doğduğu yer.

DAĞLARIN ENGELİNİ KALDIRALIM

Dört dağ arası adı bilinmez haritada yeri bulunmaz küçücük ata yurdumuzdan dağları aştık, illeri aştık, kıtaları aştık dağıldık dünyanın dört bucağına. Kimimiz doğduğumuz yeri unuttu, kimimizi doğduğu yer.

‘’Çağımızın iletişim ağlarını kullanarak dağların engelini aşabilir miyiz? ‘’Sorusuna verilecek cevap elbette ‘’Aşabiliriz’’. Olur.  ‘’ Aşalım o zaman ‘’ desek’’ O biraz zor.’’ diyenler çoğalır.  Zor diyenlere kulak asmadan adımlar attık. Attığımız adımlara bir yenisini eklesek diyorum.

Bir yeni adım ne olabilir?

Yılmaz Orta ‘’ Adli uzlaştırmacıyım.’’ diyor.  Adli vakalarda danışmanlık yapabilirim diyor. ‘’Ücret alırım.’’ demiyor. Bir danışmana Kasabamızda ihtiyaç var mı? Var. Bir tebligat geldiğinde bırakınız köydeki yaşlı amcamızı, teyzemizi en aydınımız şoka girer. Beş kuruş yaptırımı olmayan bir bildirimi anlamak için okuma yazma bileni, bilmeyeni Ermenek’e kadar gidecek. Hiç gerekmediği halde avukata iki satır dilekçe yazdıracak, üstündeki yükü atacak. Cebindeki paranın bitmesi dert değil, yetmesi sevinç kaynağı. Üstünden yükün kalkması sevinç kaynağı.

Benzer olayı her alanda çoğaltabiliriz. İlk defa çocuğu Üniversite kazanmış hem de kız çocuğu. Yurda nasıl başvuracak, kredi başvurusu nasıl yapacak? Sorular, sorular… Bilenler için basit. Bilmeyenler için tarlada ekin biçmekten, deste çekmekten zor.

İşin özü adına her ne dersek  ‘’ İş rehberleri, Danışmanları, temsilcileri…’’ diyelim sitede bir köşe yaparak her sektörde yer alan insanları tanıtsak iletişim bilgilerini versek mutlaka birinin bir işi düşer mutlaka ilgili kişiler bir soruna cevap oluşturur binlerce dua alır.

Aynı ilde, aynı mahallede sokakta yaşayıp kimin ne iş yaptığını bilmeyen hemşerilerimiz var. Aynı ilde sektörel bazda bildiğiniz biri var mı ya da memleketli oluşumuz nedeni ile memleketten sektörel bazda tanıdığınız var mı?  Sorularına verdiğimiz yanıt ‘’ Yok’’ Yok, çünkü tanımıyoruz aramızda dağlar var.

Ayrıca bizler bildiklerimizi duyduklarımızı yazarız.  Duyrulması gereken hizmetlerini, tanıtılması gereken kimliklerini isteyen okuyucularımız ne zaman bilgilerini bizlerle paylaşırsa haber yaparız. O kadar duyduğum değerler var ki '' Oğlum, kızım, Şu üst mevkilere geldi, şu okulu okudu, şu ödülü aldı.'' Kimler biliyor? Amcaları, dayıları. Biz istiyoruz ki bütün halkımız bilsin.  Özellikle gazetecilik okuyan, Sinema Televizyonculuk okuyan gençler nerdesiniz? Okuduğunuz okulu niçin okudunuz? Sizlerin başarılarını başkaları görecek biz hiç mi göremeyeceğiz?

Bizden iletmesi.

Hasan Bey, önerimize bir çözüm yolu oluşturacaktır.

 

İbrahim ŞAHİN

Bu haber 797 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

GÖÇ BAŞLARDI BU AYLAR

GÖÇ BAŞLARDI BU AYLAR bungar başları boş kalmazdı ……………………yollar kervan katarı

YAŞARKEN ÖLDÜRÜLEN, ÖLÜNCE YAŞATILAN KAZANCILININ ÖYKÜSÜ

YAŞARKEN ÖLDÜRÜLEN, ÖLÜNCE YAŞATILAN KAZANCILININ ÖYKÜSÜ , herkesin bir öyküsü var,
DUVARDAKİ TÜFEK KİMİN OLACAK ?27 Mayıs 2020

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi