Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

ANADOLU GÜNEŞİ HİTİTLER

ANADOLU GÜNEŞİ HİTİTLER

Tarih 14 Ekim 2019, 21:40 Editör İbrahim Şahin

Hititler'in mimamari yapısı bizim Dinek'ten 2000 yıl önce yapıldı
Bizim Kızıldaşda bulunan dinek bunların yanında daha dün yapıldı. Yani yaklaşık 2000 yıl sonra. İnanın ben heyecanlanıyorum ileriki aşamalarda karşımıza neler çıkacak. Yazımıza Daha sonra devam edeceğiz. Sevgiyle kalın.

ANADOLU GÜNEŞİ HİTİTLER;
Değerli Dostlar, Sevgili hemşehrilerim.
Daha önceki “Güneş Doğudan Doğar, Anadolu’dan Yükselir” isimli yazımızda M.Ö. 3000 – 1200 yıllarında Anadolu’da Tunç Çağı diye bir çağ olduğundan bahsetmiş, bu çağda Anadolu’da Hititler sonra Urartular, Frigler, Lidyalılar diye devletlerin kurulduğunu anlatmıştık.
Şimdi bu devletlerden Hititlerin  Anadolu’da nerede kurulduğunu  ve önemli özelliklerinin neler olduğuna bir bakalım;  MÖ. 3. bin sonları, 2. bin başlarında (İlk Tunç Çağı sonlarına doğru) Anadolu'nun yerli halkı Hatti'lere ait Hattuş adlı bir yerleşme bulunmaktaydı. Bu günkü Çorum İli sınırları içerisindedir. Onların yerine ; Hitit devleti kurulur M.Ö. 1660 yılda Anadoluda.
Hititler ; MÖ 1660 -1180 Yılları arasında hüküm sürerler. Anadoludaki İlk Devlet ve sonrası İmparatorluktur. Daha önce şehir devleti gibi yaşayan halklar ilk defa Hititler etrafında toplanarak gerçek anlamda bir devlet kurarlar. Başkentleri Çorum İli sınırları içindeki  Hattuşaştır.
    Hititler Anadoluda ilk defa şehirlerinin etrafına surlar yaparlar. Şimdiki Suriye, Mısır, Lübnan,Irak bölgesine o zaman Mezapotamya denirdi. Burada bulunan zamanına göre en kuvvetli devleti olan Asur devleti ile ticaret yaparlar. Asurlular Anadoluya Eşek kervanları ile ticaret malı getirir, kendilerinde olmayan fakat Anadoluda bulunan Altın, Gümüş gibi mallarla değiş tokuş yaparak Asura götürlerdi. Anadoluda ilk konakladıkları yer günümüz Kayseri sınırları içinde bulunan ve ticaret merkezi denen KARUM Neşa ve KARUM Kaneşe gelirlerdi. Kayserililerin neden ticaret erbabı olduğunun temeli belkide  budur. Buradan Konya, oradan Denizliye kadar giderlerdi. Bu yol yaklaşık 2000 km.lik bir yoldur. Bir sefer yaklaşık üç ayı alırdı. Hitit mimarisi oldukça gelişmiştir. Savunma amaçlı surlarını kendileri ve kendilerinden sonra gelen her devlette bulmak mümkündür. Su kanalları, su havuzları, saray yapıları, en önemliside şehir planlarıdır. Tunçtan yapılma silahları, kap kacakları, taş üzerine inşaa ettikleri heykelleri ünlüdür. Onları anlatmak kitaplar dolusu yazı demektir. Dünyanın bütün müzelerinde, özellikle Ankara Anadolu Medeniyetleri müzesinde ele geçen kalıntıları, buluntuları mevcuttur. Ankara’da Ulustan Kızılaya mutlaka gitmişsinizdir. Sıhhiyeden geçerken   sizi Hitit Güneş Kursu karşılar. Hititler zamanımızın Amerikası gibidir. Her alanda dünyayı etkilediler. Dünyaya kültürlerini pazarlarlar. Onları en iyi analiz edenlerden birisidir Mimar Sinan. Yaptığı köprülerle, su kanalları ile, Camiler ve onların kubbe mimarisi ile. Bizim Kızıldaşda bulunan dinek bunların yanında daha dün yapıldı. Yani  yaklaşık 2000 yıl sonra. İnanın ben heyecanlanıyorum ileriki aşamalarda karşımıza neler çıkacak. Yazımıza Daha sonra devam edeceğiz. Sevgiyle kalın.
                                                                                                                                 Yılmaz ORTA

Bu haber 1332 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

KÜLTÜR DİREKLERİMİZ BİZDEN NE İSTİYORLAR

KÜLTÜR DİREKLERİMİZ BİZDEN NE İSTİYORLAR Yaşlılarımıza saygı Türk kültürünün vazgeçilmez bir özelliğidir. Yaşlılarımıza sahip çıkmak, onlarla ilgilenmek asl...

KÜLTÜR NEDİR NE DEĞİLDİR

KÜLTÜR NEDİR NE DEĞİLDİR Kültür ve eğitim kavramları, eğitimle ilgili literatürde birlikte yer alırlar. Eğitim tanımı yapılırken ve okulun g...
BİRLİK GÜNÜ KAHRAMAN TÜRK MİLLETİ17 Ocak 2020

© 1999 - 2019 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi