Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
EYVAH! GİTTİ BENİM 50 LİRA

EYVAH! GİTTİ BENİM 50 LİRA

Tarih 17 Ekim 2019, 13:15 Editör İbrahim Şahin

Aman Allah'ım rüyanın biri bitiyor, biri başlıyor. Minibüse binmiyorum yürüyorum çarşıya. Yürüyorum, yürümesem bozduracağım 50TL.'yi.

Eyvah! Giti Benim 50 Lira


Sabah çocuğu okula bıraktım ilk işim emekli maaşımı çekmek oldu.
Maaşı çektim. Çaldırıp çarptırmadan eve geldim. Eve geldim, bir kuruşunu harcamadan, bir kuruşunu düşürmeden.Derin bir '' Oh! '' çektim.
Daha ben '' Hanım maaşı çektim demeden'' Hanım sayıyor ''...Kredi kartı ödemesi,.....bakkala borç,...komşuya borç,......doğal gaz, su, elektrik, telefon faturası,.....çocuğun okul harçlığı,.... Pazar parası,......çarşı parası, ayakkabımın topuğu düştü, gözlüğümün camı çıktı....
Her birini yazıyorum tek tek. Parayı taksimliyorum. Liste parayı tutmuyor, para listeyi. Listenin birinden iki, birinden bir alıyorum ekliyorum liste dışı harcamaya. Bakıyorum listeye liste tam. Ne eksiği var ne fazlası. İyi de benim hanem boş. ''Ben hiç mi evden çıkmayacağım? Kahveye gidip bir kişiye '' Merhaba'' deyip hiç mi çay içmeyeceğim. Vazgeçtim bir arkadaşıma çay söylemekten. Bari bir bardak çay ben içeyim.'' diyorum Hanım atılıyor '' Elini ayağını bağlayan mı var iç.'' diyor. '' Duyan da Nurullah'ın hanımı 30 yıllık kocasını kahveye göndermiyormuş diyecek.'' İçeyim de hangi parayla?
Listeyi alıyorum elime, birinden 10 alıp koyuyorum öbürüne beş. Öbüründen beş alıp öbürüne koyuyorum on. Arada çaktırmadan koyuyorum haneme bircik, ikicik. Liste yamalı bohça. Bir yandan yırtılıyor, bir yandan yamanıyor. Listenin sonuna geliyorum, başı deliniyor. Dönüyorum listenin başına. Bir türlü listenin sonuna gelemiyorum. Hanım arada bir, bir şeyler diyor, bir şeyler soruyor. Duymuyorum. Hanımı görmüyorum. Tek gördüğüm liste. Topla, böl, çıkart. Her defasında bana düşen kırmızı kart. Sahada olsan hakeme bir küfür eder rahatlarsın. Ben kime küfür edeyim, kimden yardım dileyim? Ev ödevi değil ki çocuğu komşunun büyük kızına yollayasın.
Nihayet liste tamam. Benim hane listenin en başında '' Nurullah'ın bir aylık harçlığı 50TL.'' İster inanın ister inanmayın listeyi hazırlamamdaki yorgunluğu 30 yıllık çalışma hayatımda yaşamamıştım. Olsun liste tamamdı. 50Tl.'yi büyükçe yazmıştım listenin en başına. Her okuyuşta '' 50TL.''yi bilyesini kaybedip bulan çocuktan bin kat daha fazla mutlu oluyorum.
'' Nurullah'ın bir aylık harçlığı 50TL''
'' Nurullah'ın bir aylık harçlığı 50TL''
'' Nurullah'ın bir aylık harçlığı 50TL''
.....
Vakit ne çabuk geçti ise benim kız okuldan gelmiş. Daha annesine hiçbir şey demeden bana '' Baba, yarın okulda veli toplantısı var.'' demez mi. Başımdan kaynar sular döküldü. Bende bir çığlık '' Eyvah! gitti benim 50Tl.'' hanım mutfaktan koşarak geliyor, eli bulaşık sabunlu. Soruyor '' Ne oldu? '' ben sadece ''50Tl.'','' 50Tl.'' diyorum. Hanım '' Aklımı başımdan aldın, ben de bir şey var sandım. Ceplerine bak.'' dedi gitti.
Bende çıt yok. Ağzımı bıçak açmıyor. Yemiyor, içmiyorum. Çocuk arada bir '' Baba, yarın veli toplantısı var.'' diyor, hanım '' Herif, çocuk veli toplantısı var diyor, duymuyor musun? Ben sadece kafa sallıyorum.
Hanım, '' Git yatağına yat.'' diyor. Uzanıyorum yatağıma. Bir türlü aklımdan çıkmıyor 50Tl. '' Gitti benim 50Tl.'' gözümü neye çevirsem 50Tl.''
Aman Allah'ım rüyanın biri bitiyor, biri başlıyor. Minibüse binmiyorum yürüyorum çarşıya. Yürüyorum, yürümesem bozduracağım 50TL.'yi.'' Gençten biri dokunuyor arka cebime, başlıyor koşmaya. Bakıyorum cüzdan yok. '' Eyvah! Gitti benim 50Tl.'' Koşuyorum hırsızın peşinden. İlk adımda yığılıp kalıyorum yere. Kendime geldiğimde atıyorum ilk çığlığı '' Eyvah! Gitti benim 50Tl.''
Irmağın boyunda elimde olta. Olta vuruyor. Bende sevinç '' Balık, balık..'' Çekiyorum oltayı, çekiyorum. Balık göründü. Balığı ilk görüşüm son görüşüm. Birden ayağım kayıyor düşüyorum ırmağa. Irmak beni sürüklüyor, yuttu yutacak. Ben bakıyorum cüzdanıma. Cüzdan yok. Bende çığlık '' Eyvah! Gitti benim 50TL. Çığlıklarımı duyan '' Sen bırak 50TL'yi kurtulmana bak, boğulacaksın.'' diyor. Delikanlı biri çekillip fırlatılmış bir ok gibi kıyıdan saplanıyor omuzlarıma. Büyükçene balık çeker gibi çekip atıyor beni ırmağın kenarına. Ben soluk soluğa, bu defa kesik kesik '' Gitti, gitti benim 50TL.''diyorum.
Sabah ilk işim cüzdanıma bakmak oldu. 50TL. Cüzdanımdaydı cüzdanımda olmasına. Birazdan gidecekti. Aldım elime evladımla vedalaşırcasına vedalaştım. Öptüm öptüm, cüzdanıma koydum buruşturmadan. Tuttum toplantının yolunu.
Sınıfta oturdum en arka sıraya. Elim arka cebimde. Sıkı sıkıya bastırıyorum Cüzdana. Sanki ses veriyor 50TL. '' Burdayım! ''diyor. Her '' Burdayım! '' deyiş birazdan son nefesini verecek yavru çığlığı...
Öğretmen '' Disiplin'' diyor da diyor. '' Disiplin evde başlar.'' diyor. '' Disipline edilemeyen çocuk, eğitilemez.'' diyor.
Soruyor öğretmen '' Disipline edilememiş çocuk ne yapar? '' '' Disipline olmamış çocuk okuduğu sınıfın tahtasını kırar, camını, kırar. Tuvaletin lavabosunu kırar, aynasını kırar''diyor. Ben içimden ''Eyvah! masraf büyük, 50TL.'yi bırak benim öbür maaş da gidecek.''diyorum.
Öğretmen ''Eğitim''diyor, '' Eğitim...'' '' Eğitim evde başlar.'' Eğitim okulda devam eder.''
Öğretmen '' Eğitim okulda devam ediyor.'' dediyse '' Siz elinizi cebinize atacaksınız ki biz de sizin çocuklarınıza gerekli eğitimi verelim.'' dedi diyecek olmalı. Elimi atıyorum cebime ''50TL...''
Öğretmen sustu. Velilerin biri sussa biri susmuyor '' Sınıfın, dolabını yenileyelim'' ''Sınıfın tahtasını yenileyelim.'' ''Sınıfı boyayalım.'' '' Sınıfı yeşile boyayalım.'' '' Sınıfı pembeye boyayalım.'' Ben elim arka cebimin üstünde boya kutusuna girdim çıktım, girdim çıktım. Boyandıkça boyandım. '' Aman! 50TLdüşmesin, Aman! 50Tl. boyanmasın! ''
Her kafadan ayrı ses '' Hangi kaynağı alalım? '' Yeni kaynak alalım.'' ''Kaynak'' Kaynak''.... Onlar ''Kaynak''dedikçe beynim kaynıyor,kafa kazanı, alnımdan damlıyor buhar taneleri...
Sınıf boşalmış. Sınıfta bir ben bir öğretmen. Öğretmen soruyor '' İyi misiniz? '' Ben '' 50Tl, 50TL'' diyorum. Öğretmen paranızı mı kaybettiniz diyor? '' Ben '' Yok, yok! '' diyorum. Öğretmen iyi gözükmüyorsunuz, evinize kadar size eşlik edeyim.''dedi. Ben '' Yok, yok evi bulacak kadar aklım başımda ben giderim.'' dedim.
Sınıftan çıktım. Telefonum çaldı. Arayan hanım. Hanım daha bir şey demeden ben 50TL. cebimde.'' dedim. Hanım '' Ben sana demiştim ceplerine iyi bak.'' demez mi.
Paranın cebimde olduğunu ben de biliyorum da para cebimde durmayı biliyor mu?
İbrahim Şahin 2

Bu haber 629 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

ARKEOLOJİ NEDİR, ARKEOLOG KİMDİR?

ARKEOLOJİ NEDİR, ARKEOLOG KİMDİR? Meselenin özü şu; Bizim insanımıza hizmetin en iyisini verelim. Yaşımız ilerlese de belki bir vatandaşımızın veya b...

ANADOLUDAKİ TÜRK BOYLARI VE ERMENEK

ANADOLUDAKİ TÜRK BOYLARI VE ERMENEK Soyumuz, Oğuz Han‘dan gelmektedir. Atamız Oğuz Han’ın “Gün Han, Ay Han, Yıldız Han, Gök Han, Dağ Han, Deniz Han” ad...
YURTTA BARIŞ VE DÜNYADA BARIŞIN ÖNEMİ10 Kasım 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2019 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi