Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

ANADOLU TÜRKLERE VATAN OLMAYA HAZIRLANIYOR

ANADOLU TÜRKLERE VATAN OLMAYA HAZIRLANIYOR

Tarih 17 Ekim 2019, 20:32 Editör Misafir Yazar

Anadolu ileride bir şeye hazırlanıyor. Bu Bize Vatan Olacağının İşareti sanki.

ANADOLU TÜRKLERE  VATAN OLMAYA HAZIRLANIYOR;
Değerli Dostlar, Sevgili Hemşehrilerim.
Daha önceki yazımızda Anadolu’da gerçek anlamda kurulan Hitit devleti ve özelliklerini, Anadolu’ya katkılarını anlatmıştık. İnsanların ömrü olduğu gibi her devletinde bir ömrü vardır. Bunlar Allaha inanıp hakkı ve adaleti ayakta tutmak için çalışmışlarsa yaşamaya devam eder, bunu yapmazlarsa  yıkılıp giderler. Bunun böyle olduğunu bize Rabbimiz yüce kitabımız Kuran’ı Kerim’de şöyle anlatır “ Nice memleketler vardı ki, zulüm yaparlarken biz onları yok ettik. Artık damları çökmüş, duvarları üzerine yıkılmıştır. Geride nice terkedilmiş kuyularla bomboş kalmış yüksek saraylar bırakmışlardır. (Hac Suresi 45 Ayet) Hititlere Bin Tanrılı Ülke derlerdi. İnanışları kendi yaptıkları heykellere tapmaktı. Nihayetinde bu büyük uygarlık MÖ. 1200 yıllarında gerek iç kargaşalıklar, gerekse dış saldırılara dayanamaz ve yıkılırlar. Geriye her şehirlerinde beylikler ortaya çıkar.
Ülkemizin yetiştirdiği büyük bilim adamlarından Ord. Prof. Ekrem Akurgal’a göre Frigler “MÖ 1190 sıralarında Anadolu’ya gelen Balkan kökenli boylardan biridir. Ancak siyasal topluluk olarak M.Ö 750’den sonra ortaya çıkmıştır. [...] Hind-Avrupa kökenli oldukları hale kısa bir sürede Anadolulaşmışlar ve bir yandan Hellen (Eski Yunan ),  öbür yandan Geç Hitit etkileri altında kalmış olmakla birlikte özgün ve Anadolulu bir kültür oluşturmuşlardır.
FRİGLER Anadolu Uygarlıkları içinde en ilginç olanlarından biri ve Yunan Uygarlığını en çok etkileyeni   diyebiliriz.  Frigler Anadolu’da Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar arasında kalan bölgede yaşamışlardır. Bu bölgelerde Yunan toplulukları ile karşılaşan Frigler Yunanlılar tarafından bu coğrafyanın yerli halkı olarak görülmüşlerdir. Dolayısıyla Yunanlıların hiçbir yerde övünecek bir şeyleri yoktur. Çünkü onlar her şeyi Anadolu’dan öğrendiler. Frigler  tarımda çok ileridir. Tarım ve tarım ürünleri çok önemlidir. Her alanda gelişmişler ama öncelik bizim gibi tarımdır. Mesela Saban kırmanın cezası ölümdür. Hırsızlık yapanı kesinlikle af etmezler. Frigler,  Hititlerden her yönü ile etkilenmişlerdir. Şehirlerinin etrafı surla çevrilidir.  Başkentleri bu günkü Ankara ili - Polatlı İlçesi yakınlarındaki Gordiyon’dur. Ancak bunlarda çok Tanrılı inanışa sahip, mezarları Tümülüs diye tarif denilen yığma toprak tepelerinin altında oluşturdukları odalardadır. En ünlü Tümülüsleri ünlü kralları Midas’a ait olanıdır. Frigya’nın kültürel varlığı, M.Ö 4. yüzyıla, 333 yılında Gordion’a gelen Büyük İskender’in fetihlerine kadar güçlü bir şekilde devam eder. Yine bunlarla ilgili buluntu eserler Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesinde mevcuttur.
LİDYALILAR : İlk çağda bu günkü Manisa ili Salihli İlçe merkezinde ve Gediz ile Küçük menderes nehirleri arasında kalan bölgeye Lidya, burada yaşayan halkada Lidyalılar denmiştir. İzmir’e giden her  hemşehrimiz   Salihliden geçerken bu antik kenti mutlaka görür. Hint Avrupalı bir kavim olan ve doğudan Anadolu’ya gelen Lidyalılar önce Hititlerin, sonra Frigyalıların egemenliği altında yaşadılar. Friglerin yıkılmasından sonra Kral Giges zamanında MÖ 687 yılında bağımsız bir devlet kurdular. Başkentleri Salihli yakınlarındaki Sardestir. Kimmerlerle ve Asurlularla işbirliği yaparlar. Ticaretleri Kral yolu denen yol ile Asur’a kadar ulaşır. (Mezopotamya'nın kuzey kısmında, günümüzde Musul yöresinde, Dicle Nehri'ne bakan bir plato üzerinde kurulmuş bir antik kenttir.) Lidyalıların kara ticareti ile uğraşması Lidya ülkesinin dönemin en zengin ülkesi olmasını sağlamıştır. İlk altın sikkeyi basarlar. Mimarileri gelişmiştir. Etkilendikleri Hitit ve Friglerin etkisi görülür. Çok tanrılı inançları vardır. Mezarları tümülüstür. Ölülerini  hayatta kullandıkları eşyalarıyla beraber gömerler. Bu büyük  uygarlıkta  Adalar Denizi’(Ege Denizi) ne çıkmak isteyen Persler tarafından MÖ. 546 yılında yıkılmıştır. Ancak Anadolu’da uygarlık hız kesmeden devam ediyor.  Bu yönüyle baktığımızda Anadolu ileride bir şeye hazırlanıyor. Yani bize Ana Vatan Olmaya. Sanki Alt yapısı hazırlanıyor.
Yazımıza Daha sonra devam edeceğiz. Sevgiyle kalın.  Sevgiyle kalın.
                                                                                                                                 Yılmaz ORTA

Bu haber 1595 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

Kazancılıların Sahip Olduğu LAKAPLAR Listesi

Kazancılıların  Sahip Olduğu  LAKAPLAR  Listesi Bazı kişilerin renkli kişiliklerinden olacak, birden fazla lakaba sahiptirler.

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ Görüldüğü gibi sınırlarımızın da yakın tarihte çizilmiş olması bölgeye sonradan geldiğimiz tezini doğrular nitelikt...
Nükleer felaketin üzerinden tam 75 yıl geçti! 06 Ağustos 2020

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi