Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

KAZANCI'DA KÜLTÜR MERKEZİ NEDİR NE OLMALI

KAZANCI'DA KÜLTÜR MERKEZİ NEDİR NE OLMALI

Tarih 30 Ekim 2019, 17:52 Editör İbrahim Şahin

‘’Kültür Evi’’ kültürümüzü yansıtacak boyutta olmalı. Olmazsa olmazı bir müzeyi bünyesinde barındırmalı.

KAZANCI KÜLTÜR MERKEZİ NEDİR NE DEĞİLDİR
 
‘’ Kazancı’da Kültür Merkezi Açılacak’’ haber konusu.
 
Kazancı’da Kültür Merkezi Açıldı. Haber içeriği" Kurdele kesildi. Protokolde şu kişiler yerini aldı. Açılış konuşmasını Sn……. yaptı.’’
 
Haber mi? Haber. Emeği geçenleri kutlamak gerekir mi gerekir. Hepsi bu kadar mı? ''Daha ne olsun?'' diyemeyiz.
 
Kültür Merkezi konusuna geçmeden belediye sitemizle ilgili bugüne kadar olmayan, olması gereken önemli unsurların altını çizeceğim.  Belediye binasında ilk belediye başkanımızdan son belediye başkanlarının fotoğrafı, özgeçmişleri. Belediye kaçta kuruldu? 1972. Öncesi yok. Kazancı’nın öncesi var mıydı? Vardı.  Bugün kaç kişi bilir ‘’ Bucak’’ın Kazancı’nın merkezi olduğunu. Bugün kaç kişi bilir Keyvan Velisi’nin 43 yıl muhtarlık yaptığını? Bugün kaç kişi bilir Kazancı’nın bölgenin en güçlü muhtarlıklar arasında yer aldığını, Kurtuluş Savası sonrası 45 esiri bakmak için devraldığını? Bugün kaç kişi bilir Konya’da Ermenek’i temsil etmek için İl Genel Meclis Üyesinin Kazancı’dan seçildiğini? Bunları kim tanıtacak? Belediyenin kendisi.
 
Belediyenin sitesine baktığınız zaman gördüğünüz Belediye personeli, Duyurular, Belediyenin Faaliyetleri. Belediye bu kadar mı? Kazancı bundan mı ibaret? Sorularına hiç kimse evet diyemez.
 
Niçin Belediyenin Sitesinde yöremizin tarihi yok. Niçin yazarları yok? Niçin şiirleri yok. Niçin sanatçıları, iş adamları yok?  Niçin konaklama tesisleri yok? Olmadığı için mi, konulmadığı için mi? Yönetenlerin şöyle bir mazereti olamaz ‘’ Düzenleme yapacak elemanımız yok.’’  Bulacaksın, yetiştireceksin.
 
Bugün kaç belediyenin, araştırmacısı, arkeoloğu var?  Bugün kaç belediyenin kaç kültürel değeri var. TRT yer bulan, filmlere, türkülere konu olan bir ‘’ Suna Gelin’’ mezarı Kazancı’da yer bulamıyor. Suna Gelin mezarını son bilen kişi Naci SÖZEN. Naci Sözen’i de kaybettiğimiz zaman ara ki bulasın. ''Gelin Mezar''ın yerini bilen son kuşak gitti gidecek. ''Gelin Mezar''ın araştırmasını tek yapan Naci SÖZEN. ‘’Naci Sözen aylarını, yıllarını vererek niçin araştırma yaptı?’’ dersek bana göre deliliğinden. Deliğinden, yaşanılanlara bakılırsa başka diyecek bir şey kalmıyor. Yapılması gereken tek şey Naci Sözen’in yaptığı araştırmaya Küçük basit bir kitabe ile karşılık verip kültürel değerlerimizi su yüzüne çıkarmalıydık.

Zeyve’ye gelen onca insan sadece suyunu içip gitmemeli idi. Biraz kültüründen de nasibini almamalıydı.

Belediyenin "Yapılan çalışmalardan çıkan haberim yoktu, olsaydı gereğini yerine getirirdim."deme gibi bir lüksü olamaz. Olmamalı.  Bizler yazdıklarımızı okunması için yazıyoruz, hizmet alınması için yazıyoruz. Gerekirse bir personel görevlendirilmeli, bölgeyi ilgilendiren lehte, aleyhte yazıları takip etmeli, kurum yetkilisi cevap vermesi gerektiği yerde cevap verebilmeli.
 
Yine belediyenin Festivallerinden tutun her türlü kültürel etkinliğine bakın ‘’ Bu etkinlik yapıldı. İki görsel. "Bütünlük taşıyan bir çekim yok. Çekimin yayınlandığı bir kanal yok. Burda da belediyenin ‘’ Yetişmiş elemanımız yok deme lüksü olamaz.
 
Bizler niçin yazarız? Naci abimiz deliğinden. Bir kısmımız işgüzarlığından bir kısmımız da hani Hazreti İsa’yı kurtarmak için ağzında su taşıyan karıncaya ‘’ Sen yetişene kadar İsa çoktan yanar.’’  Karıncanın verdiği cevap ‘’ Olsun, en azından safımız belli olur.’’ Hesabı ya yazdıklarımızı biri okursa ya  biri yazdıklarımızı  ciddiye alırsa hesabı.
 
Ermenek’in kültürel değerlerinin en önemli ayağı olan ‘’ Dil Bayramı Şenliği’’nin Karaman’a taşınma girişiminde Ermenek’i yönetenlerin tepkisizliği karşısında ‘’ Ermenek Sahipsiz mi’’ yazısını yazdım. Kutlayan sadece benim telefonumu arayıp bulan HalitBardakçı oldu. ‘’ Ermenek’in senin gibi değerlere ihtiyacı var.’’ dedi tabi ki bizim değerimiz Sayın Bardakçı’nın değerinin yanında devede kulak olmaz. Sn Bardakçı yazdıklarına benim yazdıklarımı destek gördüğü için değer verdi.
 
Süleyman DEMİREL gazetecileri topluyor ‘’ Avrupa beni Serv’i  kabule zorluyor, beni yalnız bırakmayın.’’ diyor. Yerel yönetim, yerel basının eli kolu olduğunu, yeri geldiğinde destekçisi olduğunu bilmeli.
 
Gelelim ‘’ KÜLTÜR MERKEZİ NEDİR, NE DEĞİLDİR?’’  ''Nasıl olmalıdır?'' sorusuna cevap aramaya.
 
Kültür Merkezi tabeladan ibaretse olmamalı. İçerisinde değişik konseptler; kursların sınıfından tutun,sergi alanına olmalı. Bizim öncliğimiz içerisinde mini de olsa bir Müze alanı olmalı. Açılmış olmak için bir salondan ibaret olmamalı. Bir salondan ibaret olursa onun adı ‘’ DüğünSalonu’’ olur. Biz düğünlerimizi düne kadar kapalı yerlerde yaptık, açık alanlarda yaptık. Yine yaparız ama kültürümüzü her mekanda yansıtamayız. Açılacak ‘’Kültür Merkezi’’  kültürümüzü yansıtacak boyutta olmalı. Olmazsa olmazı bir müzeyi bünyesinde barındırmalı.

 Müze konusunda kazancıhaber site sahibi Hasan KÖKSOY deliliğinden midir, memleketine olan sevdasından mıdır bilinmez bu konuda uzun yıllar araştırma yaptı, kafa yordu, kanunlar tüzükler okudu, yazdı, resmi sivil kurumların kapısını çaldı, engeller, imkânsızlıklar hep önünü tıkadı. Kazancı Kültür evinin ve Müze nasıl bir bina ve bileşenlerinin olduğunu Hasan KÖKSOY’un hazırlıklarından yararlanılmalı, görüşlerinden yararlanmalı.
Müzede neler olmalı, bize getirisi ne olmalı?
 
Müzede Tarihimiz olmalı, bir Köristan olmalı. Köristan basit bir fotoğraf, ne denildiği bilinmeyen iki cümle olmamalı. Köristan bir tarih bir, hazine. Tarih, hazine gün ışığına çıkartılmalı. Kendi Arkeologlarımız var. Ücret istemiyorlar, yemek de istemiyorlar. ‘’Ekmek arası bir soğan yeter.’’diyorlar.  Yılmaz ORTA bunlardan biri. Bilinsin istiyor. Almanların "Su akar, Türkler sadece bakar." demesini aşalım, sudan yararlanmasını bilelim.’’ diyorlar.
 
Benzer tarihi yerlerin bilimsel araştırmasının yapılması, Bir Suna Gelin, Gelin Mezar yerinin anıta dönüştürülmesi. Müzede uygun yerverilmesi.
 
Başta tarihi yerler ardından müzeye benzer bir müzenin kataloğa dönüştürülmesi, kataloğun, başta belediyenin Wep sitesi olmak üzere çevre tur servislerine servis edilmesi bölgemize turist getirecektir. Beklemekle turist gelmez, ilgisi çekilirse, gelmeye mecbur bırakılırsa gelir. Dışardan gelecek olanın ilk düşündüğü konaklama. Çok şükür ‘’ Lavanta Tatil Köyü’’ dışardan gelenlerin konaklama ihtiyacına  cevap verecek boyutta. Lavanta Tatil Köyü’ne ticari bir kuruluş olarak bakarsak kendi bindiğimiz dalı kesmiş oluruz. Lavanta Tatil Köyü'ne Belediyenin Wep Sitesisinde konaklama tesislerimiz başlığı adı altında yer verilmesi  gerekir.

Müzede Karacaoğlan'dan Çolak Hasan’a, Karacaoğlan’ın şiirlerinden Çolak Hasan’ın manilerine yer verilmesi gerekir.

Keyvan Veli’den Muhittin TUNCEL’e yer verilmesi gerekir.

Şairlerimize yer verilmesi gerekir. Bir Küpra teyzenin manisine yer verilmesi gerekir.
 
Dokuma tezgâhlarına, peştamala, yün şalvara, yün şalvarın tepildiği tekneye yer verilmesi gerekir. Bütün el sanat ürünlerimizin eksiksiz sergilenmesi gerekir.
 
Bir çarığa mezarlığın altındaki yerin verilişini Uşak’ta duydum. Bu hikayeleri daha Kazancı’da duymayanlar var. Benzer hikayelerin, efsanelerin derlenip tanıtılması gerekiyor. Gerekirse Ermenek, Karaman arşivlerinin taranıp Kazancı’ya  ait her türlü belgeye yer verilmesi gerekiyor.
 
En önemlisi atılacak adımda herkesin seferber olması gerekiyor.
Seferberlik ilanını birilerinin vermesi gerekiyor
 
Birileri nerdesiniz?
 
İbrahim ŞAHİN

Bu haber 1019 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

KIRKKUYU YAYLASININ SON GÜLNARLILARI

KIRKKUYU  YAYLASININ  SON  GÜLNARLILARI Korkusuz Mehmet Çavuş’un Hikayesi

OH TARLAMI SEVEYİM DEMİŞ:

OH TARLAMI SEVEYİM DEMİŞ: TOPRAK ANA:
Arazilerimiz Bir Günde Nasıl El Değiştirdi05 Temmuz 2020

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi