Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

KÜLTÜR DİREKLERİMİZ BİZDEN NE İSTİYORLAR

KÜLTÜR DİREKLERİMİZ BİZDEN NE İSTİYORLAR

Tarih 24 Ocak 2020, 19:34 Editör Yılmaz Orta

Yaşlılarımıza saygı Türk kültürünün vazgeçilmez bir özelliğidir. Yaşlılarımıza sahip çıkmak, onlarla ilgilenmek aslında hepimizin vatandaşlık görevidir.

KÜLTÜR DİREKLERİMİZ BİZDEN NE İSTİYORLAR;

Sevgili Kazancılı Hemşehrilerim;

Bundan önceki yazılarımızda Vatanımızdan, geldiğimiz yerlerden, soyumuzdan, kültürümüzden bahsettik. Bunlar bizim olmazsa olmazlarımız. Bizlere bu onuru yaşatanlar, gelecek kuşaklara bu mirası bırakmak için bize bu özellikleri bırakanlar bizim büyüklerimizdir. Onlar kimimizin annesi, kimimizin babası, dayısı teyzesi yani bizim büyüklerimiz, bizim yaşlılarımızdır. Biz bu değerleri Kasabamız olarak bir bir kaybediyoruz.

Yakın zamanımıza bir bakalım. Bunların hangilerini hemen hatırlayacağız. (İsimlerini Zikrettiğim bu büyüklerimizin yakınlarının affına sığınarak)  Abdullah Pilatin, Mehmet Ali Güzel (Gözel Mehmet Ali ), Mustafa Yılmaz (Makkapcı), Hüsamettin Erdem, Nail Gürbüz, İbrahim Tekin (Kahveci İbrahim) , Yakup Orta, Mehmet (Berbat) Amca, Mahmut Arıcı, Ahmet Demirtaş, Hasan Songur (Çolak Hasan), Almanyalı Kazım,  Kübra Tuncel ,Fatma Aysel Erdem… Allah bütün bu gidenleri nur içinde yatırsın. Rahmeti ile muamele eylesin.

  Hayatta olanların acaba kaçının ismini biliyoruz. Onları hatırlıyor muyuz.  Mesela Mehmet Akgül (Beddede ), Hüseyin Yılmaz (Arap Hüseyin), Hasan Karpuz (Abdalın Hasan), Ali Karpuz(Abdalın Ali), Durmuş Akdağ (Sinamacı), Cafer Taştekin, Naciye Akıncı, Ebe Orta , Nazlı Yılmaz, Eşşe Güzel…  Sadece vefat haberlerini aldığımızda keşke bir görseydik deriz. Şu an yaşayan bu kültür direklerinin hepsine sıhhat, sağlık, afiyet diliyorum.

  Yaşlılarımıza saygı Türk kültürünün vazgeçilmez bir özelliğidir. Yaşlılarımıza sahip çıkmak, onlarla ilgilenmek aslında hepimizin  vatandaşlık görevidir.        Toplumun ve ailenin temel direği olan yaşlılarımız geçmişten günümüze köprü kuran, kültürü ve değerleri geleceğe taşıyan değerlerimiz olarak toplumda hak ettikleri saygınlığı kazanmaları geleceğimiz adına çok önemli olup,  kazanmış oldukları bilgi birikimleri, her zaman yararlanmamız gereken, günümüze ve geleceğe ışık tutan bir kaynaktır. 

TOPLUMUMUZU ZENGİNLEŞTİREN EN ÖNEMLİ VARLIKLARIMIZ

Kültürümüzde yaşlı insanlarımızın ayrı bir değeri ve önemi vardır. Kadim inancımızda Hz. Allah  Hz.  Kur’anda, Hz. Peygamberimiz Hadis’i şeriflerinde yaşlılara hürmeti, saygıyı emretmiştir. Milletimiz, büyüklere saygı göstermeyi, küçüklere sevgi anlayışıyla birleştirmiş, böylece toplumsal huzuru, millî birliği, sosyal yardımlaşma ve dayanışma olgusunu güçlü tutmayı başarmıştır. Bizleri yetiştiren ve topluma kazandıran yaşlılarımıza gereken sevgi ve hürmeti göstermeliyiz.

Büyüklerine sahip çıkan toplumlar medeniyeti yakalamış toplumlardır.  Evimizden sokaklarımıza, hayatın her alanında bizlere yarınlarımızı gösteren en iyi gerçektir yaşlılarımız. Yaşlılarımızın yalnız kalmamaları için üzerimize düşen görevi itinayla yerine getirmeliyiz. Şu an konuştuğum bir çok kişi,  onlara devlet bakıyor. kocasından, babasından veya emekli oldu emekli aylığı var gibi sıradan kısır cümlelerle konuyu geçiştirmeye çalışıyor. Ama onlar vefat edince üzüldüğünü beyan ediyor. Evet   Devlet bütün dünyada olduğu gibi imkanları doğrultusunda sosyal politika kapsamında maddi yardım yapmaya çalışıyor. Ama bu insanlar para ile mutlu olmuş insanlar değildir. Önce kendi ailesinden sonra çevresinden biraz saygı, biraz hürmet görmek istiyor. 

 

Şu anda yaşayan isimlerini bilip bilmediğim  kültürümüzün kadim direkleri bütün kadın erkek Kasabamızdaki yaşlılarımıza hürmetlerimi sunar ellerinden öpüyorum. Vefat edenlerimize ise Allahtan rahmet diliyorum. Sevgiyle kalın.

 

Yılmaz ORTA

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

Arkeoloji Bölümü

Bu haber 948 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

KÜLTÜR NEDİR NE DEĞİLDİR

KÜLTÜR NEDİR NE DEĞİLDİR Kültür ve eğitim kavramları, eğitimle ilgili literatürde birlikte yer alırlar. Eğitim tanımı yapılırken ve okulun g...

GELİN KAZANCI İÇİN BİRŞEYLER YAPALIM

GELİN KAZANCI İÇİN BİRŞEYLER YAPALIM Biz bizden sonraki kuşaklara ne aktaracağız? Eskiden Kazancı da dışarıdan evlenen yoktu. Şimdi ise Türkiye’nin dört...
KANADIM KIRILMIŞTI O GÜN25 Şubat 2020

© 1999 - 2019 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi