Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

GÖLETİMİZİ ÇALMIŞLAR

GÖLETİMİZİ ÇALMIŞLAR

Tarih 06 Şubat 2020, 23:32 Editör İbrahim Şahin

Göletin yeri dere yatağı. Selin geleceği önceden bilinmeliydi. Selin seneye de geleceği bilinmeli.

 
SULAMA GÖLETİMİZ HER AN ÇALINABİLİR
Karadenizli mahkemeye dava dilekçesi sunar. Dava dilekçesine bakan hâkim İstanbullu. Hakim bakar dava dilekçesine ‘’Tarla Çalınma Davası’’ detayda gece tarlam …. Şahsı tarafından çalındı davacıyım. ’Hâkim şaşkın… Sorar davalıya ‘’ Herkesin tarlası tapulu, ayrı değil mi? Tarla nasıl çalınır?’’ Davacı cevaplar ‘’ Hâkim Bey, benim tarlam iki taşın arası. Ben gündüz sırtımda toprak taşıdım, iki taş arasını toprakla doldurdum kendime tarla yaptım. Bu şahış gece toprağı kendi tarlasına taşımış. Sabah kalktım benim tarla yok davacıyım.

Bizim davamız bin bir umut ‘’Sulama Göleti’’miz. Her yıl duyurusu yapılır ‘’ Bu yaz tarlalara su vereceğiz. Sulama mevsimi gelir, bizim gölet yok. Utancımızdan ‘’ Göletimizi çalmışlar’’ da diyemeyiz. Suçlu bulunur. Suçlu membran. Kim bu membran?. Bu membran niye çevremizde yapılan akabinde hizmete geçirilen göletler de görülmez, duyulmaz da bizim Kazancı’da görülür, duyulur. Yoksa Kazancı’dan biri mi? Yoksa Kazancı’da akrabaları mı var?

Membran, yalıtım uygulamalarında kullanılan ve yalıtımın özünü oluşturan bir malzemedir. membranlar beton zemin üzerine serilerek şaloma ateşi ile ısıtılarak zemine yapışması sağlanır.

Neden bizim membranlar iki de bir bize kafa tutar? Yatıp uykuya geçemeyenler için ‘’Yerini sevmedi’’ derler. Durum gösteriyor ki bizim membranlar yerini sevmedi. Sorun yerini sevmekle çözülse kolay vururuz iki balyoz oturturuz yerine

Membran adı üstünde sabit zemin, bağımsız zemin yalıtkan malzemesi. Gövdede zemin sorunu üstüne çevre toprak alanlarından gelen suların tahliyesi yapılmadan o da verilmiş membranın üstüne. Suyun gölet girişinde kontrol önlemleri alınmamış, getirmiş derenin seli taşı toprağı yığmış membrana. Su membrana uğramadan kademe kademe setler yapılarak su katkı maddelerinden ayrılarak konrol altına alınarak verilmezse tabi ki membranın uykusu kaçacak başlayacak tepinmeye.

.. Membran adı üstünde zemin yalıtkan malzemesi. Zemini korur. Zemine karşı kendini korur. Membran çevre bağlantılarını korumaz. Kendisi korumaya muhtaçtır. Membranı kaderi ile baş başa bırakırsanız o da sizin kaderinizle oynar.

Uzaktan gördüğümüz kadarı ile sorun bir yama ile giderilecek boyutta değil. Her yıl yamasak her yıl aynı sorunla karşılaşacağız. Umarız artık sorun tespit edilir kalıcı çözüm getirilir.

Görünen o ki bu yıla da yalancı çıkacağız. Seli suçlu ilan edeceğiz. Umarız yalancı biz oluruz.
..
Göletin yeri dere yatağı. Selin geleceği önceden bilinmeliydi. Selin seneye de geleceği bilinmeli.

Öncelik suçlu aramak olmamalı. Çözüm aramak olmalı. Göletin bir an önce hizmete sunulması olmalı

Şair ne diyor ‘’ Ben senin beni sevme ihtimalini sevdim.’’ O şairdir. Hayal kurmak şairin olmalı. Şairin işine karışmayı bırakıp kendi işimize bakmalıyız.
..
Biz göletin yapılma ihtimalini sevdik bunca yıl. Bunca yıl ihtimal sevgileri ile avunmayı bırakıp gerekirse bağrımızı dövüp bir an önce kavuşmalıyız şu gölete.
..
Gölet bize Kafdağı’ndan yakın olmalı.
..
Ortada bir ölü var. Öllü ne sizin ne bizim ölü hepimizin. Siz çöyle dersiniz, biz böyler deriz. Sizin döneminiz, bizim dönemimiz. Bütün bu söylemler yasımızı dindirmez. Ölü bizim ölümüz, ölüyü kaldıracak bizler.

Hep yazdık, yazmadan bıkmadık bıkmayacağız '' Taşeli'nin ayrı bir siyaseti olmalı'' Taşeline bir şehit haberi düştüğünde bizim analarımız ağlar sizsiz bizsiz. Taşeli yaralarını sarmada birlik olmalı, siyasetin oyuncağı olup siz biz kakan topu oynamamalıyız.
İbrahim ŞAHİN

Bu haber 965 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

KIRKKUYU YAYLASININ SON GÜLNARLILARI

KIRKKUYU  YAYLASININ  SON  GÜLNARLILARI Korkusuz Mehmet Çavuş’un Hikayesi

OH TARLAMI SEVEYİM DEMİŞ:

OH TARLAMI SEVEYİM DEMİŞ: TOPRAK ANA:
Arazilerimiz Bir Günde Nasıl El Değiştirdi05 Temmuz 2020

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi