Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

I. Şiirde Yer Alan Hamit Seydi

I. Şiirde Yer Alan Hamit Seydi

Tarih 28 Şubat 2011, 08:22 Editör İbrahim Şahin

Hamit Seydi, Gökçekent Kır (Kırkkuyu) girişi bir yatır mezardır. Türbesi bulunmaktadır.

Hamit Seydi, söylentilere göre Gülnarlı Ağalardan birinin çobanıdır. Diğer çobanlar Hamit’in sürüyü sulamadığını ağaya söyler. Hamit , sürü sahibin sorgularına sürüyü suladığını söyleyerek cevap verir.
 
Sürü sahibi çobanı takibe alır. Hamit şu an Gökçekent Kır girişinde bulunan yerde asasını yere batırır. Su fışkırır, sürü sulanır. Çobanın sürü sahibi ile göz göze gelmesi sonucu çoban ölür.  Öldüğü mekana defnedilir. Daha sonra Türbesi yapılır.
 
Hamit’le ilgili ikinci söylenti. Yemek yerken Hac’ca giden abisine yemek götüreceğini söylemesi sonucu bir azık çıkını oluşturulur. Hamit kısa süre sonra döner. Sorulan sorulara abisinin namaz kıldığı, namazı bozmama adına önüne bırakıp döndüğünü söyler.  Çevresi anlatılana inanmaz. Abisinin Hac dönüşü azık çıkını olarak kullanılan azık kabının geri döndüğünü görmeleri sonucu inanırlar.
 
Hamit Seydi yatır olarak ziyaret edildiği gibi Gökçekent tarafından yağmur dualarının yapıldığı yerdir. 1935 Yılları’nda Emin Hoca’nın bir yağmur duasında: ‘’Ey Hamit bizi boş çevirme.’’ Demesi üzerine yağmurun yağdığı o yağmur duasına katılanlar tarafından anlatılmaktadır.
 
Benzer öykü Gülnar Zeyne köyü için de anlatılmaktadır. Su çıkartma mucizesi harici Namaz kılmıyor söylemlerine karşı Zeyne’nin namazı Kabe’de kıldığını söylemesidir.
 
İbrahim ŞAHİN

Bu haber 2669 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültürümüz ve Anılarımız

Zafer Ustadan Nameler

Zafer Ustadan Nameler Kasabamızın yetiştirdiği ender saz ustalarından Zafer Altınsoy dan nameler....

MEHMET GOCANIN SAYA DEVESİ

MEHMET GOCANIN SAYA DEVESİ “Kazancı’da Saya yapmak” Saya, Saya sallı deve Dört ayağı nallı deve Saya geldi gördün mü? Selam verdim aldın m...

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi