Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Sami Tunca'yı Kısaca Tanıyalım

Sami Tunca'yı Kısaca Tanıyalım

Tarih 19 Temmuz 2010, 15:38 Editör

Sami TUNCA, 1928 yılında Kazancı Kasabamızda doğmuş olup, İvriz Köy Enstitüsünü bitirerek uzun yıllar öğretmenlik yapmıştır.13 Mart 2009 yılında kaybettiğimiz Sami TUNCA anısına düzenlenen şiir yarışmasının ödül töreni 25 Temmuz tarihinde belediyemizde yapılacaktır.

ÖZGEÇMİŞİ : Sami TUNCA, Karaman İli, Ermenek İlçesi, Kazancı Kasabası Merkez Mahallede, 1928 tarihinde doğdu. Kazancı ilkokulunu bitirdikten sonra 1943 de Konya-Ereğli İvriz Köy Enstitüsüne girerek, 1947 yılında ögretmen oldu.

İlk göreve Kulu-Tavşancalı kasabasında başladı. 8 yıl Baş ögretmen olarak çalıştıktan sonra yedek subay olarak Ankara Topcu subayı olarak görevini tamamladı.Askerlikten sonra bir süre Ankarada bulunan Minepolis Molin Türk Traktör Fab. Çalıştı. Geçirdiği bir ameliyattan sonra ögretmenliğe geri döndü.
 
Ermenek-Muzvadi (Dumlugöze) köyünde 2 yıl ögretmenlik yaptıktan sonra, Ermenek-Kazancı kasabası İlkokuluna Müdür olarak atatndı. 1960 ihtilali İnkilap muhtarı olup her iki görevi 1,5 yıl yürüttü. İstegi üzerine Konya-Eregli Mehmet Akif İlkokuluna tayini çıktı. Bir yıl sonra İstanbul-Şişli Gültepe ilkokuluna göreve başladı. Aynı yıl içinde açılan Şişli Çeliktepe ilkokuluna Kurucu Müdür olarak atandı. 5 yıl burada çalıştıktan sonra İstanbul Beyoglu Evliye Çelebi İlkokul Müdürlüğüne tayini çıktı. Yine buradad 5 yıl çalıştıktan sonra 1973 yılında emekli oldu. Sami TUNCA’nın üç kızı ve bir oglu var.
 
ESERLERİ :
“Hatıralar ve İzlenimler”(1954)
“Okulum I-ş” -Şiir (1955)
“Okulum II”-Şiir (1964)
“Şiirle Türk Tarihi” -Şiir (1964)
“Çocuklar İçin Şiirler” -Şiir (1971)
“Kazancı Kasabası”(1996)
“Gönül Bahçesinden”-Şiir”(1995)
“Gazi Hasan Ali” (2004)
 
Ayrıca Konyada Yayınlanan AKYOKUŞ. YENİ MERAM,YENİ KONYA, Ermenekte yaınlan, ERMENEK POSTASI, Konya Ereğlide çıkan; 27 MAYIS, ABC, EKSPRES. Keşanda çıkan;ÖNDER gazetelerinde makele ve şiirlerini yayınladı. Hürriyet ve Milliyet Gazetelerinde de Okuyucu mektuplerı çıktı. Bazı dergi ve gazetelerde şiirleri yayınlandıve yazı hayatına uzun yıllar devam etti Ermenegi tanıtan üç kitapta hayatı ve şiirleri mevcut. Konya şaiir Ansiklopedisinin 1983 sayısında özgeçmişi ve şiirleri çıkmıştır.  1976-1980 yılları arasındaki ilkokul Ansiklopedilerinde şirleri bulunmaktadır.
 
Ayrıca ögrendiğim kadarıyla basılmak üzere 4 adet romanı oldugunu biliyorum. Sami TUNCA’nın hayatı elbetteki bu satırlar ile sınırlı degil, onun hayatı zaten bir roman bielenler biliyor. “Gazi Hasan Ali” adlı kitabında kendi hayatı ile ilgili ayrıntılı bilgiler mevcut. Kendisinin de bu kitapta dediği gibi Yaşamındaki iyi ve kötü anılarından yeni nesil gençlerin ders çıkarması lazım. Sami TUNCA’yı rahmetle anıyoruz.

Bu haber 5874 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Başkanı Muhittin Tuncel İstanbul'da

Başkanı Muhittin Tuncel İstanbul'da Bir haftadır İstanbul'da bulunan Belediye Başkanımız, Muhittin Tuncel bir takım temaslarda bulunarak, Bakan, Mi...

Kazancı Gazipaşa Yolu ÇET Projesi Tamamlandı

Kazancı Gazipaşa Yolu ÇET Projesi Tamamlandı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Antalya, Mersin ve Karaman’ın il sınırları içinde kalan Gazipaşa-Kazancı İl Yolu içi...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi