Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Gormacı Muharrem

Tarih 25 Mayıs 2010, 17:24 Editör Kazancı Haber

Meslekle kişilik bedende elbise gibidir. Nasıl ki elbise bedene uygun olduğu zaman beden rahat eder, hoş bir görünüm sergilerse kişi mesleği ile bütünlük sergilediği zaman mesleğin piri olarak anılır. Adı meslekte ölümsüzlük kazanır.

Çobanlık mesleğinde;bir Abdal Koca, bir Armutlu Hasan, bir Yeter Hasan (?), bir, Sarı Ahmet mesleğin piri olmuşlardır. Devlet büyüklerine üstün hizmet madalyası verilir. Adları parklara, caddelere verilir. Adları ile ölümsüzleştirilir. İşte bu pirlerin adları da yurtlara verilmiş. Abdal Yurdu, İbiş Yurdu, Sarı Ahmet Yurdu…

 

Köy düğünü denilince kaşık şıkırtısı  Silifke havasında kınalı keklik gibi şakıyan, kınalı keklik gibi seken Ali Dağaşan. Bahar şenliği Geleneksel saya gecelerinde, düğünde, bayramda, meydan gösterisinde devesi ile, görkücü ile Mehmet Goca akla gelir.

Çobanlık, Meravlık, kormacılık, çiftçilik en eski temel mesleklerimiz arasında yer alır. Çoban denince ilk Abdal Koca, Merav deyince Mıdış Ahmet, Muhtar denince Hacı Muhtar, Öğretmen denince, merhum Sami Öztaş, gormacı denince de Muharrem Köksoy.

 

Kişiler vardır elde ettiği bir yetkiyi, bir makamı güç olarak algılar ve bu gücü halka karşı kullandıkça yüceldiklerini sanır. Bilmezler ki lanetlenir, adları bile anılmaz. ‘’Adını anma deyyusun.’’ deyimi böyleleri için kullanılır.


Gormacı Muharrem, Muherrem olmuş, gormacı olmuş.  İkisini birleştirip silah olmamış, dolaştığı her kepirde, koyakta selam vermiş, her gördüğüne, selam almış. Bir bardak suyu paylaşmış, bir çomacı,  otlakta otlar gördüğünde, her kuzuyu kendi kuzusu bilip, üzülmüş susuz gördü ise, üzülmüş aç gördü ise, kurt kaptığında aynı acıyı yüreğinde yaşamış. Koyunun, kuzunun, keçinin, oğlağın, gormacısı değil koruması olmuş. Koyun, kuzu, çoban gormacı Muharrem bilmiş, adını öyle anmış.

 

Bugün adını saygı ile andığımız, benliğimizde yer etmiş binlerce büyüğümüz, okunur sayfa sayfa, yurt yerlerinde, kepirde koyakta. Bunların bir sayfasında da bir satırlık da olsa bir Gormacı Muharrem yazılı.


İbrahim ŞAHİN- 29-06-2007 İSTANBUL

Bu haber 1710 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültürümüz ve Anılarımız

Zafer Ustadan Nameler

Zafer Ustadan Nameler Kasabamızın yetiştirdiği ender saz ustalarından Zafer Altınsoy dan nameler....

MEHMET GOCANIN SAYA DEVESİ

MEHMET GOCANIN SAYA DEVESİ “Kazancı’da Saya yapmak” Saya, Saya sallı deve Dört ayağı nallı deve Saya geldi gördün mü? Selam verdim aldın m...

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi