Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ŞİMDİ PEKMEZ ZAMANI

ŞİMDİ PEKMEZ ZAMANI

Tarih 26 Eylül 2010, 23:21 Editör İbrahimDemirtaş

Mevsimi olduğundan ve vakti geldiğinden dolayı Kasabamızda pekmez kaynatılmak için hazırlıklar başlamış bulunmaktadır.

Mustafa Demirtaş (Karabıyık) fırın içinde sıva yaparken
 
 
Mevsimi olduğundan ve vakti geldiğinden dolayı Kasabamızda pekmez kaynatılmak için hazırlıklar başlamış bulunmaktadır.
 
Çok zahmetli bir iş olan pekmez kaynatma işi tüm zorluklara ve zahmetlere rağmen vakti ve zamanı gelince durulmuyor ve işe hemen başlanıyor. 
  
Pekmezi kaynattığımız pekmez tavası önceden kalaylatılıp hazır bekletilir. Önce fırın temizlenip tamir ve sıvası yapıldıktan sonra tava fırına terazili bir şekilde yerleştirilir pekmez tavası teraziye almak için bildiğimiz terazilere gerek yok fırını sıvayan ve tavavı koyan usta tavanın içine bir kevki su döküp o suyun tavanın tam ortasında birikinceye kadar tavanın dengesini kurup terazisini ayarlıyor ve öylece sıvasını yapıyor. En son olarak ta fırının tüm çevre temizliği yapılır ve ak toprakla bir güzel sıvanır ve hazırlık tamamlanır.
 
 
                                
 
Fırın sıvamak için sıva çamuru hazırlarken                  Pekmez tavası kenarına sıva yaparken
 
 
 
 
                                           
 
Tava konmuş sıvası bitmiş hazır halde                            Pekmez odunları hazırlanmış haşde
Bu fırın tavasının  kalay üçreti 100 lira
 
 
Daha sonra sandık sepet alınır ve asmalardan toplanan üzümler fırına taşınır ve fırın taşına dökülür.Ayaklara giyilen temiz çizmelerce iyice çiğnenen üzümlerin şırası büyük taşın önündeki küçük taşın içine dolar ve buraya atılan pekmez toprağı dediğimiz ak torak atılır ve iyice karıştırılan şıra süzülerek küçük kazanlara aktarılır.
 
 
                                           
 
Asmalarda üzümler olmuş ve pekmeze hazır halde fırına gitmeyi bekliyor.
 
 
Küçük kazanlarda biraz kaynatılır  bu kaynama süresinde   kazanın üstünde oluşan  şıranın posası alınır ve kazandan başka bir kazana süzülerek aktarılır bu aktarma sonunda şıra soğumaya ve durulmaya bırakıldıktan sonra  tekrar süzülerek fırın üzerideki pekmez kaynatma tavasına aktarılır  ve fırın ateşlenir ilk saatlerde bir kişi elinde kevgirle devamlı savurur ve pekmezin taşmasını önlemiş olur.
 
Pekmezin olmasına yakın bir kişi daha kevgirle karşısına geçer ve karşılıklım savururlar ve yardımlaşırlar.ilk saatlerde fırında yüksek ateş  yakılırken pekmezin oluşumuna yakın saatlerde fırın ateşi azaltılır sadece fırın içindeki oluşan közlerler pekmez oluşumu sağlanır.
 
Fırının içinde oluşan közde mısır,patlıcan biber,patates gibi yiyecekler közlenir  fırın çevresinde ve fırında pekmez işine hizmet ve emek veren çok kişi olur ama pekmezin olduğunu ve çıkarılacağını bir kişi bilir orada bulunan pekmez sahiplerinin en yaşlı bayanıdır.
 
Bu teyzemiz veya tamam kararını veren kişi kararını gözle bakara değil tavadan belli aralıklarla aldığı numuneleri bir kapta soğutur ve tadına bakıp öyle karar verir.
 
Pekmez çıkarılır ve tavanın dibinde biraz pekmez bırakılarak biraz daha kaynatılıp süzme bal kıvamına getirilir halk dilinde bunun adı bal bekidir.içine ceviz atıp yemeyen bunun adını da tadını da bilemez.
 
Birde bunca zahmet ve emekten sonra işin tadı ve güzelliği çıkarılan pekmez tam soğumadan önce kevgirle savurma sonucu oluşan köpüğü  içmektir.
 
Bölge halkımız ihtiyaca göre  fırındayken pekmezden cevizli bandırma,ve kurutulmuş elma,armut,erik çeşitleri,incirli ve kabak tatlıları olarak kışlık yiyecek için hazırlanır.
 
Böyle zahmetli ve yorucu bir işle yapılan ve her derde deva olan pekmez maalesef  taş elinde üreticinin elinde ambarında kalmaktadır.
  
Buna rağmen ben yinede bölge halkımıza  üzümlerinin ve pekmezlerinin bereketli ve şıralı olmasını diler kolay gelsin selamlar.
 
                                                                                                      İbrahim Demirtaş
                                                                                                      26.09.2010 / Mersin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu haber 1832 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

YAYLA KOKULU SEVDAM

YAYLA KOKULU SEVDAM başımda kavak yelleri …rüyamda dağ bayır düşleri köyün bitmek bilmez işleri, güçleri …………………..yayla kokulu sev...

Mutlu Yıllar Dileriz

Mutlu Yıllar Dileriz 2018 yılını acılarımızla, sevinçlerimizle geride bıraktık, 2019 yılı daha fazla sevinç ve mutluluk getirsin.

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi