Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kazancı Üzüm Pekmezi Yapımı

Kazancı Üzüm Pekmezi Yapımı

Tarih 07 Ekim 2017, 00:25 Editör Kazancı Haber

Karaman Ermenek Kazancı kasabamızda özel toprak fırınlarında üzüm pekmez yapımına başlandı.

Kasabamızda pekmez yapma işi yıllardır aynı yöntem ve uygulamalarla devam etmektedir Pekmez yapımı eski kültürümüz bir parçası olarak günümüze kadar devam etmektedir.

Pekmez yapımı; Üzümler bağ bozumu yapılan sandıklarda fırınlara (halk dilinde furunlara) taşınır üzümleri şehranada (şırahane) çiğneyerek şıra elde eldir, şıralar kazanlarda toplanır, Toplanan şırayı akşamdan çalma denilen olayla, Kazana taşlı (gayrak) toprak (yöreye has beyazımsı gri renkte pekmez toprağı) ile çalıp daha sonra alta çöken çökeltiyi atıp üzerindeki berrak şıra alınır, daha sonra bu şıralar furun ocağı üzerindeki ağda tavası dediğimiz büyük kazanlara dökülür. Yakılan ateşler üzerine büyük pekmez kazanlarında saatlerce kıvamına gelene kadar kaynatılır. delikli kevki veya kevgir ile savrularak dibine tutulması önlenir. Böylece pekmez elde edilir.

 

Bu fırınlarda pekmez odunu denilen kuru iledin odunu ( Ladin Agacı) yakılır. Çabuk tutuşan ve alevi çok olan bu odun kullanılır. Kasabamız meralarında kurumuş ve yıkılan bu ladin odunları özellikle pekmez kaynatmalarında kullanılır. Kasabalı yaptıkları bu pekmezin ihtiyaç fazlasını da satarlar. “Kazancı Pekmezi” diğer köylerimizdeki gibi kaliteli ve bölgede aranan pekmezlerdendir, Bizde atalarımızdan öğrendiğimiz bu geleneği günümüze kadar yaşatıyoruz.

Derleyen:Hasan Köksoy

Bu haber 5262 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket'ten

KAZANCI'DA SAYA OYUNUNUN BELGESELİ ÇEKİLECEK

KAZANCI'DA SAYA OYUNUNUN BELGESELİ ÇEKİLECEK Ödüllü yönetmen Burak Doğan, Saya belgeseli için önümüzdeki günlerde görüşmeler yapmak üzere Kazancı’ya gelecektir....

Kasabamızda 10 Kasım

Kasabamızda 10 Kasım Belediye Başkanımız ve Kasaba Halkımız Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 79 yıl dönümünü hüzünlü bir ...
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN10 Aralık 2017

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2017 Her hakkı Hasan Köksoy'a aittir. Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve Yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi