Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kazancı Üzüm Pekmezi Yapımı

Kazancı Üzüm Pekmezi Yapımı

Tarih 07 Ekim 2017, 00:25 Editör Kazancı Haber

Karaman Ermenek Kazancı kasabamızda özel toprak fırınlarında üzüm pekmez yapımına başlandı.

Kasabamızda pekmez yapma işi yıllardır aynı yöntem ve uygulamalarla devam etmektedir Pekmez yapımı eski kültürümüz bir parçası olarak günümüze kadar devam etmektedir.

Pekmez yapımı; Üzümler bağ bozumu yapılan sandıklarda fırınlara (halk dilinde furunlara) taşınır üzümleri şehranada (şırahane) çiğneyerek şıra elde eldir, şıralar kazanlarda toplanır, Toplanan şırayı akşamdan çalma denilen olayla, Kazana taşlı (gayrak) toprak (yöreye has beyazımsı gri renkte pekmez toprağı) ile çalıp daha sonra alta çöken çökeltiyi atıp üzerindeki berrak şıra alınır, daha sonra bu şıralar furun ocağı üzerindeki ağda tavası dediğimiz büyük kazanlara dökülür. Yakılan ateşler üzerine büyük pekmez kazanlarında saatlerce kıvamına gelene kadar kaynatılır. delikli kevki veya kevgir ile savrularak dibine tutulması önlenir. Böylece pekmez elde edilir.

 

Bu fırınlarda pekmez odunu denilen kuru iledin odunu ( Ladin Agacı) yakılır. Çabuk tutuşan ve alevi çok olan bu odun kullanılır. Kasabamız meralarında kurumuş ve yıkılan bu ladin odunları özellikle pekmez kaynatmalarında kullanılır. Kasabalı yaptıkları bu pekmezin ihtiyaç fazlasını da satarlar. “Kazancı Pekmezi” diğer köylerimizdeki gibi kaliteli ve bölgede aranan pekmezlerdendir, Bizde atalarımızdan öğrendiğimiz bu geleneği günümüze kadar yaşatıyoruz.

Derleyen:Hasan Köksoy

Bu haber 5951 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Başkanı Muhittin Tuncel İstanbul'da

Başkanı Muhittin Tuncel İstanbul'da Bir haftadır İstanbul'da bulunan Belediye Başkanımız, Muhittin Tuncel bir takım temaslarda bulunarak, Bakan, Mi...

Kazancı Gazipaşa Yolu ÇET Projesi Tamamlandı

Kazancı Gazipaşa Yolu ÇET Projesi Tamamlandı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Antalya, Mersin ve Karaman’ın il sınırları içinde kalan Gazipaşa-Kazancı İl Yolu içi...
GÜZEL TÜRKÇEMİZ08 Haziran 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi