Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Yaşat Beyin Korukenti

Yaşat Beyin Korukenti

Tarih 29 Kasım 2010, 09:12 Editör Kazancı Haber

Yaşat Manav, Erçevin çok değerli bir mütevellisi, her yıl on öğrenciye burs veriyor. ERÇEVin bütün toplantılarına da katılıyor. Kendisine Allahtan sağlıklı ömürler dileriz.

Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu yakasından karşıya geçerken köprünün bitiminde sağdaki eğimli koruda yer alan evlerin bulunduğu yere KORUKENT denir. Buranın yaratıcısı Hüseyin Yaşat Manav, o bir Ermenekli. Babası Mut’a göçtüğü için kendini “Mut”lu (Mersinli) olarak da kabul eder. Ama Mersin, Karaman ve Konya arasında dolaşır durur. Yani üçünden de vazgeçemez. Liseyi Konya’da okumuştur. Tüm Konyalı aydınlar onun arkadaşı ya da dostudur. 1950’li yılların başlarındaki lise hayatını Yaşat Manav şöyle anlatır: 

“Yatakhanemizde soba yoktu. Kışın -17 dereceleri sobasız yatakhanelerde geçirdik. Soğuk yatağın içine girmek başlı başına bir hadiseydi. Hepimiz hazır olur -1, 2, 3- diyerek hep birden aynı anda yatağa girerdik. Sonradan zangır zangır bir titreme. Yorgan ve battaniyeyi önce bir tarafınızdan altınıza koyar, sonra öbür tarafını sıkıca diğer tarafınıza koyar, vücudunuz sıkıca sarmalanmış bir şekilde başınızı yünlü bir başlığa geçirerek, sadece gözleriniz ve nefes almaya yetecek kadar ağzınız ve burnunuzu açıkta bırakır, o hâlde rüyalara dalmaya çalışırsınız...” 

İşte bu şartlarda Konya Lisesi’ni bitirir Yaşat Manav, babası varlıklı da olsa kaldığı okul ve ülke şartları anlattığı gibidir. O yıllarda Konya Lisesi havalı bir lisedir. Mezunlarının hepsi Teknik Üniversite, Tıp Fakültesi vb. birinci derecede tercih yapılan okullara öğrenciler girebilmektedir. Yaşat Manav bu yıl Konya Liseli’lerin mezuniyetinin 60. yılını ve Teknik Üniversite’ye girişinin 60. yılını arkadaşları ile birlikte KORUKENT’te 29 Mayıs 2010 Cumartesi günü kutladı. Arkadaşları ile birlikte olup eski günleri yâd etmeyi tam otuz beş yıldır gelenek hâline getirmişler. Yaşat Manav Korukent toplantılarına sonraki yıllar:

  • İTÜ’den mimar arkadaşlarını,
  • Mersinliler Derneği üyelerini,
  • ERÇEV’i de bu geleneksel toplantılara dahil etmiştir. ERÇEV, birkaç toplantısını Korukent’te Yaşat Manav’ın himayesinde ve mekânında yapmıştır.

KORUKENT, alanında bir ilk ve iyi bir örnektir. Özgün bir yapılaşma özelliği vardır. Açık Kapalı Yüzme Havuzları, Türk Hamamı, Saunası, Fitness ve Dans Salonları, Açık Kapalı Tenis Kortları, Buz Pateni Pistleri, Bowling Salonu, Restoranı ve Çocuk Oyun Alanı olan önder, örnek site ve rekreasyon tesisleri olarak Yaşat A.Ş. tarafından inşa edilmiştir. Bir taraftan büyüklükleri 150 ile 500 m2 arasında değişen lüx konutlar olmasına karşın; yeşil dokusu korunmuş hatta geliştirilerek güçlendirilmiştir. Daha sonraki yıllar Korukent’ten esinlenerek yapılan mekânlar çoktur. Korukent, Yaşat Manav’ın mimarlık alanındaki önemli ve havalı eserlerinden biridir. Adı üstünde ağaçlar arasında bir korunun içinde, doğa ile iç içe konutların ve spor komplekslerinin bulunduğu bir sitedir. İstanbul sosyetesi tarafından aranan ve tercih edilen mekânların başında gelir. İşte bu yıl da Konya Liseli’lerin 1956 mezunları 29 Mayıs 2010 Cumartesi günü saat 11.00’de burada toplandılar. Yaşat Bey, konuklarını ağırlarken biraz yorulsa da eski anılar, fıkralar ve dönem arkadaşlarının memnuniyeti onun yorgunluğunu fazlası ile aldı.

Sonuç olarak Sayın Yaşat Manav 60. yılların kutlaması bitmez diyor, ortaokulu bitirişlerinin 60. yılı, liseyi bitirişlerinin 60. Yılı, İTÜ Mimarlığı bitirişinin 60. yılı hep birlikte kutlanacak diye arkadaşlarına mutluluğunu ifade ediyor.

31.05.2010

Hasan ŞİMŞEK

Bu haber 3849 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üniversiteler Fair Play Kervanı KMÜ de

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üniversiteler Fair Play Kervanı KMÜ de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üniversiteler Fair Play Kervanı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde

Toros Helva ve Kechy Dondurma Word Wood Fuarında

Toros Helva ve Kechy Dondurma Word Wood Fuarında 5-8 Eylül 2018 tarihleri arasında, Ziyaret etmek isteyenler: istanbul Beylikdüzü Tüyap Fuarı HALL NO :3 STAND N...

ANKET

Kazancı Belediye hizmetlerinden ve Başkan Uğuz Tekin'den memnun musunuz..Tüm Anketler

ZAFER HAFTASI (26-30 AĞUSTOS) ANISINA-228 Ağustos 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve Yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi