Tarım Havzaları Belirlendi.


Açıklama: İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli kapsamında iklim, toprak, topografya, verim, su kısıtı gibi faktörler açısından ülke genelindeki tüm ilçeler tek tek incelenerek, Türkiye genelinde 941 tarım havzası belirlenmiştir.
Kategori: Tarım ve Hayvancılık
Eklenme Tarihi: 01 Mart 2018
Geçerli Tarih: 22 Mart 2019, 01:06
Site: Kazancı Beldesi
URL: http://www.kazancihaber.com/haber_detay.asp?haberID=3185


Tarım faaliyetlerinin planlama çerçevesinde yapılması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilen bu model ile belirlenen 941 tarım havzasında 2018 üretim yılında desteklenecek ürünler 26 Şubat 2018 tarihli ve 30344 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2018/11460 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiştir.

Bakanlığımızca 2017 yılından itibaren Milli Tarım Projesi kapsamında Havza Bazlı Destekleme Modeli uygulama başlanmış ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen Mazot-Gübre, Sertifikalı Tohumluk Kullanım, Yem Bitkileri, Fındık Alan Bazlı Gelir Fark Ödemesi Desteklemeleri bu model kapsamında yürütülmüştür.

Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, il ve ilçelerdeki kamu, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin görüşleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin Karar Destek Sisteminde değerlendirilmesi sonucunda 941 havza/ilçe bazında dağılımı belirlendi.” denildi.

Buna göre Karaman merkez ve ilçelerinde desteklenecek ürünler şu şekilde tespit edilmiştir:

Karaman Merkez * Arpa, Aspir, Buğday, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Zeytinyağı, Patates

Ayrancı * Arpa, Buğday, Çavdar, Mısır (Dane), Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf

Başyayla Arpa, Buğday, Çavdar, Nohut, Tritikale, Yem Bitkileri, Zeytinyağı

Ermenek Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Nohut, Yem Bitkileri, Zeytinyağı, Soğan (Kuru)

Kazımkarabekir * Arpa, Aspir, Buğday, Çavdar, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf

Sarıveliler Arpa, Buğday, Çavdar, Nohut, Yem Bitkileri, Zeytinyağı, Soğan (Kuru)

* Su kısıtı kapsamında belirlenen ilçelerde Mısır (Dane) üretiminde Damlama Sulama şartı aranmaktadır.