Karaman’da Bir Usta Bin Usta Projesi


Açıklama: Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen Bir Usta Bin Usta Projesi kapsamında, geçen sene kasım ayında Karaman'da açılan Taşkale zili dokumacılığı kursu tamamlandı.
Kategori: Memleket Haberleri
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2018
Geçerli Tarih: 27 Mayıs 2019, 12:36
Site: Kazancı Beldesi
URL: http://www.kazancihaber.com/haber_detay.asp?haberID=3192


Kaybolmaya yüz tutan mesleklere dikkat çekmek amacıyla Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen “Bir Usta Bin Usta” projesi yeni ustalar yetiştirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda, Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle, geçtiğimiz Kasım ayında başlayan Karaman Taşkale Zili Dokumacılığı kursu mezunlarını verdi. Mezun olan kursiyerler için Çeşmeli Kilise’de “Bir Usta Bin Usta” Projesi Karaman Taşkale Zili Dokumacılığı Kursu kapanış töreni yapıldı.

Törene, Vali Fahri Meral ile eşi Hanımefendi Zehra Meral, Karaman Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt, Karaman Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Hüseyin Küçük, Anadolu Sigorta temsilcileri, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Programda açılış konuşması gerçekleştiren Karaman Kültür ve Turizm Müdürü Kılıç, Taşkale Halısının unutulmaya yüz tuttuğunu ifade ederek, “Geleneksel sarı ve kırmızı renklerin hakim olduğu ve dünyada tek ters ilmekle dokunan Taşkale Halısı unutulmaya yüz tutmuş değerlerimiz arasındadır.

Taşkale Köyünde Kızıllar Halısı adıyla 40'ın üzerinde geleneksel motif kullanılmaktadır.

Halı dışında hah yastık, terk heybesi, hah çanta, seccade gibi hediyelik ve turistik amaçlı dokumalarda yapılan Halılarda genellikle kök boya kullanılmaktadır.

Taşkale Halılarında; Enbelli, Mihraplı, Kiliseli, Tepsi Göbekli, Çavuş Göbekli, Post Motifli, Gölük Sulu, Tek Göbekli, Atgönyeği, Kuşlu, Çöp Sulu, Dalak Göbekli, Küsen Göbekli, Mangal Göbekli vb. motifler kullanılmaktadır.” dedi.

Bir Usta Bin Usta Projesi kapsamında bugüne kadar 700’e yakın kişiye eğitim verildi. Kursiyerler MEB onaylı kurs bitirme sertifikalarını alarak mezun oldu. Bu kurslar aracılığıyla bir yandan yerel mesleklerin kaybolması engellenirken diğer yandan da gençlere istihdam fırsatı sağlanmış oldu.

7 yılda 35 mesleki eğitim düzenleyen Anadolu Sigorta’nın 2017 yılında açtığı diğer kurslar; Balıkesir’de ‘El Yapımı Sabun Üretimi’, Denizli’de ‘Buldan Bezi Dokumacılığı’, İstanbul’da ‘Şile Bezinden Giyim ve Aksesuar Yapımı’ ve Sinop’ta ‘Model Gemi Yapımı’ kursları oldu.