Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri Balkusunda kutlandı


Açıklama: Karaman'da, 741. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri düzenlendi.
Kategori: Memleket Haberleri
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2018
Geçerli Tarih: 16 Şubat 2019, 14:20
Site: Kazancı Beldesi
URL: http://www.kazancihaber.com/haber_detay.asp?haberID=3204


Ermenek ilçemize bağlı Balgusan köyünde, Karaman Valimiz Fahri Meral ve kamu kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar Karamanoğlu Mehmet Bey'in türbesine ziyarette bulunup, dua ettiler.

Ziyaretin ardından köy meydanında düzenlenen programda konuşan Vali Meral, bundan 741 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey'in yayımladığı fermanın Karaman için aziz bir hatıra olmanın ötesinde, yarınlara taşınması gereken bir miras olduğunu vurguladı.

Karaman'ın bu sorumluluğu ve duyarlılığını, tüm Türk dünyasına taşımanın mutluluğunu yaşadığını belirten Meral, şunları kaydetti:

"Mehmet Bey yayınladığı fermanla Türkçeyi devlet dili olarak ilan etmiştir. Dil bir toplumu millet yapan en önemli unsurlardan birisi ve insanlar arasında duygu düşünce inanç birliği oluşturulmasında en önemli yapı taşıdır.

Dünyanın en zengin, en köklü dillerinden olan Türkçemizin millet olmamızda, milli birlik ve beraberliğimizi devam ettirmemizde, kültürümüzü bugünlere taşımamızda yeri ve önemi tartışmasızdır.

Türkçemize sahip çıkmak, başka dillerin olumsuz etkisinden koruyup geliştirmek, toplumun da en önemli görevlerinden birisidir. Unutmayalım ki güçlü diller güçlü medeniyetlere sahip olmakla olur."

Belediye Başkanı Uğur Sözkesen de Türk Dil Bayramı'nın 741. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

Ermenek Lütfi Elvan Kent Meydanı'nda devam eden programda öğrenciler folklor gösterileri sundu.

Etkinlikte "Paldır Küldür" tiyatro grubu tarafından temsili olarak dil ile ilgili fermanın yayınlanması canlandırıldı.