Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenek İl olabilecek mi?

Naci Sözen

02 Ocak 2011, 18:58

Naci Sözen

NOT : Yeni il olması düşünülen veya tartışmaya açılan ilçeler arasında Ermenek yer almıyor. Bu durum tüm hemşerilerimizde hayal kırıklığı yarattı. İl olma istekleri yeniden yükselirken, köprü yapılması konusundaki çabalarımızın sonuçsuz kalması üzerine yazdığımız bir yazıyı tekrar hatırlayalım istedim… N.S.

 

DEVLETİMİZ,  36 KİLOMETREYE  27 KÖPRÜ İLE  4 TÜNEL  YAPIYOR

 

 

Günlük gazeteyi okurken gözüm sayfanın sağ köşesindeki bir habere takıldı. Haberin başlığı “ 36 kilometreye 27 köprü, 4 tünel “ şeklindeydi. Bu başlık bana çok  enteresan geldi ve haberin tamamını okumaya başladım. Haberin devamında  “ Bitlis ilini, Batman ilinin Baykan ilçesine bağlayan karayolunun 36 kilometrelik bölümüne 27 köprü ve 4 tünel yapılacağı, 90 trilyon liraya ihalesi yapılan bu işlerin yıl sonuna kadar tamamlanacağı, illerin valilerinin de

çalışmaları desteklediklerini açıkladıkları “ şeklinde ifadeleri yer alıyordu. Bu haberi okuyunca çok şaşırdım,  Ermenek ve çevresinde yaşayan insanların çok yalnız  olduklarını düşündüm.

Bilindiği üzere, Göksu üzerine yapılmakta olan Ermenek Barajı ve Hidroelektrik Santralı inşasına bağlı olarak oluşacak olan baraj gölü, tarihi Alaköprü ve Çavuş köyü  ile birlikte bölge arazisinin yüzde 36 oranında bir kısmını, ayrıca,  Ermenek –Kazancı-Anamur kara yolunun bir kısmını yutacağı için yeni köprü yapımı ve ulaşım yolları konusu uzun süreden beri bölge insanının en önemli sorunu olmayı sürdürüyordu.

Bu projeler kapsamında, Ermenek – kazancı arası şimdiki 26 kilometre mesafe yerine, resmi makamların, resmi olmayan  açıklamaları doğrultusunda, 70 kilometrenin üzerinde bir güzergaha çıkarılıyor, yeni bir köprü ve bağlantı yolları yapımı yerine baraj için inşa edilmekte olan servis yolu ve servis köprüsünün kullanılacağı söyleniyordu. Böyle bir yaklaşım ve sonuçta böyle bir ulaşım çözümü, yöre insanının kabul edemeyeceği bir çözüm olmakla birlikte, özellikle, Ermenek ilçesini çevresinden koparacak, Göksu vadisinin iki yakasını bir birinden ayıracak bir yaklaşım olarak değerlendirilmişti.

Barajın getirecekleri ve götürecekleri konusunda 2 yıl önce gazetede yayınlanmış olan yazıda yer alan sorunlardan sadece bir tanesi bu köprü ve yol, yani, baraj sonrası ulaşım sorunuydu. Yöre insanı, henüz sadece bu sorunla karşı karşıya geldi ve istenen çözüm önerisini yetkili makamlara kabul ettirmeye çalıştı. Bu kapsamda, ilk toplantı 24 Eylül 2004 günü yapılmış olup, sonuçta, konunun ve sorunun bir özeti ile mevcut ve muhtemel çözümler tartışılarak yöre insanının kabul edebileceği en makul çözüm önerisi ilan edildi ve bu doğrultuda tüm kurum ve kuruluşların, siyasi organların ve  halkın iştiraki ile sayısız toplantı yapıldı, Ankara ziyaretleriyle yetkili mercilere, Bakanlıklara, Milletvekillerine ve DSİ yetkililerine ulaşılmaya, sorunu anlatmaya ve çözüm önerisinin benimsenmesini sağlamaya çalışıldı.

Bu çalışmalara rağmen, gelinen noktada, önerilen köprünün kabul görmediği ve dayatılan servis yolu ile köprüsünün kullanılmasının kaçınılmaz olduğu söylenmektedir. Yöre halkının bunca fedakarlığına rağmen, önerdiği köprü/yol için gerekli olan  20-25 trilyon liranın yüksek maliyet nedeniyle üst seviyede yetkililerin karşı çıktığı, hatta, Ermenek heyetinin görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’da olduğu günlerde, kısa süreli sorunları dinleyen bir bakanımızın “ 16 milyon Euro değil bir milyon Euro maliyet bile fazla” diyerek umutları tüketmiş olduğunu da bir vakıa olduğuna göre, yöre insanımızın kendisini yalnız hissetmesi hiç de yadırganacak bir durum olmamalıdır.

Devletimiz, ülkemizin bir yöresinde, ulaşımı sağlamak için 36 km mesafede 27 köprü ve 4 tünel inşa ederken, Milli çıkarlar için, yine  devlet tarafından başlatılmış olan bu baraj  projesinin neden olduğu ulaşım sorununu çözmek konusunda bu kadar isteksiz davranılmış olması yöre insanının kendisini yalnız ve çaresiz hissetmesine neden olacaktır. Devletimizin ve üst düzey yetkililerimizin, yöremiz için de biraz cömert davranmasını, 27 değil sadece bir köprü inşası teklifimizi kabul etmesini diliyoruz.

                                                                                  DERLEYEN ;

                                                                              Av. Naci  SÖZEN

                                                                                     Kazancı/ERMENEK  

 

Bu haber 1979 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi