Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Karaman Eğitim Üssü Olacak- Hasan Şimşek

Misafir Yazar

06 Mayıs 2011, 17:40

Misafir Yazar

İlimiz milletvekillerinden biri  geçenlerde internet sitelerine düşen bir açıklamasında Karaman’ ı bir eğitim üssü hâline getireceğiz diyerek yöremiz eğitimine verdikleri hizmetleri  vurgulamaya çalışıyordu. Açıklamanın altına bir de son on beş yılda yapılan okulların listesi eklenmişti.

Sayın milletvekili mevcut okulların tamamına yakınını kendi iktidarları döneminde yapıldığını iddia ediyordu. Örneğin Ermenek Fikret Ünlü YİBO, Sarıveliler 80. Yıl Cumhuriyet, Ermenek İMKB Öğretmen okulları kendi iktidarları döneminde yapılmıştı.Halbuki bu okulların üçü de AK Parti kurulmadan önce koalisyon hükümetleri döneminde yapılmıştı.

Eğitim öğretim işlerini yakından takip etmeyenler bu asılsız söylemlerin doğru olduğuna inanır.Yöre insanımızın hangi partiye oy kullandığı ve hangi partinin  daha fazla oy aldığı beni pek ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren  yöredeki eğitim ve öğretim etkinliklerinin tümünün çarpıtılarak oya çevrilme gayretinin çok fazla olmasıdır. Eğitim öğretim, oya tahvil edilemeyecek kadar hayati bir meseledir.
Gelelim eğitim üssü söylemine, Eğitim üssü ifadesi iddialı ve insanın ruhunu okşayan, heyecan veren bir ifadedir. Konuya açıklık getirmek için “üss “ sözcüğünün ne anlama geldiğine bir bakalım: Türk Dil Kurumunun Türkçe Sözlüğüne göre, kelimenin anlamı


üs : 1. Kök,asıl, temel, esas. 2. Bazı görevleri yürütebilmek amacıyla kurulan, özel yapıları, donatımları, atölyeleri, onarım yerleri , servis alanları olan, sürekli veya geçici olarak konaklanılan yer.

Askerî anlamda ise üs: Bir askerî harekâtta birliklerin gereksinim duyduğu her türlü gerecin toplandığı, dağıtıldığı bölgenin adıdır.  Deniz üssü, hava üssü, uzay üssü gibi.
İlimiz milletvekili Karaman ilini bir “eğitim üssü” hâline getireceğiz derken kelimenin ikinci anlamını kastettiği aşikârdır.Bildiğim kadarı ile Karaman merkez, Ayrancı, Kazım Karabekir, Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla ilçelerinde “eğitim üssü “ olmaya hazır hiçbir emare yoktur.

Karaman ilinde hayırsever hemşehrilerimiz tarafından yaptırılan oldukça çok  okul binaları vardır. Benim “ eğitim seçkinleri” dediğim bu kişilerin çoğuna geçmişte verilen sözler tutulmamış, onlar incitilmiş ve kırılmıştır. Eğitim ve öğretime önem veren ve bunu da göreve başladığı ilk günlerde Karaman’ın en uç yerleşim yeri olan Dumlugöze köyünü ziyareti ile başlayan ve buradaki ilköğretim okuluna öğretmen lojmanı yaptıran Sayın Valimiz Süleyman Kahraman’ın okul yaptıran hayırsever hemşehrilerimizin karşılarına çıkan bürokratik ve teknik sorunuları süratla çözeceğine inancım tamdır.

Ermenek İMKB’nini öğretmen lojmanı, yatılı öğrenciler için yatakhanesi,spor tesisleri  eksiktir. 480 öğrenciye karşı 240’nın yatacak yeri vardır. Diğer öğrenciler okul binasına uzak olan yurt binalarında ve özel yurtlarda kalmaktadırlar. Anadolu Lisesi’nin bir yıl önce bitirilen öğrenci yatakhanesi 300 kişilik olarak Hasan Kalan tarafından yaptırılmıştır. 150 kız, 150 erkek öğrencinin kalması için geçen yıl Ağustos ayında Milli Eğitime teslim edildiği hâlde bugün tama olarak işletilir hâle gelmemiş atıl olarak bir yıl bekletilmiş ve yine de mutlu sona ulaşılamamış ancak 41 öğrencinin kalabileceği kadar bir yerin eşya ve yatak düzenlemesi yapılabilmiştir. Her iki okulun öğrencileri ve öğretmenleri okullarındaki yatakhane spor salonu  ve lojman gibi eksiklikleri nedeni ile mağdurdurlar. Karaman merkezi, Ayrancılar ve Kazımkarabekir’i bilmiyoruz ama Ermenek, Sarıvelilier’de ve Başyayla’da devlet tarafından yaptırılan  okul ve lojman sayısı son sekiz yılda  bir iki taneyi geçmez.
 
Taşeli Yöresi’nde eğitim ve öğretim Sayın Vekil’in gördüğü gibi güllük ve gülistanlık değildir. Okulların % 90’ında kadrolu öğretmenler özellikle formatör ( bilgisayar ) öğretmenler yoktur. Formatör öğretmen, bilgisayar eğitiminin geçerli olduğu günümüzde,okulun eli kolu, gözü kulağı,  kısacası her şeyidir. Geleceği okumak üzerine kurulan Taşeli Yöresi çocukları için ücretli ve sözleşmeli  öğretemenlerle dersleri doldurmaya çalışmak onlar açısından hiç de sağlıklı değildir. Kadrolu branş öğretmenlerinin istikrarlı bir şekilde dersleri girmesi esastır. Süslü, güzel ve gerçek olmayan sözlerle vatandaşların ruhunu okşamak hiç de şık değildir.

Eğitim üssü hâline gelen Karaman İli’nin Başyayla ilçesi’nin  Büyükkarapınar Köyü’nde çocuklar okul binası yetersizliği nedeni ile birleştirilmiş sınıflarda yarım gün eğitim yapıyorlar. Bu çocuklar akranları ile nasıl yarışıp rekabet edebilecekler?

Taşeli Yöresi’nde, son yıllarda yapılan okul binalarının hemen hemen hepsini hayırsever hemşehrilerimiz yaptırmıştır. Devlet yaptırılan bu okullarda ve yurtlarda kendine düşen görevi yapamamış daha doğrusu hayırseverler verilen sözler zamanında ve yerinde aslına uygun olarak yerine getirilmemiştir.

Bu dönem öncesi, Ermenek- Pamuklu’daki okulun açılışına, okulu yaptıran aile bile davet edilmemiştir. “Eğitim seçkinlerinin “ çoğu, yöneticilerin farklı davaranışlarından, tutumlarından ve uygulamalarından dolayı kırgındır, küskündür. Eğitim seçkinlerinin yaptırmış oldukları okulların hepsinde ne yazık ki var olan sorunlar bugüne kadar giderilememiştir.

Eğer “eğitim üssü “ olarak hayırsever hemşehrilerimizin yaptırdığı binalardan söz ediliyorsa bu milletvekilimizin  tanımına uymaz. Ayrıca bu binalarda da yörenin çocuklarını okutacak ciddi sayıda öğretmen açığı vardır. Devlet, ek binaların yapımında, çevre düzenlemesi ve benzeri konularda oldukça cimri davranmış. Hâlbuki “eğitim seçikinleri”nin yaptırdığı binalara ek olarak devlet ihtiyacı oranında bina yaptırmış olsa, verilen sözleri zamanında yerine getirilmiş olsa idi  o binalarda öğretmenlik yapan öğretmenlerin ve öğrencilerin bir şikâyeti olmayacak,daha heyecanlı ve istekli hâlde  çalışır olacaklardı.

Sonuç olarak, “Karaman ilini eğitim üssü hâline getireceğiz.”  açıklamasından ben bir şey anlamadım ama yöredeki “ eğitim seçkinleri”ne karşı yöneticilerin daha özenli davranmalarnı; merkezi sistemle öğrenci alan okulların eksik yapılarının süratla tamamlanması gerektiğini, yörede oldukça fazla öğretmen açığı olduğunu, öğretmen açığı nedeni ile yöre çocuklarının merkezi sistemdeki sınavlarda başarı oranının düşeceğini, hâlâ, yörede birleştirilmiş sınıflarda eğitim yaplıdığını bu vesile ile dile getirmiş olduk. 26.03.2001

 Hasan ŞİMŞEK

Bu haber 1495 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi