Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Uçak Düştü..

Naci Sözen

15 Mayıs 2011, 15:41

Naci Sözen

ERMENEK’E  BİR  UÇAK  DÜŞTÜ – (1)

 

         Bir zamanlar, insanlar, her vesile ile ve bir çok olayı anlatırken veya bir zaman dilimini belirtirken, “ Ermenek’e uçak düştüğü zaman, uçak düşmeden evvel, sonra “ gibi cümleler  kullanırdı. Ben bu olayı, daha 7-8 yaşındayken, evimizde kışın kullandığımız beyaz renkli “ kaşağı “ denilen ve sığırlarla atları kaşımakta kullanılan alet sayesinde duymuştum. Beyaz renkli ve puntolarla birleştirilmiş hafif bir saçtan yapılmış olan bu el aletinin Ermenek’e düşen uçağın parçalarından yapılmış olduğu söylenirdi. Zaman içinde bu olayı incelemek istedim. Ermenek’e başka uçak düştü mü? sorusuna da cevap aradım.

 

Ermenek’e düşen uçak hakkında ayrıntılı bilgi içeren bir kayıt veya rapora ulaşamadım. Bilgiler, hep kulaktan kulağa aktarılan hususlardı. Kazancılı Ali Çavuş (Gımış Ali /AKADOĞAN)’ın anılarını dinledim. İkinci Dünya Savaşının tüm şiddeti ile devam ettiği 1940’lı yılların başı. Almak kuvvetleri, Yunanistan ve Bulgaristan’ı işgal ederek Edirne’de sınırlarımıza dayanmış durumda. Müttefik devletler, Türkiye’nin Almanlara karşı, yanlarında  savaşa katılması için yoğun baskı yapıyorlar. Zamanın Cumhurbaşkanı Merhum İsmet İNÖNÜ ise savaşa girilmemesi için olağanüstü bir çaba harcamaktadır.

 

 Bu savaş ve ekonomik kriz ortamı sürerken, 1943 yılının Ekim ayı başlarında bir akşam üstü, Ermenek şehri üzerinde bir uçak dönerek uçmaya başlar. Halk, bağ evlerine göçmüş, fırınlarda üzüm kaynatılmakta, şehir sınırlı da olsa elektrikle aydınlatılmaktadır. Zaten, uçak bu şehir ışıkları ve fırın alevlerini gördüğü için Ermenek üzerine gelmiştir. Uçağın gürültüsü yerden duyulmakta, ışıkları yanıp sönmektedir. Yöneticiler ve halk paniğe kapılır. Bir düşman uçağının bomba atmak için şehir üzerinde uçtuğu düşünülür. Uçak daireler çizerek havada dönmektedir. Şehir yöneticileri, karartma tedbiri olarak, hemen ışıkların söndürülmesine karar verir ve elektrikler kesilir. Bahçelerdeki fırınların alevli yanışı sürmektedir.

 

Havada dolaşan esrarengiz uçak, gece yarısına doğru alçalmaya başlar ve büyük bir gürültü ile, Ermenek bağlarının alt kısımlarında olan, şimdiki, Yarase köprüsü yakınındaki bir bahçeye düşer. Bu çevrede bulunan insanlar merakla uçağın düştüğü yere koşarlar. İlk varanlardan Çolak Emin, uçak malzemelerini karıştırırken bir bomba patlar ve kolu kopar. Uçakta cephane olduğu anlaşıldığından, diğer insanlar korku içinde uzağa kaçarlar. Nihayet, şehirden jandarma gelir ve çevre emniyetini alarak gerekli araştırma başlatılır. Bu sıralarda,  bahçelerden birindeki fırının yanına, paraşütle bir insan iner. Aslında, tam yere  inemez ve bir ceviz ağacına asılı kalır. Bir başka bahçe duvara üzerine de bir kişi düşer. Meraklı ve korkulu kalabalık toplanırken, şehirdeki yetkililere de haber salınır.  Düşen kişilerden biri ağır yaralı olduğundan, kısa süre sonra ölmüştür, Diğer yabancı, yaralı olarak kurtulur ve  yetkililere teslim edilir.

 

Yere düşenlerin üzerinde, tabanca, bıçak ve ilave aletler ve gıdalar vardır. Muhtemelen, indikleri yerde düşman, vahşi hayvan ve tabiat ile mücadele etmek ve hayatlarına devam edebilmek için donatılmışlardır. Fakat, bu malzemelerden hiç birine ihtiyaç duymamışlardır. Sonradan anlaşılır ki, bir Alman uçağı, yolunu şaşırarak bölgeye gelmiş veya bölgeden geçerken arızalanmıştır. Uçaktakiler, nerede olduklarını bilmediklerinden, hiç olmazsa ışık olan yere inelim, belki, bizi bulup kurtarırlar diye Ermenek üzerine gelmişlerdir. Uçağın yakıtını bitirene kadar uçmuşlar ve sonunda paraşütle atlamışlardır.

 

Uçak enkazındaki silahlar, cephane ve cihazlar yetkililerce teslim alınarak şehre götürülür. Ölü ve yaralılar da şehirdedir. Üst makamlara haber verilir ve yaralı tedaviye alınır. Daha sonra, Karaman üzerinden Konya’ya gönderilir. Uçağın gövde enkazı yerinde kalmış olduğundan, çevreden gelenler  tarafından paylaşılır. Özel alaşımlardan yapılmış olan, hafif ve dayanıklı gövde saçları, Ermenek demirci ve saç ustalarına ulaşır. Böylece, uçağın parçaları, çevredeki bir çok köylünün evine ev ve el aletleri olarak dağılmış olur.

 

Ermenek ve çevresine başka uçak düştü mü ? sorusunun cevabı elbette “ düştü “ olacaktır. Hem de 3 uçak daha düşmüştür. Bu uçakların ne zaman ve nereye düştükleri konusunu da gelecek sayımızda aktaralım…..

 

DERLEYEN  : Av. Naci SÖZEN / Ağustos 2007 – KAZANCI / ERMENEK

 

 

 

NOT : Bu yazının yayınlanmasından yıllar sonra, internet ortamında yazıyı okuyan muhterem bilim adamı hemşerimiz Rektör Prof. Tahsin KESİCİ, yakın bir geçmişte beni telefonla arayarak, bu uçağın, çocukluğunda, Ermenek bağlarındaki bahçelerinde, bir sonbahar akşamı, pekmez kaynatırlarken kendi bahçelerine düştüğünü, söyledi. Bu kadar zaman sonra, bu ayrıntıları nasıl toparladığımızı sordu ve birkaç ilave bilgi verdi. Uçak düştüğü devirlerde,  yöre insanımızın her konuda duyarlığı, işbirliği ve yardımlaşma duygularının en üst seviyede olduğunu, modernleşmek ve çağdaşlaşmak, bilime ve medeniyete ulaşmak için insan üstü gayretler sarf edildiğini anlattı. Elektrik enerjisinin 1934 yılında etrafı aydınlatmasına paralel olarak, yöresel kooperatifler kurulduğunu, Ermenek Ahali Bankası adında bir banka,  fakirlere yardım için bir kurum olduğunu, bandosu, tiyatrosu, gazoz (Ermenek gazozu), fabrikası (Ermenek ayakkabısı), helva ve yağ (cevizden) üretim tesisleri olan modern bir şehir ortaya çıktığını, bunun  Belediye Başkanı merhum Emin Hami KOÇAŞ (Üniversite mezunu eczacı) öncülüğünde gerçekleştirildiğini anlattı. Bir Ermenek sevdalısı olan Sayın Hocamız  Tahsin KESİCİ’ye saygılar sunuyor uzun ömürler diliyoruz...  N.S.  15 Mayıs 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1528 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi