Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kaçırılmayacak Fırsat 6111- Gülcan Gümüş

Misafir Yazar

27 Mayıs 2011, 09:10

Misafir Yazar

Peki bu kanun nedir diye soracak olursanız bu kanun kamu kurum ve kuruluşlarına olan hatta  birçok sivil toplum kuruluşuna olan  borçların yeniden  yapılandırılmasıdır. Bu kurumlar; vergi daireleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Elektrik İdareleri.  Su İdareleri, bazı sivil toplum kuruluşlarıdır 31.12.2011 tarihinden önceki dönemleri kapsayan kesinleşmiş ve kesinleşmemiş borçları kapsıyor.

 

Kesinleşmiş borçlarda 31.12.2010 arihinden önce tahakkuk etmiş ve vadeside bu tarihe kadar olmalıdır. Bu nedenle vergiler açısından bakıldığında en son 2010 Kasım dönemi beyanlarının bu kanun kapsamına girdiğini görmekteyiz.

 

Mükelleflerin başvuruda bulunmaları halinde bu güne kadar hesaplanan gecikme zamları iptal edilip, onun yerine TEFE-ÜFE hesabı yapılır ve borç bu günkü haline getirilir. Tek seferde ödemeleri halinde mükellefler çıkan bu rakamı 30.06.2011 tarihine kadar ödeyeceklerdir. Taksitli ödemek istemeleri halinde 6,9,12 ve 18 taksit olarak ödeyebilirler. Taksitler iki ayda bir ödenecektir.

 

Kesinleşmemiş borçlarda ise devam eden davalardan vaz geçmek kaydıyla bu kanundan yararlanılabiliyor. İnceleme aşamasında olan firmalar için durum farklı. İncelemelerin 25.02.20011 tarihinden önde başlaması ancak sonuçlanmamış olması halinde incelemenin sonuçlandığı andan itibaren bir ay içerisinde baş vuruda bulundularında 6111 sayılı kanun hükümlerinden yararlanabilirler.

 

Daha önceden tutanak tutulmuş ve henüz ihbarnamesi gelmemiş cezalarda bu kanun içerisinde taksitlendirilebiliyor.

 

Yine bu kanun çerçevesinde firmaların stoklarında  fiilen olup, kayıtlarında olmayan yada kayıtlarda olup fiilen olamayan  stokların düzeltilmesi yapılabiliyor. Türk Ticaret Kanununda  01.01.2012 tarihinde uygulamaya gireceğini düşünürsek blançoların  düzeltilmesi için büyük bir fırsat.

 

Gelir, Kurumlar ve KDV yönünden matrah arttırımında bulunanların bu dönemlerdeki defterleride incelenmeyecek. Tibii bazı istisnalar hariç. Mesela sahte muhteviyatı itibariyle yanıltıcı  belge düzenleyenler bu kanunun bu maddesinden yararlanamazlar.

 

Gelmiş geçmiş en kapsamlı yapılandırma kanunundan yararlanma fırsatını kaçırmayasınız diye sonkez  değerli hemşerilerime hatırlatmak istedim.

 

Saygılarımla

Gülcan Gümüş  S.M.M.M.

27.05.211

Bu haber 1691 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi