Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Taşeli'nin Hali Perişan-Hasan Şimşek

Misafir Yazar

01 Haziran 2011, 10:22

Misafir Yazar

Köylüler sabahları patpat denilen bahçe motorları ile tarla ve bahçelerine çalışmak için gitseler  de içlerinde bir sıkıntı, kaygı ve endişe var. Bir defa çoğu kredi kartlarının  borçları nedeni ile icra takibindeler. Geceleri kart borçları onları yatakta rahat uyutmuyor. Mazota gelen zamlar onları perişan etmiş durumda. Geçimini % 95 tarım gelir ile sağlayan Sarıveliler ve Başyayla’da Ziraat Bankası Şubesi yok.

Geçen yıllar ürettikleri ürünler yok pahasına satıldı ya da tarlada bahçede ürünler elma örneğinde olduğu gibi ağacın dalında çürümeye terk edildi.

Kuş gribi nedeni ile evlerinde besledikleri üç beş tavuk yok edilmiş, yasaklanmış, yumurtayı ve tavuk etini marketlerden satın alır duruma gelmişler.

Köylüler koyun keçi beseleyemez, kırda bayırda dolaştıramaz hâldeler, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri çobanların acımasız takipçisi olmuş, yaşam alanlarından sürülüp çıkarılmak, yok edilmek istenmiş. Çobanlar sürekli tehdit ve baskı altında, korku ve endişeyle yaşamlarını sürdürüyorlar.
Halkımız  yöremizdeki bitirilen hayvan varlığı nedeni ile kurbanlarını kesmekte zorlanmışlar ve çok yüksek fiyattan kurbanlık almak zorunda kalmışlardır. Ödemelerde sıkıştıkça kredi kartlarına başvurarak yukarıda  ifade ettiğim gibi bankaların birer kremalı  kazanç kapısı olmuşlar. Çünkü bankalar kredi kartları ile % 30 varan faizle para veriyorlar. Almasınlar diyemezsiniz, mecburen evdeki yiyeceğini ekmeğini almak ve çift  motoronu hareket ettirmek için o kredi kartını kullanmaya muhtaç hâle gelmişler.

Kırlarda ve yaylalardaki taraları ve meraları kadastro ile ilgili iyi rehberlik yapılmadığından, işin ciddiyeti  hakkında yöre milletvekilleri tarafından bilgilendirilmediklerinden şahıs  malları ve köy meraları orman arazisi kapsamına sokulmuş ve köylüler nefes alamaz duruma gelmiş. Köylülerin özel toprakları ve köy meraları kadastro ölçümü yapanların keyfi davranışlarına –kanuna aykırı eylemlerine- göre yapılmıştır. Köylüler bu durumdan son derce rahatsızdır. Maddi kayıpları çok büyüktür.

Kadastronun yapıldığı yerlere ölçüm biçim yapıldığı sıralarda ne yazık ki yöre milletvekilleri hiç gelmemiş ve halkın sorunları ile uzaktan yakından ilgilenmemişler, onları aydınlatma görevi yapmamışlardır.Taşeli’nde düzgün kadastrosu yapılan, köylüleri mağdur edilmeyen hiçbir köy yok gibidir.

Her eved olmasa da iki üç evde bir üniversiteyi  bitirmiş, master yapmış gençlerin iş beklediklerini gözledik.  23- 30 yaşlarnıda işsiz güçsüz dolaşan iş bekleyen gençlerimizin haleti ruhiyesini anlamak hiç de zor değildir. Ülkemize  ekonomik kriz Avrupa ve Amerika’dan altı yıl önce  ( 2001’de )  geldi. Ülke ekonomisi yeniden yapılandırıldı. Herkes acı reçeteyi tattı ve koalisyona ortak olan partiler seçimleri kaybederek ağır bedel ödedi. Kurulu bir düzenin üzerine oturan 12 Eyül ürünü olan  bu hükümet işsizliğe çare olamamıştır. Ülke genelinde olduğu gibi yörede de halkımızın en büyük sorunu çocuklarının bir işe girememesidir.

Okullarımızda  130 ile150 bin arasında öğretmen açığı olduğu bilinmektedir. Bu hükümetin kadrolu öğretmen istihdam edecek parası  yoktur. Var olarak görülen para borç pardır.Bu hükümet 28 milyar dolarla aldığı borcu 450 milyar dolara çıkarmıştır. Var gibi görülen bolluk ülkemizdeki faizli borç paradır. Bütçeyi bir türlü düzeltip kadrolu memur alamamışlardır. İMF’nin 2001 tarihinde verdiği talimatı bugün de  harfiyen uygulamaktadırlar. Bir okulda ortalama olarak kadrolu ( 1500TL ), sözleşmeli  ( 1000 TL ) ve saat ücretli ( 350- 600 TL ) olmak üzere üç ayrı statüde öğretmen çalıştırılmaktadır. Üçü de aynı okul mezunu insanlardır. Bizim yörede çalışanların çoğu sözleşmeli ya da ders ücretli olduğundan kolaylıkla çalıştıkları okullardan kopmalarına neden olmaktadır.Bu da okuldaki eğitimi aksatmaktadır.

Geleceğimiz olan çocuklarımız hayırseverlerimiz tarafından yaptırılan okullarda öğretmensiz olarak sınıfa girmektedirler. Bu çocuklar ülke genelinde 1,5 milyon yaşıtları ile sınavalarda yarışmak zorundadır. Öğretmeni olmayan bir okulda okuyan bir öğrenci  diğer akranları  ile nasıl eşit şartlarda yarışacaktır?

Hayırsevreler tarafından yaptırılan okulların rantını yiyen iktidar milletvekilleri ve daire mürdürleri bu okullara öğretmen göndermekte çaresizdirler.

Geçen aylarda Güneyyurt Beldemizde bir ana okulu yapıldı, bir lisenin temeli atıldı, inşaatı devam ediyor. Ortalıkta devletin  temsilcileri ve milletvekillerimiz yok! Bir yerleşim biriminde  AK Partili olmayan bir belediye tarafından hizmet üretildiğinden ne yazık ki temel atma ve açılış törenlerine Milli Eğitim Müdürü dahi davet edildiği hâlde açılışa ve temel atma törenine gelmiyorlar.  Bu davranışları açıkçası kınıyorum. Hizmet üreten, iş üreten herkese, eşit davranmak devletin birimlerinin görevleri arasında olduğu bilincini taşıyoruz.
Bu seçimlerde AK Parti’ye iki milletvekili  fazla, biri yeter anlayışı ile hareket edip oy kullanmak isteyen ve  iktidara bir uyarı mesajı verelim diyen seçmen sayısı bir hayli yüksek görünüyor. Mevlüt Bey’in güler yüzüne, sıcak tavırına artık aldanmıyoruz. Dokuz yıldır hizmet üretmede nerede idiler de son iki ayda seçimler arifesinde temel atıp ihale veriyorlar diye yakınan dert küpü seçmenler var.
 Sarıveliler’e  Ziraat Bankası Şubesi sözü verme, halkın seçtiği başkanı etkisizleştirmek için her türlü çarelere başvurma, Başkanın yapmaya çalıştığı hizmetlere takoz koyma  ve nice  vaat edilen ve buharlaşan sözler nereye  gitti  diye soran ateşli seçmenleri de hatırlatalım..

Tüm bu olumsuzluklara rağmen yukarıda değindiğimiz, meraların kullanılması ve hayvancılğın yaygınlaştırılması gibi konularda halka bir iki yıldır kolaylık gösterildiği ve yapılan hatalardan geri dönülmeye başlandığı da bir gerçektir. Ama Ak Parti yönetiminin seçilmiş Belediye Başkanlarına baskıları da dayanılmaz boyuttadır. Başkanlar hizmet üretmek ve enerjilerini halkın hizmetine yoğunlaştırmak gibi bir işlevleri varken gelen müfettişlere aslı astarı olmayan iftiralar hakkında savunma verme gibi bir duruma getirilmiştir.

Sayın vekillerim, şimdi köylere ve beldelere- seçimlere bir ay kala kanalizasyon ve benzeri işlerin  yapımı için temel atma törenleri yapıyorsunuz. Dün ya da bir önceki gün neredeydiniz? Sizi kim engelledi? Bel Pınarı ( 1890 m ) Beli’ni ve Kara Hasan Gediği’ ni kış kıyamet oldu da aşamadınız mı? Kaymakamımız yöreye kolay ulaşasanız diye helikopter pisti de yaptırmıştı ama anlaşılan o ki o da işe yaramadı?  Çok geç kaldınız artık eskisi kadar inandırıcı olamıyorsunuz. 23.05.2011

TAŞELİ’NİN HÂLİ PERİŞAN

Misafir Yazar –Hasan Şimşek

Bu haber 1686 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi