Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

KARAMANDA SEÇİMİNİ KİM KAYBETTİ ?- Hasan ŞİMŞEK

Misafir Yazar

23 Haziran 2011, 09:47

Misafir Yazar

Şüphesiz bu seçimin başmimarı Başbakan Sayın Tayyip Erdoğan’dır. Seçimi almak için bütün enerjisini  maddi ve manevi varlığını son sınırına kadar kullandı ve ülke genelinde geçerli oyların % 49,89’unu alarak 326 milletvekili ile meclise girmeyi başardılar. Ülke genelinde seçimini galibi tartışmasız AK Parti’dır.

 

İlimiz Karman’a gelince, şüphesiz seçimin galibi Mevlüt Akgün’dür. Sayın Lütfi Elvan’ın seçimler yapılmadan önce seçileceği hususunda yüzde yüz bir kanaat oluşmuştu. Karaman’da seçim mücadelesi Fikret Ünlü, Hasan Çalış ve Mevlüt Akgün arasında geçti. Uzaktan bakıldığında kesin olarak bu seçimin Fikret Ünlü ile Hasan Çalış arasında geçeceğini ve Fikret Ünlü’nün bu seçimi alabileceğini düşünüyorduk. Mevlüt Akgün’e ise hiç şans tanımıyorduk. Seçimlere iki  ay kala Taşeli  halkının AK Partiye sıcak baktığı ve eğiliminin o yönde olduğunu gördük. Bu eğilimi gördüğümüz hâlde ilimiz Karaman’dan seçilcek olan iki milletvekilinin de AK Parti’ den olmaması gerektiğini, iki dönemdir seçilen Mevlüt Akgün’ün güler yüzünden başka Taşeli’ne hatta Karaman merkeze  önemli  hizmet vermediğini düşündük. Bu nedenle ilimiz Karaman’a ve Taşeli Yöresine daha iyi hizmet vereceğini düşündüğümüz  Sayın Fikret Ünlü’ye açıktan destek verdik. Halkımız tercihini Mevlüt Akgün’den yana kullandı. Fikret  Ünlü seçimi kaybetti. Aslında seçimi kaybeden Fikret Ünlü değil Karaman merkez ve  Taşeli Yöresi halkı oldu. Fikert Ünlü’nün yöremizin temel sorunlarına yapacağı katkıları algılayamadılar. Mevlüt Bey’in Bucakkışla- Ermenek yolunu, Kuşyuvası yolunu-tünelini (?! )   ihaleye verdik vaatlerini tercih ettiler. Mevlüt Bey’in geleceğe yönelik vaatlerini yeterli bularak Taşeli halkı  verdikleri oylarla Mevlüt Bey’i üçüncü defa ödüllendirdiler. Dokuz yıldır bankasız bırakılan  Saırveliler de ilçe merkezine banka şubesi getirmeyi  bir oy pazarlığına dönüştüren siyasi zihniyete oylarını bolca veriverdiler. Ama önlerinde koskoca duran Adliye  Binası ve 80. Yıl Cumhuriyet Okulun yapılmasında büyük katkısı olan  Sayın Fikret Ünlü’yü   görmek istemediler.

Taşeli Yöresi halkı, Türkiye genelinde Ak Parti yönüne estirilen rüzgarın etkisi ile kendi bağrından çıkan adama oy vermekte çok nazlı davrandı. Sayın Mevlüt Akgün’ü kendileri adına iş takip edebileceğini düşünürek Ankara’ya göndermekte bir sakınca görmediler. Olumsuz kanıya vardıkları bir kişi üzerinde tekrar ısrarcı olmanın inceliğini doğrusunu isterseniz ben de anlayabilmiş değilim.

Fikret Ünlü’nün seçilmesini önlemek için Sayın Nimet Çubukçu’nun, Sayın Ömer Dinçer’in Karman’a,  Sayın Ahmet Davutoğlu’nun  Sarıveliler, Başyayla, Güneyyurt ve Ermenek’e gelerek miting yaptıkları ve oy toplamak için çalıştıkları bir gerçektir. Şimdi Taşeli halkına soruyorum, bu adını saydığımız  Sayın kişiler Sayın Mevlüt Akgün’e kefil oldular mı? Kendileri  yöre adına neler yaptılar ve yapcakalar, önümüzdeki aylarda ve yıllarda göreceğiz.

 

Ak Parti’nin güçlü ve özverili bir dayanışma içinde seçime asıldıkları ve kazanmak için kollektif olarak çok çalıştıkları seçim sonuçlarından bellidir,  sayısal gerçek ortadadır. MHP’de ikinci sıradaki adayı Sayın Hamza Koçak’da Sayın Çalış ile canla başla çalışarak seçim sonuçlanıncaya  kadar yiğitçe mücadele ettiler. CHP’nin adayı Sayın Osman Koçak ise daha ön çeçimin yapıldığı gün olumsuz tepkisini ortaya koyarak partide çalışmayacağını söyleyerek isitifa etmeye kalktı. CHP Ankar Yönetim’ninin bu tepki karşısında ilk günden önlem almaması bir basiretsizlik örneğidir. Şayet CHP ikinci sıra adayı Sayın Koçak birinci sırda aday olan Sayın Fikret Ünlü ile birlikte çalışmış olsalardı. Fikret Bey Ankara’ya gidecekti. CHP önümüzdeki seçimlerde Karaman’dan bir ya da iki milletvekili çıkarmayı düşleyorsa il örgütlerini A’dan Z’ye yeniden modern kafalarla yapılandırmak zorundadır. Bu kafa ile bir yerlere varmak TBMM ye temsilci göndermek hele hele böyle kritik seçimi olan illerde seçimi almak düşünülemeyecek kadar zordur.

 Seçimin galibi şeklen Sayın Mevlüt Akgün’’dür. Verdiği sözler ve vaatler önümüzde duruyor. Başta dokuz yıldır Sarıveliler merkeze sözünü verdikleri hâlde bir türlü gerçekleşmeyen ve iğreti olarak açılan banka şubesinin gerçek anlamada açılmasını  bekleyeceğiz. Ziraat Bankası sözünü de öbür cebimize koyacağız.Sarıveliler halkının bir rüyası olan Kuşyuvası tünellerinin yapılma aşamasını aşama aşma izleyip sonuçlarını ve diğer vaatlerini  takip edeceğiz. Edeceğiz ama Sayın Mevlüt Akgün’ün bu seçimlerden sonra Taşeli halkına vereceği bir hesabı olmayacaktır. Çünkü Ak Parti tüzüğü gereği bir milletvekili dördüncü defa üst üste aday olamıyor. Bu bakımdan onun Taşeli’ye vereceği bir hesabı yoktur. Diğer belde ve ilçelerde olduğu gibi Sarıveliler halkı da  üçüncü defa Sayın Mevlüt Akgün’e  açık çek verdi. Ne diyebiliriz? Hayırlısı olsun!

Karaman ilinde seçimi kaybeden Fikret Ünlü değil, hizmet alamayacağını düşündüğümüz Taşeli halkıdır. Karaman merkez bilinçli bir  şekilde tahrik edilerek Fikret Ünlü’ye oy vermemştir. Fikret Bey’in merkezde aldığı oy oranı  % 16, 30’dur. Normalinde en azından Ermenek’teki oranı yakalaması gerekirdi.  Kâzimkarabekir’de  % 13,11, Ayrancı’da  % 24,13, Başyayla’da  % 9,28, Sarıveliler’de % 26,33, Ermenek’te % 30, 56 dır.  İki tane Ermenekli aday çıkmasın diye Karaman merkez Fikret Bey’e oy vermemiştir. Taşeli halkı da  tatlı propaganda sözleri ve vaatlere inanarak Mevlüt Bey’in Ankara’ya gitmesine  çok büyük katkı yaptı. Ankara’ya Fikret Bey’i göndermiş olsalardı, Karaman’da yapılan ve uygulama aşamasında olan projelerin takibini yapacak, aksayan yönleri gidermek için iktidarı murakabe edecekti.

 

Sonuç olarak Taşeli halkı hemşehrisi Fikret Ünlü’yü TBMM’ye göndermemiş, bizer göre, yöreye hiçbir katkı ve hizmeti olmayan ama bol keseden vaatlerle ve gülücüklerle halkımızın gönlünde taht kuran Mevlüt Bey’i Ankara’ya gitmesi ve kendilerini temsil etmesi  için vize vermiştir. Kaybeden Taşeli halkı, kazanan da AK Parti değil sayın Mevlüt Akgün olmuştur.

 Sayın Lütfi Elvan ve Sayın Mevlüt Akgün vekillerimizi seçildiklerinden dolayı  tebrik eder, ülkemize, ilimize  ve yöremize hayırlı hizmetler vererek bizi mahçup etmelerini dileriz.

14.06.2011.           Hasan  ŞİMŞEK

Bu haber 1856 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DUVARDAKİ TÜFEK KİMİN OLACAK ?27 Mayıs 2020

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi