Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KIBRIS BARIŞ HAREKATI KUTLANIYOR

Naci Sözen

22 Temmuz 2011, 21:43

Naci Sözen

Kıbrıs Şehitleri Anısına…) Türk Milleti’nin  bir ferdi ve Cumhuriyetimizin çağdaş bir vatandaşı olarak, bu gün için   sahip olduğumuz, Millet, Vatan, Devlet, Bayrak, Bağımsızlık ve Cumhuriyet gibi Milli varlıklarımızı  ve manevi değerlerimizi, bize bırakmış olan tüm aziz şehitlerimizi ve özellikle, kutlamaları sürmekte olan Kıbrıs Barış Harekatı şehitlerini, sonsuz rahmetler, saygı ve minnetlerle  anıyoruz.

Kıbrıs Türkünü, Rum mezaliminden kurtarmak ve çağdaş dünyanın şerefli bir üyesi olarak, varlığını sürdürmeleri için yapılmış olan bu harekatta nice isimsiz kahramanlar ortaya çıkmış ve zaferler kazanılmıştır. Harekatın en sıcak günlerinde, İzmir Pilotaj Eğitim Merkezinde, öğretmenimiz olan Binbaşı Fehmi ERCAN, adaya görevlendirilmiş ve kara birlikleri eşliğinde ilerleyerek,  yer hedeflerini, uçaklara  tarif etmekle görevlendirilmişti. Kısa bir süre sonra şehit oluğu haberini almış ve tarifsiz bir üzüntü yaşamıştık. Ercan Havalimanı ismi, şehit öğretmenimizin anısına verilmiştir.
Kıbrıs Harekatı kahramanlarından biri de askerliğini komando olarak yapmak isteğiyle sevk alan ve sonrasında, bu harekata katılan askerlerden biride Ermenekli Ali Çavuş idi. Harekatın en şiddetli günlerinde şehit olanlar, adada tanzim edilen şehitliğe defnedilmekte, bazıları da imkanlar ölçüsünde, Anadolu’ya nakledilmekteydi. Değerli hemşerim/kardeşim  Sayın Sacit EREN tarafından bana gönderilen,  mezarı Kıbrıs’ta bulunan,  bu aziz şehidimizin mezarının resmini görünce geçmişe ait anılarımı gözden geçirdim. Mezar taşında “ Ali KARPUZCU, Piyade Çavuş, ..7.1974, 47 “ yazıyordu.  Belli ki, ilk harekatta şehit olmuş, adada defnedilmiş ve 47 sıralı şehit mezarına konmuştu.Kıbrıs Harekatının hemen sonrasında göreve başladığım Konya’da, bu olaydan bir vesile ile haberdar olmuştum. Karpuzcu ailesi çok geniş ve Ermenek dışında yaşayan, bir çok iş kolunda başarı ile faaliyet gösteren bir aileydi.  Ailenin bir kolu Ankara’da eczane deposu sahibi, diğer bir kolu da İstanbul’da triko, tekstil şirketleri sahibiydi.  Yakın akrabam Sayın Hüsnü ALTINTAŞ, bu ailenin yakınıydı. Şehit Ali Çavuşun İstanbul’da yaşayan Karpuzcu ailesinin oğlu olduğunu anlatmıştı.

Ermenekli şehitlerin isimlerinin ve künyelerinin,  Çanakkale şehitliği (İ. AYDOĞDU),  Kore Şehitliği (A. ÜNLÜ), Afyon Şehitliğinde yazılı olduğunu biliyorduk. Hatta, Büyük Taarruz sırasında şehit olan bir kaç Ermenekli askerin, Alaşehir Şehitliğinde yattıklarını ve mezar taşlarında “ Ermenekli Askerler” yazılı olduğunu, arkadaşım Sayın Durmuş AKIN anlatmıştı. Sözün kısası, Ermenek ve çevresi insanı (Taşeli erleri), Filistin cephesinden Basra’ya, Sarıkamış harekatından Çanakkale Savaşına, Sakarya’dan Büyük Taarruz, Kore Savaşından Kıbrıs Harekatına ve son olarak da lanetlenmiş Bölücü Terör mücadelesine katılarak canlarını ve kanlarını feda etmişlerdir. Vatan ve Millet uğruna can veren bu aziz hemşerilerimizi  (şehitlerimizi) rahmetle ve minnet- saygı ile anıyoruz…

Kıbrıs Şehitliği’nde mezarı objektiflere yansıyan, Ermenekli Piyade Çavuş Ali KARPUZCU’nun, yıllar önce haberdar olduğum,  İstanbul’da yaşayan, Ermenekli Karpuzcu Ailesinin oğlu olduğunu düşünmekteydim. Aziz şehidimize Allah’dan sonsuz rahmetler, ailesine, sevenlerine ve tüm Ermeneklilere sabırlar ve selamlar sunuyorum….
Hatırlamakta fayda olduğu düşüncesiyle özetlemek isterim ki,  Kurtuluş Savaşı sırasında, TBMM görüşmelerinde, seferi stokların azalması üzerine, cephedeki erlere, sabah kahvaltısında verilecek olan siyah zeytin sayısının 3 veya 5  adet olması konusunda şiddetli tartışmalar yapıldığını, Meclisin, Kayseri’ye taşınmasını teklif edenlere karşı duranların, “Ankara’da kalacağız ve düşman bizi burada, kurtuluş çareleri araştırırken bulacak “ sözleriyle karşı çıktılarını, genç  kuşaklara anlatmak, vatana sahip çıkmalarını öğütlemek zorundayız.. 

Milletçe   kutlamakta olduğumuz “Kıbrıs Barış Harekatı “ münasebetiyle, Milletimiz,  Vatanımız, Bağımsızlığımız, Bayrağımız ve Cumhuriyetimiz  uğruna, en değerli ve kutsal varlıkları olan canlarını, bedenlerini feda  eden aziz şehitlerimizi sonsuz rahmet ve şükran duygularımızla  bir kez daha anıyoruz, şehitler unutulmamalı, diyoruz… 
 Yazan (Derleyen )  : Av. Naci SÖZEN,   22.07 2011 

Bu haber 2144 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi