Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

YÖREMİZ SES SANATÇILARI

İbrahim Şahin

25 Mayıs 2010, 23:38

İbrahim Şahin

Halk kültürünün ve ‘’Halk Türküleri’’ nin kaynağı tarihi insanlık tarihi kadar eskidir, ne var ki geçmişte okuma yazma imkânının olmayışı sonucu büyük bir kısmı yaşayanları ile sınırlı kalmış, yaşayanlarının ölümü ile unutulmuştur.
 
Site olarak bizlerin de amacı unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü gün ışığına çıkarmak, yaşayan kültürümüzü yarınlara taşımaktır.
 
Yöremizde geçmişe yönelik bilebildiğimiz ilk halk ozanı dünyanın tanımış olduğu Karacoğlan’dır. Kasabamızda tespit edebildiğimiz ilk saz çalan Topçu Osman Oğlu Muharrem Köksoy’dur. Muharrem Köksoy, Hüseyin Keleş’e öğretir. Hüseyin Keleş Zafer Altınsoy ve Ömer Ünlü’ye öğretir. Ömer Ünlü kardeşi Ali ünlü’ye  öğretir.
 
Ethem ATAY kendi kendine öğrenir. Abisi Fahrettin KENDİ KENDİNE ÖĞRENİR.
 
Yine yöremizden Durmuş TEKİN, uzun yıllar Anamurlu çalgıcıların yanda yer alarak klarnet çalmayı öğrenir. Yukarı mahalleden Mehmet YILDIRIM (Türk Mehmet) keman, Davul Süleyman Ünlü İlk çalgı ekibini oluşturur. Bu çalgı ekibi Ermenek yöresinin ilk çalgı ekibi olup uzun yıllar düğünlerde çalmışlardır. Mehmet YILDIRIM ölünce görevi oğlu Nevzat YILDIRIM  devralmıştır. Nevzat YILDIRIM’IN ölmesi ile görevi Ömer Ünlü üslenmiştir.
Çalgı ekibinde çoğunluk tek çalgı aleti çalarken Ömer Ünlü, saz,cümbüş.davul,keman gibi  değişik çalgı aletlerini çalmaktadır.
 
Farklı Dönemlerde davul ve klarnette Ümüt Türker yer almıştır. Darbukada Faruk Gürbüz yer almıştır.
 
Ali Ünlü kendisini geliştirerek müzik evi açıp kendi CD ve kasetlerini çıkartmakta aynı zamanda Anamur ve Alanya otellerinde sahne almaktadır. Son yetişenlerden İbrahim Turan orkestra kurarak düğün programlarına katılmaktadır.
 
Bunların dışında Uluköy Mahallesinden Fahrettin Atay,  Ziya Koç - Sami Koç ( Tat İbrahim  oğulları), Ahmet Ünlü (zabıta) Ramazan İşleyen de saz çalanlar arasındadır. Yukarı Malle’den Hüseyin Altınsoy (Tığkula’ın Hacı oğlu.) Türbeseki Mahallesinden Hasan- İbrahim Demirtaş, Mustafa Şahin saz çalanlar arasındadır.
 
Radyomuzda; Ali ünlü, Zafer Altınsoy, Ethem Atay’ın eserleri yayınlanmaktadır.  Diğer ses sanatçılarımıza ulaşamadığımızdan eserlerini yayınlayamıyoruz. Diğer ses sanatçılarımızın ve ses sanatçılarımızı tanıyanların bizlerle yazışmaya geçmesini bekleriz.
 
Ulaşabildiğimiz her hemşerimizin değerlerini hemşerilerimizle paylaşmak isteriz.
 
KAZANCI’YA AİT TÜRKÜLER
 
Kazancı’ya ait ilk şiir Sami Tunca tarafından yazılmıştır. Sami Tunca tarafından yazılan şiir yıllarca Kazancı’nın övünç kaynağı olmuştur. Daha sonra Husahmettin Erdem, Naci Sözen, İbrahim Türker, Nene Özdemir, İbrahim Şahin, Hasan Köksoy, Hayrettin Demirtaş, Gürcan Demirel tarafından Kazancı için şiirler yazılmıştır.
 
Kazancı için ilk türkü Ali Ünlü tarafından bestelenmiştir. Başka besteler Zafer Altınsoy ve Ethem Atay tarafından yapılmıştır.
 
KAZANCI
 
Dolaştım âlemi gezdim cihanı
Kuramadım hiçbir yere mekânı
Bulamadım senden sadık yâri
Sana sevdalıyım sana kazancı
 
Tozlu dikenli yolundan geçtim
Papaz kuyusundan suların içtim
Dağlarıma yurt yaptım, balar göçtüm
Dağlarına sevdalıyım Kazancı
 
Bina yaptım toprağından taşından
Yedim keşkeğinden, batırık aşından
Öptüm güzelinin yanağından kaşından
Güzeline sevdalıyım Kazancı
( Bestelendi)
 
Ethem ATAY

Türkçe Öğretmeni -Şair - İbrahim ŞAHİN - Kazancı
 
 

Bu haber 2078 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi