Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HİZMETİ BİREYSELLEŞTİRMEK YÖNETİCİLERİ KÜÇÜLTÜR

İbrahim Şahin

25 Mayıs 2010, 23:43

İbrahim Şahin

Yöneticilerde tabandan tavana geçmişi yok saymak, her şeyi kendileri ile eş değer görmek bir hastalıktır. İyi bir yöneticinin bu tuzağa düşmemesi gerekir. Hizmeti üretmek, halka mal etmek yöneticiyi yüceltir, tıp ki Cumhuriyetin mimarı Atatürk’te olduğu gibi.
Bir parçası olarak gördüğümüz Anamur İlçesi 6-9 Ağustos tarihlerinde “I.Muz Festivali” adı altında çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Ürüne bağlı Festivaller hasat sezonu kutlanmıştır. Ermenek’te de yıllar önce ‘’Ceviz Festivali’’ kutlanmıştır. Anamur’daki etkinlik muza yönelik miydi? Evet deme şansımız yok. Sebep daha önceki etkinlik isimlerini kullanmayarak I. Etkinlik diyebilmek. Etkinliklerdeki faaliyetlerden daha öncekilerden fark var mıydı? Ana hatları ile yoktu. Neydi ilk olan? Olanlar vardı elbet.
 
Etkinlik hasada bağlı ise o hasadın paylaşımı coşkusu paylaşılır, müşterek eğlence gerçekleşir.
 
Anamur’da ki etkinlikler; Anamur’u tanıtmak halkı bütünleştirmektir, bunun çatısı da kültürdür. Buradan yola çıkarsak ‘’Kültür Etkinliği’’ adlandırması doğrudur. Daha önceki dönem kutlamalarında da adı ‘’Kültür etkinliği’’ Sergilenen tanınmış 2- 3 sanatçı. Anamur kültür etkinliği ya hiç yok ya da yüzeysel. Musa Eroğlu bu yılki festivalde çok yerinde ve içten bir söz söyledi:’’ Bensiz Yörük kadrosunun eksik olacağı düşünülerek sağ olsunlar ben de çağrıldım. Benimle Yörük kadrosu tamamlandı’’ derken memnuniyeti ve içtenliği yüzünden okunuyordu. Musa Eroğlu’nun Toros kültürünün bir parçası olarak çağrılması doğru bir karardır.
 
Anamur’da düzenlenen adı ne olursa olsun etkinlikleri Anamur halkına eş değer ya da daha fazlası Anamur dışı kişilerce izlenmektedir. Düzenlenen etkinliklerde Yöre kültürünün bir parçası; ‘’Anamur Yolları, Sarı Yaylam, Silifke Yolları, Suna’’ Folkloru ile olmalı. Bunun yanında Anamurlu olupta türkülerin hikâyesini bilmeyen binler var. Türkülerin hikâyeleri aktarılmalı.
 
Bunun yanında Anamur’dan dünyaya mal olan Abdulkadir Bulut’tan bir şiirle anmak, yaşayan değerlerden Oğuz Oğuz gibi onlarca şaire bir şiirle yer vererek halkı ile kucaklaşmasını sağlamak çok şey kazandıracaktır ki bunların hepsi parasız görülecek hizmetler. Hepsi kuru ekmeğin tadını Anamur’un Sevdasını yüreğinde taşıyan kişiler, milyonlu ifadelere dilleri dönmez.
 
Bu yılki kutlamalarda Abanoz’daki etkinliklerde bazı köylerin sergilediği etkinlik karşısında Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin öbür yılkı etkinlikte her köyün etkinliğine yer vereceğiz demesi bu eksikliği görmesi açısından son derece önemli. Festivalin duyurusu, Festivalin Yayla ve sahil iki kesimde yapılması, festival süresince ulaşım araçlarının ücretsiz oluşu olumlu yönleri. Festivalin 3. günü küçük bir kargaşa çıktı müdahale göremedim. Her ne kadar halkımıza güvensek de güvenlik tedbirlerini elden bırakmamak gerekir.
 
Festival’e Gurup Ayna, Musa EROĞLU, Muazzez ERSOY sanatçı olarak, Kosava, Makedonya, Kırgızistan halk oyunları ekipleri katıldı.
 
Yine Anamur Belediye Başkanının 21 Ağustos -18 EYLÜL tarihleri arasında düzenlediği etkinlikler de olumlu takdir edilecek çalışmalar.
Bu etkinlikte:
Karagöz- Hacivat oyunu
Âşık atışmaları, sohbetler, sinema gösterimi, Semazen gibi etkinlikler içermektedir.
 
Bunların yanında yeni faaliyet olarak yapımına başlanan rüzgâr enerjisi ile elektrik üretmek Yapımı iskele askeriye tarafına 2, ören bölgesine 2 tirbün konularak elektrik üretimi planlanmaktadır. İskelede direk tabanları oturtulmuştur.
  

Türkçe Öğretmeni -Şair - İbrahim ŞAHİN
22.07.2009-Kazancı

Bu haber 1251 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi